Az ukrajnai menekültek 60 százaléka képesítésén aluli munkát végez Csehországban
2024. 02. 20. 21:01:04
A Csehországban élő ukrán menekültek mintegy 61 százaléka képesítésén aluli munkát végez – közölte Klára Simácková Laurencíková, a cseh kormány emberi jogi biztosa kedden Prágában. A migránsokkal foglalkozó civil szervezetek sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy január végén több mint 383 ezer ukrán menekült élt hivatalos engedéllyel Csehországban, akik közül mintegy 120 ezernek már állása volt. Jelenleg heti átlagban mintegy 1300 olyan ukrán állampolgár érkezik Csehországba, aki menekültstátuszt kér a hatóságoktól.
Az ukrán menekültek alkalmazásának legnagyobb akadályait a cseh nyelv ismeretének hiánya, valamint a képzettség elismerésének a problémái alkotják – mutatott rá az ombudsman. „Minden probléma ellenére az ukrán menekültek betagozódása a cseh társadalomba az elmúlt két év alatt nagy sikertörténet” – jelentette ki Martin Rozumek, a Menekülteket Segítő Szervezet igazgatója.
A megoldandó problémák között említette, hogy az ukrán menekültek 58 százaléka különböző okokból a szegénységi küszöb alatt él, vagy hogy a középiskolás korú ukrán gyerekek fele nem jár középiskolába.
„Az ukrán menekültek nagy része olyan szakmákban dolgozik, ahol munkaerőhiány van, és sajnos a fizetések is alacsonyabbak. Ez nagy segítség a cseh gazdaságnak” – tette hozzá Martin Rozumek. Az ombudsman közlése szerint az ukrán menekültek között mintegy 98 ezer gyermek van, közülük több mint 50 ezren járnak rendszeresen iskolába. „Sajnos továbbra is elég sok olyan gyerekről tudunk, aki nem jár iskolába, holott az számára kötelező lenne. Az okok többrétűek” – mondta Kristyna Titerová, a Meta Társaság programigazgatója. Úgy vélte: az ukrán gyerekek cseh nyelvtanulásának egyéves állami támogatása elégtelen, a programot meg kellene hosszabbítani.
Miután a menekültek között sok a kisgyermekeket egyedül nevelő nő, nagy segítséget jelentene, ha számukra is lehetővé válna, hogy részmunkaidőben dolgozzanak – mutatott rá a kormány emberi jogi biztosa. Klára Simácková Laurencíková az egyik legfontosabb kormányzati feladatnak nevezte az ukrán menekültek beilleszkedését a cseh társadalombiztosítási rendszerbe, illetve a menekültek hosszú távú lakhatásának biztosítását. A felmérések ugyanis azt jelzik, hogy az ukrán menekültek mintegy 70–75 százaléka tartósan Csehországban szeretne maradni, illetve letelepedni.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)