Összesen négy évre ítélték Marine Le Pen-t, aki nem indulhat az elnökválasztáson sem
2025. 03. 31. 17:07:30
A párizsi büntetőbíróság két év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte Marine Le Pen francia ellenzéki politikust és öt évre eltiltotta a politikai választásokon való induláson, amiért az általa fémjelezett Nemzeti Tömörülés (RN) a vád szerint 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül nemzeti pártcélokra használt.
Mellékbüntetésként 100 ezer eurós pénzbírsággal is sújtották a Nemzeti Tömörülés jelenlegi nemzetgyűlési frakcióvezetőjét. A bíróság döntése alapján a letöltendő szabadságvesztés elektromos nyomkövető viselésével kiváltható, azaz Marine Le Pennek nem kell börtönbe vonulnia. Az elsőfokú ítélet értelmében az 56 éves politikus nem vehet részt a következő, 2027 tavaszára tervezett elnökválasztáson, amelynek három sikertelen kísérlet után jelenleg egyik nagy esélyese a felmérések alapján.
Az ügyész indítványának megfelelően a közügyektől való eltiltás ideiglenesen végrehajtható, ami azt jelenti, hogy fellebbezés esetén is azonnal alkalmazandó. Ez azt jelenti, hogy Marine Le Pen képviselő maradhat a következő parlamenti választásokig, de egy esetleges feloszlatást követően nem indulhat újra a következő öt évben. Marine Le Pen a több mint kétórás ítélethirdetés közben elhagyta a bíróságot, nem várta meg a rá vonatkozó ítélet kihirdetését, hanem a Nemzeti Tömörülés székházába sietett. A bíróság a Nemzeti Tömörülés további nyolc képviselőjét, köztük Louis Aliot-t, a párt egyik alelnökét és Marine Le Pen korábbi élettársát szintén bűnösnek találta közpénzek hűtlen kezelésében.
Az ügy, amelyben Franciaország legnagyobb ellenzéki pártja érintett, 2015-ben az Európai Parlament elnökségének jelentésével kezdődött, és a francia párt parlamenti asszisztenseivel kötött szerződéssel kapcsolatos. Az ítéletben kimondták: a Nemzeti Tömörülés által alkalmazott EP-asszisztensek közül többen soha nem jártak az Európai Parlamentben, s a vádirat szerint közvetlenül a pártnak dolgoztak Franciaországban, amit az európai szabályozás tilt.
Az ítélettel „arról van szó, hogy a választott képviselők, hasonlóan a törvény hatálya alá tartozó más állampolgárokhoz, nem részesülhetnek semmilyen különleges bánásmódban” – mondta az ítélet indoklásában Bénédicte de Perthuis bírónő.
„Kivégezték a francia demokráciát” – írta a közösségi oldalakon Jordan Bardella, a Patrióták Európáért európai parlamenti képviselőcsoport és a Nemzeti Tömörülés elnöke. Tavaly ősszel nyolc héten át 24 vádlottnak, az RN vezetőinek, korábbi EP-képviselőinek és parlamenti asszisztenseinek kellett a bíróság elé állnia. A vád szerint a legnagyobb francia ellenzéki párt az Európai Parlamenttől felvett közpénzek hűtlen kezelésére „szervezett rendszert” dolgozott ki a parlamenti asszisztensek „álszerződéseivel”, hogy a pénzeket a párt számára átcsatornázza. A perben az ügyészek részletesen bemutatták annak a „rendszernek” a felépítését, amelyet szerintük 2004 és 2016 között vezettek be az RN elődpártjánál, a Nemzeti Frontnál (FN), amelynek lényege az volt, hogy „fiktív” módon, azaz papíron európai parlamenti asszisztenseket alkalmaztak, akik valójában a pártnak dolgoztak. Az Európai Parlament csak „számviteli ellenőrzéseket” végez, egyébként megbízik az EP-képviselőkben juttatásuk felhasználását illetően.
A párizsi ügyészség szerint a Nemzeti Tömörülés esetében egy olyan rendszert vezettek be, amelyen keresztül a párt működési költségeinek egy részét az Európai Parlamenttel fizettették ki, oly módon, hogy az uniós testület fedezte a párt egyre több alkalmazottjának béreit. Az ügyészség szerint ezt a „rendszert” a pártalapító, a néhai Jean-Marie Le Pen, majd a pártvezetés 2011-es megöröklése után a lánya, Marine Le Pen hagyta jóvá, és alkalmazása felgyorsult, amikor 2014-ben 23 FN-es képviselő került az Európai Parlamentbe, szemben a korábbi hárommal. A párt ettől kezdve egy olyan alkalmazottat is felvett, aki az európai szerződések kezelésével foglalkozott. A vádiratban vádlottról vádlottra és szerződésről szerződésre elemezték a 12 parlamenti asszisztens által végzett munka „jellegét” és viszonyukat az európai parlamenti képviselőikkel, akik közül kilencet ítéltek el közpénzek hűtlen kezelésével. A bíróság megállapítása szerint nincs semmilyen bizonyíték az elvégzett munka igazolására, leszámítva néhány lapszemlét. A per végén, 2024 novemberében az ügyészség öt év börtönbüntetés, 300 ezer eurós pénzbüntetés és öt év – azonnali hatályú – eltiltás kiszabását indítványozta Marine Le Pen ellen, aki a perben végig határozottan tagadta a vádakat. A bíróság a további 23 vádlottat hat hónaptól négy évig terjedő felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, amelyet esetenként pénzbírsággal és a közügyektől való eltiltással súlyosbítottak. Csak egy vádlottat mentettek fel. Magát a Nemzeti Tömörülést kétmillió eurós pénzbüntetésre ítélték, és a párt nem kaphatja vissza az európai parlamenti asszisztensek ügyében folytatott nyomozás során lefoglalt egymillió eurós összeget.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)