Izraelben közzétették a túszalkuban elsőként szabadulók névsorát
2025. 01. 18. 15:18:42
Az izraeli biztonságpolitikai kabinet jóváhagyta a gázai tűzszünetet és túszalkut péntek délután –jelentette be a miniszterelnöki hivatal. A kabinet négyórás tanácskozás után döntött a Katar fővárosában, Dohában már aláírt egyezmény elfogadásáról.
„Az összes politikai, biztonsági és humanitárius szempont vizsgálata után és annak tudatában, hogy a tervezett tranzakció támogatja a háborús célok elérését, a biztonságpolitikai kabinet azt javasolta a kormánynak, hogy fogadják el a javasolt egyezményt” – áll a miniszterelnöki hivatal közleményében. Itamár Bengvír nemzetbiztonsági miniszter, a Zsidó Erő nevű párt elnöke és Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, a Vallásos Cionisták nevű párt elnöke a megállapodás ellen szavazott. Az egyezség már péntek délután – szokatlan módon a szombat ünnepének érkezése ellenére, de várhatóan még annak kezdete előtt – a teljes kormány elé kerül, hogy már vasárnap Izraelbe érkezhessenek az első túszok, ugyanis előzőleg a legfelsőbb bíróságnak meg kell tárgyalnia az ellene benyújtott esetleges petíciókat.
Mivel a túszok szabadon engedésének fejében szabadlábra helyeznek számos olyan palesztin rabot, akik részesei voltak izraeliek meggyilkolásának, az áldozatok családtagjai várhatóan ennek megakadályozását kérik a bíróságtól, amely viszont az előzetes közlések szerint várhatóan elutasítja majd kérésüket.
Nyilvánosságra hozták a túszalku első szakaszában kiszabadulók névsorát
Izraelben a miniszterelnöki hivatal nyilvánosságra hozta a Hamász palesztin iszlamista szervezettel kötött túszalku első szakaszában kiszabaduló túszok névsorát pénteken, a listán harminchárom ember szerepel. A közvetítők segítségével megkötött tűzszünetet és túszalkut várhatóan már péntek délután megszavazza az izraeli kormány, és vasárnap, a korábban bejelentett időpontban kiszabadulhat a 2023. október 7–én a Gázai övezetbe hurcolt rabok első csoportja. A tűzszünet vasárnapi kezdetétől negyvenkét napon át tart a megállapodás első szakasza, amelyben a humanitárius megfontolások alapján előrevett túszok szabadulnak ki: nők, gyermekek, ötvenévesnél idősebb férfiak, illetve sebesült fiatalabb férfiak.
Elsőként a nőket és a gyermekeket engedik el, de egyelőre nem lehet tudni, hogy kik élnek még közülük, mert a Hamász holttesteket is őriz. A névsorban szerepelnek a vörös hajú, elrablásukkor tíz hónapos, illetve négyéves Bibasz testvérek, akiknek édesanyjukkal együtt történt halálát már tavaly novemberben bejelentette a Hamász, de az izraeli hadsereg nem erősítette meg elvesztésüket.
Az egyik, Gáza melletti katonai támaszpontról annak idején elhurcoltak öt, a határon elhelyezett kamerák képeit monitorozó katonalányt. A Hamász néhány hete közölte, hogy egyikük életét vesztette egy légicsapásban, de az izraeli hadsereg az ő halálát sem erősítette meg. Mind az öten szerepelnek a névsorban. Mellettük kibucokból és a Nova szabadtéri fesztiválról elhurcolt fiatal nők nevét adták meg, a szintén kibucokból és a fesztiválról Gázába kényszerített férfiak mellett. Az izraeli hatóságok bejelentették, hogy az első harminchárom túsz többsége, de nem mindegyike van életben. Az élők egészségi állapota sem ismert. Hat izraeli kórházban készülnek ápolásukra, ahol súlyos alultápláltságra, sebesülésekre, és pszichiátriai gondokra is számítanak a tizenöt hónapos fogság után. A miniszterelnöki hivatal csak azután ad ki hivatalos közleményt Izraelbe érkezésükről, ha a túszokat a hadsereg átvette, és már értesítették családjaikat is.
Marad kormányon, de a megállapodás ellen szavaz a Vallásos Cionisták párt
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kormánykoalíciójában marad, de a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezettel megkötött tűzszüneti és túszcsere–megállapodás ellen szavaz a ciszjordániai telepeseket képviselő, Becalel Szmotrics pénzügyminiszter vezette Vallásos Cionisták párt. Az izraeli média egybehangzó jelentése szerint Szmotrics péntekre megegyezett Netanjahuval az előző este Dohában véglegesített és aláírt tűzszüneti és túszcsere–megállapodás ügyében. Netanjahu engedett Szmotrics azon követelésének, hogy az izraeli hadsereg (IDF) térjen vissza a Gázai övezetbe, és folytassa a harcot a Hamász ellen a 15 hónapja tartó háborút lezáró, három szakaszból álló tűzszünet első szakasza után, vagyis azután, hogy a terrorszervezet szabadon engedte a legjobban kiszolgáltatott túszait. A két politikus megegyezett a palesztinoknak szánt humanitárius segélyek ügyében is.
Megállapodásuk szerint Szmotrics a várhatóan szombat esti kormányülésen a Hamássszal megkötött megállapodás ellen szavaz, de továbbra is a kormányban marad. Ezzel szemben csütörtök este a tűzszünetet ellenző másik koalíciós párt elnöke, Itamár Bengvír bejelentette sajtótájékoztatón, hogy Zsidó Erő nevű pártjával kilép a koalícióból, ha megszavazzák a Katarban közvetítőkkel megkötött tűzszünetet és túszalkut, és csak a háború folytatása esetén csatlakoznak újra a kormányhoz. A két szóban forgó párt a háború folytatását követeli a „teljes győzelemig”, a „Hamász teljes felszámolásáig”, noha az IDF vezérkara szerint a hadsereg már elérte, amit lehetett a Gázai övezetben a gerilla harcmodort alkalmazó iszlamista fegyveresek ellen.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)