A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Netanjahu ellen
2024. 11. 22. 19:58:17
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) egyenlőségjelet tett az arctalan, egyenruhát nem viselő, kifejezetten ártatlan civileket célzó és likvidáló, embereket elrabló, saját polgárait megkínzó Hamász-terroristák és Izrael állama közé. Nincs más értelmezése annak, hogy az ICC elfogatóparancsot adott ki Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen, emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt. Orbán Viktor miniszterelnök frappáns megoldást választott, amikor válaszolni akart a Nyugatot egyre jobban maga alá gyűrő álliberális, terroristapárti elit tettére: meghívta Izrael miniszterelnökét Magyarországra!
Az ICC közleménye szerint az elfogatóparancsot emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt adták ki, amelyeket az izraeli kormányfő és védelmi minisztere „legalább 2023. október 8. és 2024. május 20. között” követett el. Kiemelték: alapos okkal feltételezhető, hogy Netanjahu és Galant társelkövetőként büntetőjogi felelősséggel tartozik a következő bűncselekményekért: éheztetés háborús bűne mint a hadviselés egyik módszere, valamint olyan emberiesség elleni bűncselekmények, mint gyilkosságok, üldözés és más embertelen cselekedetek.
Alapos okkal feltételezhető, hogy az érintettek büntetőjogi felelősséget viselnek a polgári lakosság elleni támadás szándékos irányításával elkövetett háborús bűncselekményért is – írták. Megállapítható, hogy az állítólagos emberiesség elleni bűncselekmények a gázai polgári lakosság elleni széles körű és szisztematikus támadás részét képezték – tették hozzá. Közölték továbbá: az ügyben eljáró kamara úgy ítélte meg, alapos okkal feltételezhető, hogy Benjámin Netanjahu és Joáv Galant „szándékosan és tudatosan” fosztotta meg a gázai polgári lakosságot a túlélésükhöz nélkülözhetetlen eszközöktől, beleértve az élelmiszert, a vizet, a gyógyszereket és az orvosi felszereléseket, valamint az üzemanyagot és az áramot, legalább 2023. október 8. és 2024. május 20. között.
Az érintettek nem segítették elő a segítségnyújtást minden rendelkezésükre álló eszközzel, sőt, „szerepet játszottak a humanitárius segítségnyújtás akadályozásában, megsértve ezzel a nemzetközi humanitárius jogot”. Akadályozták a humanitárius szervezetek azon képességét is, hogy élelmiszerrel és más alapvető árukkal lássák el a gázai rászoruló lakosságot. Az érintettek a vádak szerint a gázai polgári lakosságot politikai és nemzeti alapon vették célba. A szándékosan civilek ellen irányuló támadások háborús bűncselekménynek minősülnek – húzták alá. Közölték továbbá: az elfogatóparancsok a tanúk védelme és a nyomozás lefolytatásának biztosítása érdekében titkosnak minősülnek. Az illetékes kamara azonban úgy döntött, hogy közzéteszi azokat, „mivel úgy tűnik, hogy az elfogatóparancsokban tárgyalthoz hasonló cselekmények továbbra is zajlanak”. A kamara továbbá úgy véli, az áldozatok és családjaik érdeke, hogy tudomást szerezzenek az elfogatóparancsok létezéséről – írták.
Tájékoztattak arról is, hogy a határozat az ügyészség május 20-án benyújtott, elfogatóparancs kiadása iránti kérelmét követi, miután az eljáró kamara elutasította Izraelnek a kérelem megsemmisítése iránti beadványát. Az izraeli beadványra utalva megjegyezték: nem szükséges, hogy Izrael elfogadja a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatóságát, mivel a bíróság gyakorolhatja azt a palesztin területeket, Gázát és Ciszjordániát – beleértve Kelet-Jeruzsálemet is – érintő jogköre alapján. Ezenkívül az államok nem jogosultak a bíróság joghatóságának vitatására az elfogatóparancs kibocsátása előtt – tették hozzá.
Netanjahu: a Nemzetközi Büntetőbíróság döntése antiszemita
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök antiszemitának nevezte és visszautasította csütörtökön a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsát, amelyet ellene és Joáv Galant, a nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen adtak ki háborús bűnökkel vádolva őket.
