A „súlyos orosz beavatkozás” ellenére Moldova ragaszkodik európai jövőjéhez
2024. 10. 22. 16:27:57
A bukaresti külügyminisztérium üdvözölte hétfőn, hogy a chisinaui hatóságok a „demokrácia követelményeinek megfelelően” szervezték meg vasárnap a moldovai elnökválasztást és az alkotmánymódosításról szóló népszavazást, illetve hogy Moldova szavazópolgárai a „súlyos orosz beavatkozás” ellenére ragaszkodtak országuk európai, demokratikus jövőjéhez.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett állásfoglalásban a román külügy aggodalmát fejezte ki a „súlyos és szisztematikus” orosz beavatkozás miatt, ami Bukarest szerint a választások előkészületei óta volt megfigyelhető Moldovában.
„Ezek a példátlan mértékű beavatkozások a választások tisztasáságának veszélyeztetésére, a demokrácia aláásására, antidemokratikus és Európa–ellenes elméletek terjesztésére, valamint a választók közvetlen és illegális befolyásolására irányultak. A Moldovai Köztársaság illetékes hatóságai az elmúlt napokban feltárták e jelenségek példátlan méreteit, amelyek mögött jelentős pénzügyi források álltak”
– idézte a közleményt az Agerpres. A bukaresti külügyminisztérium szerint Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be Moldova európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe, viszont felhívja a demokratikus nemzetközi közösség figyelmét arra, hogy „kötelessége továbbra is támogatni” Moldovát az alapvető demokratikus folyamatok, például a választások aláásására irányuló külső kísérletek elleni küzdelemben.
Hétfőn
a román miniszterelnök és államfő
is közösségi oldalán üdvözölte a moldovai népszavazás eredményét.
Elsőként Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfő Facebook–bejegyzésben gratulált minden moldovai állampolgárnak azért, hogy „ellenállt Moszkva hihetetlen nyomásának, és ezzel sikerült országukat a történelem jó oldalára állítaniuk”, egyúttal a hivatalban lévő Maia Sandu elnök újraválasztására biztatta a moldovaiakat, miután Sandu az első fordulóban még nem tudott győzni, és a november 3–i második forduló megtartására lesz szükség. Később Klaus Iohannis román államfő az X–en üdvözölte „az európai integráció mellett leadott moldovai szavazatokat, továbbá Maia Sandu államelnök és a demokratikus értékek támogatását”. „A Moldovai Köztársaság sorsáról kizárólag állampolgárainak kell dönteniük” – szögezte le Iohannis.
Maia Sandu hivatalban lévő moldovai elnök a voksok 42,45 százalékát, legfőbb kihívója, Alexandr Stoianoglo volt főügyész pedig a szavazatok 25,98 százalékát szerezte meg az elnökválasztás első fordulójában, és ezzel ők jutottak be a második fordulóba – ismertette hétfőn a szavazatszámlálás végeredményét az Agerpres.
Az elnökválasztás első fordulójával párhuzamosan tartott vasárnapi népszavazáson a választásra jogosultaknak 50,46 százaléka mondott igent arra a kérdésre, hogy rögzítsék–e az alkotmányban Moldova európai uniós csatlakozási szándékát, 49,54 százaléka nemmel voksolt.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)