Izrael: forradalom küszöbén, totális háborúban
2024. 09. 02. 09:44:46
Vasárnap este kivételesen nagyszámú, a háború tavaly októberi kitörése óta a legnagyobb tömeg gyűlt össze Tel-Aviv központjában. A szervezők szerint országszerte 700 ezren vonultak utcára, a tel-avivi tüntetésen pedig 550 ezren vettek részt. HÍR+KOMMENTÁR
Számos helyen összecsapások voltak a rendőrök és a demonstrálók között, sokakat őrizetbe vettek. Tel-Avivban hat koporsót helyeztek el a színpadon a csütörtökön vagy pénteken megölt hat újabb túszra emlékezve. A tömeg azt kiabálta, hogy nem hagyják sorsukra a Hamász által elhurcolt embereket. A beszédek alatt hatalmas hangerővel fújoltak, amikor a szónokok a kormány tagjait említették.
Tel-Avivban az elraboltak családtagjai szólaltak fel, valamint a kibucmozgalom főtitkára, Lior Szimha és a Hisztadrut, az izraeli szakszervezeti szövetség elnöke, Arnon Bar-David.
„A zsidók nem hagynak cserben zsidókat, nem lehet, hogy gyermekeink politikai érdekek miatt meghaljanak az alagutakban”- mondta a szakszervezeti elnök, és általános sztrájkot hirdetett hétfőre a túszalku megkötéséért.
„Az egész államban leáll a munka holnap reggel hat órától. Mindenütt, az Egged és Dan busztársaságnál, reggel nyolctól a repülőtéren is, beleértve a kikötőket, gyárakat, önkormányzatokat és hivatalokat” – mondta a szakszervezeti vezető.
„Az egész gazdaság leáll holnapra. Azt várom, hogy Izrael minden munkahelye, a magán- és a közszféra csatlakozzon a szolidaritási sztrájkhoz, és egyesüljön azon felhívás érdekében, hogy hazahozzuk fiainkat és lányainkat” – tette hozzá.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök a kormány esti ülésén kijelentette, hogy az elraboltak meggyilkolása után sem hajlandó lemondani az egyiptomi határsáv, a philadelphiai tengely izraeli felügyeletéről, amely jelenleg a túszalku legfőbb akadálya.
Joáv Galant védelmi miniszter az ülésen azt mondta, hogy szerinte súlyos hiba a kabinet döntése, amely szerint Izrael az elhurcoltak élete árán is a philadelphiai tengelyen marad.
FORRÁS: MTI
KOMMENTÁR: A tüntetések előzménye röviden: az IDF közel járt ahhoz, hogy elérjen és kiszabadítson hat túszt Gázában. A közelgő zsidó katonák hírére a Hamász egyszerűen kivégezte a hat fiatalt, így már csak a holttestüket találták meg.
A dolog politikai része: a háborús kabinet megszavazta, hogy Izrael – a tűzszüneti tárgyalások szellemével ellentétesen – ott maradjon a gázai-egyiptomi határ közelében, az úgynevezett philadelphiai tengelyen. A döntésnek ugyan nem kevés nemzetbiztonsági relevanciája van Izrael számára, és nem kicsit gyengíti a Hamász fegyver- és egyéb utánpótlási lehetőségeit, ugyanakkor az is világos volt, hogy ezzel a lépéssel a Hamász kerül olyan kényszerhelyzetbe, amikor a tűzszüneti tárgyalások alól ki kell bújnia valahogy – lévén a philadelphiai tengelyen való izraeli jelenlétet nem fogadhatják el.
Az izraeli védelmi miniszter nem véletlenül szavazott a döntés ellen, de az erősen fundamentalista vallásos zsidók frakciója végül átvitte az akaratát. Utóbbiak szerepe megkerülhetetlen, nélkülük ugyanis Netanjahú nem tud kormányozni, ők pedig élnek is ezzel a zsarolási lehetőséggel. A politikai hercehurca végül a hat túsz értelmetlen halálát eredményezte, Izrael népe pedig felháborodott, utcára vonult, illetve a legerősebb munkavállalói képviselet, a Histadrut Munkások Országos Szövetsége (szabad fordításban, eredeti: aHistadrut HaKlalit shel HaOvdim B’Eretz Yisrael) totális sztrájkot hirdetett a mai, hétfői napra.
A tiltakozók legfőbb követelése: a kormány kössön már végre egy olyan megállapodást, amely hazahozza a még életben levő túszokat. Arnon Bar-David, a Histadrut elnökének bejelentése után Tel-Aviv, Kfar Saba és Givatayim városai már jelezték is: csatlakoznak az országos sztrájkhoz, így aztán várható, hogy hétfőn Izraelben a teljes gazdasági szektor leáll. Arnon Bar-David ugyanakkor nem zárta, hogy a sztrájk hétfő után is folytatódjon, az erről szóló döntést majd a hétfői nap folyamán hozzák meg. A tel-avivi Túszok és Eltűntek Családjainak Fóruma képviselőivel folyatott találkozás után a Histadrut elnöke így fogalmazott:
„A gázai alagutakban zsidókat ölnek meg. Ezt lehetetlen megérteni és ennek meg kell szűnnie”.
És nem ez volt a legkeményebb kijelentése. Miután a nemzetbiztonsági szektor több képviselőjével is beszélt, Arnon Bar-David nyíltan adott hangot annak a véleményének, miszerint a tűszüneti egyezményt „politikai megfontolások miatt” blokkolják, és a politikai polarizáció miatt „már nem egy nép vagyunk, szekértábor a szekértábor ellen”, és „vissza kell hoznunk Izraelt”.
„Megállapodás helyett hullazsákokat kapunk. Arra a következtetésre jutottunk, hogy csak a mi beavatkozásunk tudja megmozgatni azokat, akiknek szüksége van arra, hogy megmozgassák” – utalt a politikai osztály tétlenségére. „Felkérem Izrael népét, hogy vasárnap este menjen ki az utcákra és holnap mindenki vegyen részt a sztrájkban” – folytatta.
Bár Izraelben erős a forradalmi hangulat, Benjamin Netanjahú válasza az egyezséget követelők számára ól tükrözi a helyzet lehetetlenségét: „azok, akik túszokat ölnek, nem akarnak megállapodást” – mondta az izraeli miniszterelnök, és ebben kétségkívül sok az igazság. Hogy miként tud ebből a helyzetből Izrael előbbre lépni, az ma még nem világos – a megosztásból viszont egy szereplő biztosan hasznot tud húzni, ez pedig nem más, mint az Izrael eltörlését kívánó Hamász.
(Nethuszár)