„A Nemzetközi Büntetőbíróság antiszemita döntése egy modern Dreyfus-perrel azonos – és ez is úgy fog véget érni, mint az” – utalt a kormányfő a tizenkilencedik századi Franciaországban lezajlott eljárásra, amelyben egy zsidó katonatisztet, Alfred Dreyfust alaptalanul vádoltak meg hazaárulással. „Izrael undorral utasítja vissza a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, ennek az elfogult és diszkriminatív politikai testületnek az ellene szóló abszurd és hamis tetteit és vádjait. Nincs igazságosabb Izrael Gázában, 2023. október 7. óta vívott háborújánál, amely azután tört ki, hogy a Hamász terrorszervezet gyilkos támadást indított, és végrehajtotta a zsidó nép ellen a holokauszt óta a legnagyobb mészárlást” – áll Netanjahu hivatalának közleményében
„Olyan korrupt legfőbb ügyész hozta meg a döntést, aki a bőrét igyekszik menteni az ellene szóló súlyos szexuális zaklatási vádak miatt, és olyan elfogult bírák, akiket az Izrael elleni antiszemita gyűlölet hajt” – tették hozzá. „Semmilyen Izrael-ellenes döntés nem akadályozza meg Izraelt abban, hogy megvédje állampolgárait” – tette hozzá a kormányfő hivatala. „Benjámin Netanjahu miniszterelnök nem enged a nyomásnak, nem retten vissza, és nem hátrál meg mindaddig, amíg Izrael el nem éri a hadjárat elején kitűzött összes háborús célját” – zárult a kormányfői közlemény.
Az izraeli politikai paletta legtöbb pártja, a jobboldal, a centrum és a baloldal is felsorakozott a hágai döntéssel szemben. „Elítélem a hágai bíróság döntését, Izrael védi magát a terrorszervezetekkel szemben, melyek megtámadták, gyilkolták és megerőszakolták polgárait. Ezek az elfogatóparancsok a terrorizmus megjutalmazását jelentik” – közölte a parlamenti ellenzék és az ellenzéki centrista Van Jövő párt vezetője, Jaír Lapid. Jaír Golan, a szociáldemokrata ellenzéki Demokrata Párt elnöke szégyenteljesnek nevezte a hágai végzést. „Izraelnek joga volt és mindig is lesz megvédeni magát ellenségeinkkel szemben” -közölte a baloldali politikus.
Borrell máris izmozik
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által hozott határozatok végrehajtásának kötelező jellegére hívta figyelmet azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter, valamint Mohamed ed-Deif, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt. Josep Borrell, az X közösségi oldalon közzétett üzenetében azt írta: tudomásul veszi a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság azon döntését, hogy elfogatóparancsot adott ki Izrael miniszterelnöke, a volt izraeli védelmi miniszter, valamint a Hamász egyik vezetője ellen. A Nemzetközi Büntetőbíróság határozatainak végrehajtása kötelező a bíróság működését biztosító Római Statútum valamennyi részes államára nézve, a statútum valamennyi uniós tagállamot magában foglalja – fűzte hozzá Borrell.
Janez Lenarcic válságkezelésért felelős uniós biztos a közösségi oldalon megosztott üzenetében fontosnak nevezte felidézni az Európai Unió Tanácsának a Nemzetközi Büntetőbíróságról szóló következtetéseit, amelyek – mint emlékeztetett – többek között kimondják: „az uniós tanács felhívja az összes államot, hogy biztosítsák a bírósággal való teljes körű együttműködést, beleértve a még fennálló elfogatóparancsok azonnali végrehajtását”. Caspar Veldkamp holland külügyminiszter csütörtökön, a holland parlament költségvetési vitájában felszólalva kijelentette: Hollandia tiszteletben fogja tartani a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatát, és letartóztatja az érintetteket, ha azok holland földre lépnek.
Hollandia nem bocsátkozik „nem alapvető fontosságú” kapcsolatokba sem Benjámin Netanjahuval, sem Joáv Galanttal, sem pedig Mohammed ed-Deiffel – jelentette ki. „Hollandia száz százalékban támogatja a Római Statútumot” – tette hozzá Veldkamp, akit a Dutch News című, angol nyelvű holland hírportál idézett. Azzal kapcsolatban, hogy a holland külügyminiszter hamarosan a Közel-Keletre látogat, és Geert Wilders, a tavaly novemberi hollandiai parlamenti választásokon győzelmet aratott Szabadságpárt (PVV) vezetője is izraeli látogatást tervez, a holland parlament ellenzéki pártjai közölték, sem Veldkampnak, sem más minisztereknek nem szabad kezet fogniuk az izraeli miniszterelnökkel – tájékoztatott a hírportál.
