Donald Trumpot bűnösnek mondta ki az esküdtszék – de mit jelent ez?
2024. 05. 31. 10:50:16
Donald Trump volt és idén újrázni kívánó amerikai elnök ellen több per is zajlik, ezek közül a kenőpénzes ügy az, amelyikben a felsorolt 34 vádpont mindegyikében bűnösnek mondta ki a volt elnököt az esküdtszék. De mit jelent ez Trump újraválasztási esélyeit tekintve?
A vád szerint Trump a 2016-os választási kampány idején hallgatási pénzt adott egy Stormy Daniels nevű pornószínésznőnek, hogy az ne fedje fel a Trumppal folyatott szexuális viszonyát a nagyközönség előtt. Az európai és magyar közvélekedés ellenére, a vád nem azzal foglakozott, hogy Trump el kívánta hallgattatni a felnőttfilmes szakma sztárját, ez Amerikában ugyanis nem büntetendő, kiegyeznek anélkül, hogy perre mennének és kész.
Az ügyészek szerint azonban Trump nem könyvelte el a kifizetett összeget, illetve ennek elkönyveléséhez okiratot hamisított és az adót sem fizette be, lévén a kampányköltségei közé sem írta be ezt az összeget – ez utóbbi már kifejezetten komoly bűncselekménynek számít az amerikai közvélemény szemében, legalábbis eddig annak számított, de korábban arra sem gondoltunk volna, hogy Izrael-ellenes és zsidók kiirtására buzdító skandálásokat fogunk hallani az amerikai egyetemeken.
Vissza a perhez: az esküdtszék 11 órán át tartó vita után egyhangú döntésre jutott és kimondták, hogy Donald Trump mind a 34 vádpontban bűnös. A büntetés mértékének közzétételét Juan Merchan bíró július 11-re tűzte ki, ekkor derül ki, hogy Trumpnak börtönbe kell-e vonulnia vagy sem. Az időpont azért is érdekes, mert ez mindössze négy nappal előzi meg a Republikánus Párt konvencióját, ahol hivatalossá válik az elnökjelölt személye. Ami most minden elemzőt és politikát követő hírfogyasztót érdekel az, hogy az esküdtszék döntése, illetve a várható ítélet milyen hatással lesz Trump elnökválasztási kampányára.
Személyes véleményem szerint nagyjából semmilyen hatással nem bír. Egyrészt az amerikai politikai élet korábban sosem látott módon polarizálódott, a két tábor pedig már nem is azon van, hogy saját emberét juttassa hatalomba, a fundamentalista szavazótáborok azon dolgoznak, hogy a másik jelölt ne nyerhessen. Egy ilyen közegben Trump híveit nem fogja egy ez, a számukra piszlicsáré ügyben hozott ítélet eltántorítani, míg kérdeses az is, hogy Biden szavazóit mindez mennyire mozgósítja – ha mozgósítja őket egyáltalán.
Tény, hogy Trump az első volt elnök, akit bíróság ítélt el köztörvényes bűncselekmény miatt, de a ma Amerikája annyira felbolydult, hogy egyáltalán az is kérdés: Trump perei érdekli-e az embereket? A YouGov korábbi felmérésének számai beszédesek: az amerikaiak 31 százaléka szerint unalmas ügy, míg csak 26 százalékuk nyilatkozta, hogy érdekli őket.
Ebből is látható: korántsem biztos, hogy Trump elnökválasztási esélyei meginogtak, itt említeném meg a blogunkon tegnap közzétett választási modellezést, amely komoly előnyt jelez Trumpnak, mi több, a Republikánus Párt szinte biztosan többségbe kerül a Kongresszusban is. Lévén a modellhez felhasznált felmérések és kutatások még az ítélet előtt készültek, így nem biztos, hogy annak számai kőbe véshetőek, de azt tegyük hozzá: Trump bírósági ügye hónapok óta az újságok címlapján, a hírtévék képernyőin vezető témának számít, így aki csak ez az ügy miatt fordulna el Trumptól, az valószínűleg már megtette. Ezért arra számítok, hogy az említett modellezés alapképébe nem zavar be az esküdtszéki döntés.
Szavazási modell: Trump nyeri az elnökválasztást, a republikánusok viszik a Kongresszust is
Ugyanakkor érdemes figyelni a csatatér-államokra, olyan államokra, ahol Trump vezet ugyan, de csak minimális előnye van Bidenhez képest, itt pedig alig pár ezer szavazó megingása is elég lehet ahhoz, hogy megforduljon a jelenleg még Trumpnak kedvező tendencia. Az amerikai választás sajátosságai miatt (elektori rendszer) pedig egy minimális visszaesés a Trumpot támogató szavazók körében már elég lehet ahhoz, hogy Biden, hacsak hajszállal is, de behúzza a második elnöki mandátumát.
A Trump szavazók megingása pedig elvileg lehetséges forgatókönyv: a fanatikus Quanon-hívőkön túl a többség mégiscsak a mérsékelt, igazság szerint középre húzó republikánusokból kerül ki, akiket bizony elbizonytalaníthat az esküdtszék tegnapi döntése.
Azt azonban ne feledjük: még hat hónap van hátra a választásokig, Biden népszerűségének zuhanása pedig szerintem még nem érte el a mélypontot – az izraeli háború kezelése és úgy általában a Biden-i külpolitika sokaknál okoz nemtetszést, de az amerikai gazdaság állapota több mint problémás, ráadásul azokat az osztályokat sújtja, amelyekben Biden népszerű – a latinók és feketék –, viszont a jelenlegi elnök már szabad szemmel is láthatóan nem tud mit kezdeni a helyzettel, holott pont a Demokrata Párt guruja, James Carville óta neki is tudnia kéne: „the economy, stupid!”
Felcser V. Örs
(Nethuszár)