Kína és Hongkong polgári és kereskedelmi peres ügyek kölcsönös elismeréséről írt alá megállapodást
2024. 01. 30. 11:00:31
Kína és Hongkong megállapodást írtak alá a polgári és kereskedelmi peres ügyekben hozott ítéletek kölcsönös elismeréséről és végrehajtásáról – közölte hétfőn a kínai legfelsőbb bíróság és a hongkongi igazságügyi minisztérium. Az azonnal hatályba lépő megállapodás csökkenti annak szükségességét, hogy a feleknek ugyanazt az ügyet újra kelljen tárgyalniuk a szárazföldi, illetve a hongkongi bíróságokon, csökkentve az ilyen ítéletek határokon átnyúló végrehajtásával általában együtt járó kockázatokat, jogi költségeket és időt – olvasható a hongkongi igazságügyi minisztérium közleményében.
„Hongkong az egyetlen olyan joghatóság, amely a szárazfölddel a bírósági határozatok kölcsönös elismeréséről és végrehajtásáról ilyen széles körű megállapodást kötött” – tette hozzá a minisztérium. Paul Lam igazságügyi miniszter szerint az új polgári és kereskedelmi megállapodás jól érzékelteti azokat az egyedülálló előnyöket, amelyeket Hongkong élvez az „egy ország – két rendszer” kormányzási forma alapján.
„Ez vonzóbbá teszi azt a lehetőséget, hogy a nemzetközi üzleti közösség által jól ismert és megbízható Hongkongot és a szokásjog rendszerét válasszák a szerződéses viták rendezésére, mivel tudják, hogy a hongkongi ítéletet az egész kontinensen el lehet ismerni és végre lehet hajtani” – mondta Lam.
„Elősegíti továbbá, hogy Hongkong erősödjön mint nemzetközi jogi és vitarendezési szolgáltatóközpont. Általa más országokból érkező befektetők és üzletemberek is készségesebbé válhatnak a szárazföldi befektetési és üzleti lehetőségek felkutatására” – tette hozzá. Hongkong 1997–es átadásakor a kínai kormány ígéretet tett arra, hogy a városban még ötven évig érvényben maradhatnak a korábbi polgári szabadságjogok.
Egy korábban meghozott törvény szerint azonban Hongkongban egyes esetekben lehetővé tehetik gyanúsítottak kiadását Kínának. Tavaly októberben bejelentették, hogy a kormányzat 2024 végéig további nemzetbiztonsági jogszabályok bevezetését tervezi.
Az új jogszabályok és a demokráciapárti aktivisták letartóztatása ellen számos külföldi kormány és nemzetközi szervezet szót emelt, azzal vádolva Pekinget, hogy megszegte ígéreteit, és ezek a lépések tovább gyengítik Hongkong autonómiáját Kínán belül.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)