António Costa: Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelméért
2025. 01. 14. 11:00:51
Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelméért, és ellenállóbb, hatékonyabb, autonómabb és megbízhatóbb biztonsági és védelmi szereplővé kell válnia – hangsúlyozta az Európai Tanács elnöke hétfőn az uniós tagállamok vezetőinek szóló meghívólevelében.
António Costa a levéllel február 3-ára informális EU-csúcstalálkozót hívott össze a Chateau de Limont-ban, Brüsszel közelében, az európai védelem témájában. A találkozó célja, hogy előkészítse az EU védelmi stratégiájáról szóló döntéseket, és iránymutatást adjon egy úgynevezett fehér könyv kidolgozásához, amely a közös védelmi kezdeményezésekről és a szükséges forrásokról szól majd. Meghívólevelében az elnök hangsúlyozta, hogy Oroszország Ukrajna elleni agressziója „visszahozta a nagy intenzitású háborút” az európai kontinensre, ráadásul hibrid és kibertámadások növekvő számával párosul az uniós tagállamok, illetve azok gazdaságai és társadalmai ellen. „Európa békéje attól függ, hogy Ukrajna átfogó, igazságos és tartós békét tud-e elérni. Ez a geopolitikai helyzet, amelyet a közel-keleti helyzet is súlyosbít, a belátható jövőben kihívás marad” – szögezte le.
Rutte: „nem állunk hadban, de jelenleg békében sem élhetünk”
António Costa szerint védelmi kapacitásainak megerősítésével az EU erősebb transzatlanti partnerré válik, különösen a NATO keretében, teljes tiszteletben tartva az egyes tagállamok biztonsági és védelmi politikáját, valamint figyelembe véve minden tagállam érdekeit. Felhívta a figyelmet arra, hogy habár a tagállamok már növelték nemzeti védelmi kiadásaikat, további jelentős beruházásokra van szükség a készletek feltöltéséhez, a védelmi készenlét fejlesztéséhez és az európai védelmi technológiai és ipari bázis megerősítéséhez. Véleménye szerint közös érdek, hogy a tagállamok szorosabb együttműködést alakítsanak ki európai szinten. Ez lehetővé teszi a méretgazdaságosság kihasználását, a költségek csökkentését, az interoperabilitás biztosítását, valamint hosszú távú és stabil keresletet teremt az ipar számára. Az ehhez szükséges beruházások, különösen a kutatás és fejlesztés terén, egyedül nem finanszírozhatók tagállami szinten. Hatékony védelemre van szükség, amely minden európai számára közös érdek és előny – írta.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a védelmi beruházásoknak hozzá kell járulniuk az EU gazdasági versenyképességének és kohéziójának erősítéséhez, egy olyan ipari szektor támogatásával, amely képes a technológiai kiválóság fejlesztésére és munkahelyteremtésre. Az európai védelem megerősítését minden releváns uniós politikában figyelembe kell venni – húzta alá.
A következő lépések előkészítése érdekében a most bejelentett informális tanácskozásnak arra kell összpontosítania, hogy mely védelmi képességeket érdemes prioritásként közösen fejleszteni az EU kollektív biztonságának érdekében. Fontos kérdés lesz továbbá, hogy milyen módon érheti el az EU, hogy többet és hatékonyabban költsön a védelemre, továbbá meg kell vizsgálni, hogy milyen uniós eszközöket érdemes alkalmazni, és hogyan használható fel a leghatékonyabban az EU költségvetése ezen célokra rövid, közép- és hosszú távon. Az elnök szerint a partnerségek erősítése is kiemelt figyelmet érdemel. Meg kell határozni a célokat és prioritásokat a nem EU-tag európai partnerekkel, hogy tovább mélyítsék az együttműködést és javítsák az európai biztonságot – hangsúlyozta. A levélből kiderül az is, hogy a tanácskozáson részt vesz majd Mark Rutte NATO-főtitkár, továbbá Keir Starmer brit miniszterelnök is.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)