Az Európai Bizottság további vizsgálatoknak veti alá az X platformot
2025. 01. 18. 15:21:08
Az Európai Bizottság további vizsgálati intézkedéseket irányoz elő az X internetes közösségi platform számára a digitális szolgáltatásokról szóló európai uniós jogszabály (DSA) alapján folyamatban lévő eljárás keretében – jelentette be pénteken a brüsszeli végrehajtó EU–testület.
A bizottság három további technikai vizsgálati intézkedést tesz az X platformmal kapcsolatban, különösen annak ajánlórendszerére vonatkozóan. Ezek a tényfeltárási lépések a közlemény szerint a 2023. december 18–án, a DSA alapján megnyitott hivatalos eljárás keretében zajlanak. Ennek fényében a bizottság felkérte a platformot, hogy február 15–ig bocsássa rendelkezésére az ajánlórendszereivel kapcsolatos belső dokumentációkat, valamint az ezekben végrehajtott legutóbbi változtatások részleteit. Ezenfelül a testület egy „megőrzési utasítást” adott ki, amely kötelezi az X platformot, hogy őrizze meg az ajánlórendszer algoritmusainak jövőbeni tervezési és működési változásaira vonatkozó belső dokumentumokat és információkat. Ez a kötelezettség a január 17. és december 31. közötti időszakra vonatkozik, kivéve, ha a vizsgálatot korábban lezárják.
Végül, a bizottság hozzáférést kért az X platform bizonyos alkalmazásprogramozási felületeihez, amelyek „lehetővé teszik a közvetlen tényfeltárást a tartalommoderációról és a fiókok vírusszerű terjedéséről”. Ezek az intézkedések lehetővé teszik a bizottság számára, hogy minden idevágó tényt figyelembe vegyen a DSA alapján végzett összetett kockázatértékelés és a kockázatcsökkentési intézkedések vizsgálata során – olvasható a testület sajtóközleményében. Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztos szerint a brüsszeli bizottság célja, hogy tisztázza, megfelelnek–e az X platform ajánlórendszerei a DSA előírásainak. „Elkötelezettek vagyunk annak biztosítása mellett, hogy az EU–ban működő minden platform tiszteletben tartsa jogszabályainkat, amelyek célja, hogy az online környezetet igazságosabbá, biztonságosabbá és demokratikusabbá tegyék minden európai polgár számára” – tette hozzá. Thomas Regnier, a bizottság illetékes szóvivője pénteken a testület sajtótájékoztatóján elmondta: „az intézkedések teljesen függetlenek bármilyen politikai megfontolástól vagy a közelmúltban történt konkrét eseményektől, de segíthetnek abban, hogy figyelemmel kísérjék a rendszereket az éppen zajló események körül”.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)