Londoni elemzők: Kína a következő évtized második felében megelőzi az amerikai gazdaságot
2023. 12. 26. 16:39:51
Londoni pénzügyi elemzők szerint Kína a jövő évtized második felében veheti át az első helyet az Egyesült Államoktól a világ legnagyobb gazdaságainak ranglistáján. Magyarország az előrejelzési távlat végéig várhatóan megőrzi helyét a lista felső harmadában.
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági–üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év végén összeállítja a következő másfél évtizedre szóló prognózisát a világ gazdaságainak sorrendjéről a dollárban, folyó áron számolt nominális hazai össztermék (GDP) alapján. Kedden ismertetett, 191 országot rangsoroló új elemzésükben (CEBR World Economic League Table, WELT 2024) a ház szakértői közölték: várakozásuk szerint a világgazdasági szinten megtermelt GDP–érték az idén 104 ezer milliárd dollár lesz, és a 15 éves előrejelzési távlat végéig, 2038–ig több mint a kétszeresére, 219 ezer milliárd dollárra emelkedik.
A CEBR londoni elemzői jelenleg azt valószínűsítik, hogy Kína 2037–re lesz a világ legnagyobb gazdasága, a második helyre szorítva vissza az Egyesült Államokat.
Ez valamelyes módosítás, a CEBR ugyanis a tavalyi WELT–prognózisban még azzal számolt, hogy a váltás 2036–ban történik meg a lista élén. A WELT 2024 összeállításhoz alkalmazott alapeseti előrejelzési forgatókönyv szerint Kína nominális hazai össztermékének értéke 2038–ban, vagyis a 15 éves előrejelzési távlat végén 48 811 milliárd dollár, az amerikai gazdaság által abban az évben megtermelt GDP–érték 47 827 milliárd dollár lesz.
A CEBR azzal számol, hogy 2023–ban a kínai gazdaság 17 700 milliárd dollár, az Egyesült Államok 27 006 milliárd dollár nominális hazai összterméket állít elő. A ház várakozása szerint ugyanakkor Kína nem tölt nagyon hosszú időt a legnagyobb gazdaságok világranglistájának első helyén. A WELT 2024 rangsor összeállítói közölték: számításaik arra vallanak, hogy mindenekelőtt a kedvezőtlen kínai demográfiai folyamatok miatt az amerikai gazdaság valamikor a 2050–es években ismét átveszi az első helyet Kínától a világ legnagyobb gazdaságainak listáján, majd a 2080–as években mindkettőjüket megelőzve India lép a rangsor első helyére.
India valószínűleg már tavaly a világ ötödik legnagyobb gazdaságává vált, maga mögé utasítva az addigi ötödik helyezett Nagy–Britanniát, 2027–ben várhatóan átveszi Németországtól a negyedik helyet a világ legnagyobb gazdaságainak listáján, 2032–ben pedig Japánt válthatja a harmadik helyen – áll a CEBR kedden bemutatott távlati előrejelzésében. Az elemzőműhely szerint ennek jó eséllyel globális geopolitikai kihatásai is lesznek, tekintettel arra, hogy a következő évtizedekben kettő helyett már három szuperhatalom lesz jelen a világgazdaságban.
A CEBR londoni elemzői azt valószínűsítik, hogy az Ukrajna elleni invázió miatt Oroszországgal szemben érvénybe léptetett szankciók és a háborús gazdálkodás hatására az orosz gazdaság a tavalyi 8. helyről az idén a 11., 2038–ig a 14. helyre csúszik vissza a legnagyobb gazdaságok WELT–ranglistáján.
A CEBR prognózisa szerint a magyar gazdaság az idén az 57. helyen lesz a 191 országot számláló listán a dollárban mért hazai össztermék alapján, és ez a pozíció a másfél évtizedes előrejelzési időszak végéig stabil marad: a cég 2038–ra az 56. helyet valószínűsíti Magyarország számára a WELT–rangsorban. A CEBR számításai szerint a dollárban, folyó áron számolt nominális magyar hazai össztermék a 2023–ra várható 205 milliárd dollárról 2038–ig 445 milliárd dollárra emelkedik.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)