A bűnszervezetek 90 százaléka már beszivárgott a legális gazdaságba
2024. 09. 20. 10:00:56
A bűnszövetkezetek egyharmada már több mint 10 éve aktív az Európai Unióban, közel 90 százalékuk már beszivárgott a legális gazdaságba – hívta fel a figyelmet Johannes Hahn uniós biztos szerdán Strasbourgban, az Európai Parlement plenáris ülésén.
Az Európai Unió és a polgárok biztonságára nézve komoly fenyegetést jelentő szervezett bűnözésről szóló plenáris vita keretében a biztos elmondta: a bűnszövetkezetek vállalkozásokat működtetnek, ingatlanokba fektetnek be, e hálózatok 70 százaléka erőszakot és ugyancsak 70 százaléka korrupciót alkalmaz céljai eléréséhez.
Kiemelte: a kábítószer–kereskedelem továbbra is az egyik legjövedelmezőbb és legaggasztóbb bűnözői tevékenység, az európai hatóságok általi kokainszállítmány–lefoglalások száma 416 százalékkal nőtt az elmúlt évtizedben.
„Ezek a rekordokat döntő lefoglalási arányok rávilágítanak arra, hogy a bűnözők globális hatókörrel és ellenőrzéssel rendelkeznek a kábítószer–ellátási láncok felett. Ez az ellenőrzés fokozta az utcai erőszakot, amely bandatagok és ártatlan civilek életét is követelte. Határozott lépéseket kell hát tennünk”
– jelentette ki. Emlékeztetett, hogy a szervezett bűnözés kezelése érdekében a bizottság kábítószer–kereskedelem és a szervezett bűnözés elleni küzdelemre vonatkozó uniós ütemtervet fogadott el, továbbá uniós kikötői szövetséget hozott létre, hogy távol tartsa a bűnözőket és a kábítószereket az európai kikötőktől.
Mint mondta, a jövő héten a bizottság elindítja az új Európai Igazságügyi Szervezett Bűnözés Elleni Hálózatot a határokon átnyúló igazságügyi együttműködés fokozása érdekében.
Felhívta a figyelmet, hogy az EU mostantól szabályokkal rendelkezik a szervezett bűnözéssel kapcsolatos bűnügyi nyomozás ellenőrzésére, valamint a tiltott nyereség elkobzására irányuló szigorúbb intézkedésekre. Új szabályok vonatkoznak a pénzmosás megelőzésére és felderítésére is, korszerűsítettük az automatikus adatcserére vonatkozó bűnüldözési eszközöket, és javítottuk a határokon átnyúló gyors együttműködést – taglalta.
Rámutatott, hogy korrupció felszámolása terén az EU–nak továbbra is kezelnie kell a hírszerzési hiányosságokat. Hahn biztos felkérte az uniós parlamentet, hogy kezdeményezzen tárgyalásokat a tagállamok kormányait tömörítő tanáccsal a korrupció elleni küzdelemről szóló irányelvről. Arra is kitért, hogy az EU–nak fokoznia kell a tárgyalásokat a latin–amerikai országokkal, az Európával való adatcseréről szóló nemzetközi megállapodásokról, és az együttműködést a Nyugat–Balkánnal, Ukrajnával és Moldovával a kábítószer–kereskedelem elleni hatékonyabb fellépés érdekében.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)