Újabb földrengés: mostmár szinte folyamatosan mozog a föld Románia alatt
2023. 02. 14. 18:04:57
A hatóságok arra hívják fel figyelmünket, hogy EZEN AZ OLDALON lehet tájékozódni a földrengéssel kapcsolatos tudnivalókról.
Rengés késő délután is
Mi van itt? Alig pár órával a negyed négy órakor bekövetkezett rengés után ismét megmozdult a föld Románia alatt, most Olt megyében, nagyjából ugyanott, ahol tegnap is történt már egy földrengés
Rengés délután
A Richter-skála szerinti 5,7-es erősségű földrengés volt 15:16-kor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). A szeizmikus mozgás 40 kilométeres mélységben következett be, epicentruma 102 kilométerre volt Craiovától, 120 kilométerre Nagyszebentől.
Két utórengés követte a kedden 15:16-kor Gorj megyében bekövetkezett, 5,7-es erősségű földrengést – közölte az országos földfizikai intézet. A két utórengés közül az első 3,5-ös erősségű volt a Richter-skálán, ezt 15:29-kor észlelték. A földmozgás 5 kilométeres mélységben történt, epicentruma Nagyszebentől 101, Temesvártól 169, Kolozsvártól 181 kilométerre volt. A második, 3,4-es erősségű utórengés 10 kilométeres mélységben következett be, Craiovától 100, Nagyszebentől 110, Temesvártól 167, Aradtól 187 és Kolozsvártól 189 kilométerre.
Kedden az első, Richter-skála szerinti 5,7-es erősségű földrengés 15:16-kor Gorj megyében történt, 40 kilométeres mélységben következett be, epicentruma 102 kilométerre volt Craiovától, 120 kilométerre Nagyszebentől. Ugyancsak Gorj megyében egy nappal korábban, hétfőn 5,2-es erősségű földrengést mértek 16,5 kilométeres mélységben. A katasztrófavédelem felderítő csapatokat fog küldeni azokba a megyékbe, ahol a lakosság érezte a szeizmikus mozgást.
Nincs köze a törökországi rengésekhez
A Gorj szeizmikus térségben hétfő délután bekövetkezett 5,2-es erősségű földrengésnek nincs köze a törökországi földrengésekhez, mivel utóbbiak egy másik tektonikus lemezről indultak ki – nyilatkozta hétfőn az AGERPRES-nek az országos földfizikai intézet (INCDFP) vezérigazgatója.
Constantin Ionescu elmondta, hogy a Gorj szeizmikus térségben korábban ritkán észleltek földrengéseket, és azok is kisebb, a Richter-skála szerint 4-es erősségűek voltak. A csütörtöki földmozgás szerinte nem ad okot aggodalomra. „Természetes jelenség volt”– jelentette ki. A szakember elmagyarázta: Gorj megye térségében nem halmozódott fel annyi energia, hogy a csütörtöki földrengésnél erősebbekre számítani lehessen. Kisebb utórengésekre azonban lehet számítani – tette hozzá. Constantin Ionescu elmondta azt is, hogy Vrancea megye szeizmikus térségében várhatók jelenleg nagyobb erősségű földrengések.
A földfizikai intézet adatai szerint hétfőn 16 óra 58 perckor a Richter-skála szerinti 5,2-es erősségű földrengés történt Gorj megyében. A földmozgás 15 kilométeres mélységben következett be, epicentruma Nagyszebentől 102, Craiovától 107, Piteşti-től 137 kilométerre volt. Ezt később három, egyenként 2,4-es, 2,8-as és 3,4-es erősségű utórengés követte.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)