A főügyész az ICC parancsainak betartására szólított fel
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter, valamint Mohamed ed-Deif, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt. „Felkérem az összes részes államot, hogy tegyenek eleget a bíróság működését biztosító Római Statútum iránti elkötelezettségüknek azáltal, hogy tiszteletben tartják a bíróság rendelkezéseit” – írta közleményében Karim Khan főügyész.
Karim Khan Benjámin Netanjahu és Joáv Galant mellett az október 7-i, Izrael ellen elkövetett palesztin terrortámadás felelősei ellen kérte elfogatóparancs kiadását május második felében. Az ICC főügyésze akkor Mohamed ed-Deif mellett Jahja Szinvár, a Hamász akkori gázai övezeti vezetője, valamint Iszmail Haníje, a Hamász politikai irodájának volt vezetője esetében tartotta indokoltnak elfogatóparancs kiadását. Utóbbiak halálának megállapítását követően azonban az illetékes kamara engedélyezte e kérelmek visszavonását. A főügyész a közleményében hangsúlyozta: a Nemzetközi Büntetőbíróság független bíráinak határozata megerősíti, hogy a nemzetközi humanitárius jogot minden körülmények között tisztességes és pártatlan bírósági eljárások útján érvényesíteni kell.
„A törvény mindenkiért van, és az a szerepe, hogy minden ember jogait érvényesítse” – fogalmazott Kahn, majd hozzátette: az ügyészség számít az országok együttműködésére ebben az esetben is, mint minden más, a bíróság hatáskörébe tartozó ügyben. Közölte: hivatala üdvözöli a Római Statútum nem részes államaival való együttműködést is az elszámoltathatóság és a nemzetközi jog tiszteletben tartása érdekében. „Továbbra is együttműködésre törekszem az összes érdekelt féllel, beleértve Izraelt és a Palesztin Államot is annak biztosítására, hogy hivatalom maradéktalanul eleget tegyen a Római Statútum vonatkozó cikke szerinti azon kötelezettségének, hogy a terhelő és a felmentő körülményeket egyaránt kivizsgálja”– fogalmazott. Közölte, ezzel párhuzamosan folytatja a kialakult helyzettel kapcsolatban végzett „független és pártatlan” vizsgálatát a bíróság joghatósága alá tartozó palesztin területeken, beleértve Gázát és Ciszjordániát, valamint Kelet-Jeruzsálemet is. Kahn aggodalmát fejezte ki az erőszak fokozódásáról, a humanitárius segélyek eljutásának további nehézségeiről, valamint a Gázában és Ciszjordániában elkövetett nemzetközi bűncselekményekről szóló jelentések miatt is. Közölte, hogy a figyelemnek most az Izraelben és a palesztin területeken elkövetett nemzetközi bűncselekmények áldozataira kell irányulnia. Az izraeli kibucokból elhurcolt és áldozattá vált túszokra és családtagjaikra, valamint a gázaiakra, akik a szeretteiket veszítették el – emelte ki. „Továbbra is teljesítjük megbízatásunkat a Római Statútum alapját képező alapvető kötelezettségvállalás végrehajtása érdekében, mely szerint minden ember élete egyenlő értékű” – tette hozzá a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze.
Orbán Viktor magyarországi látogatásra hívja Netanjahut
Magyarországi látogatásra hívja Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt Orbán Viktor. A kormányfő a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken az izraeli miniszterelnök ellen előző nap a Nemzetközi Büntetőbíróság által kiadott elfogatóparancsot felháborítóan pimasz és cinikus döntésként értékelte. Egy folyamatban lévő konfliktusba avatkoznak be jogi köntösbe öltözve, de valójában politikai célokból – mondta Orbán Viktor. Hozzátette: ez önmagában helytelen, és a nemzetközi jog teljes lejáratását eredményezi, s még olaj is lehet a tűzre. Nincs más választás, szembe kell szegülni ezzel a döntéssel – szögezte le Orbán Viktor.
A kormányfő közölte: az izraeli miniszterelnöknek szóló meghívásban garantálni fogja, hogy ha eljön, a Nemzetközi Büntetőbíróság ítéletének semmilyen hatálya nem lesz Magyarországon, „nem fogjuk követni” az ebben foglaltakat. Kizárólag az izraeli-magyar kapcsolatok minőségéből és állapotából indulunk ki, és Izrael miniszterelnöke kellő biztonságban, érdemi tárgyalásokat tud folytatni itt, Magyarországon – jelentette ki.
MTI, Nethuszár-összeállítás
(Nethuszár)