Rubio: az USA nem lép ki a nemzetközi segélyezésből, de csak azt folytatja, amiben „értelmet lát”
2025. 02. 11. 16:54:37
Az Egyesült Államok nem lép ki a nemzetközi segélyezésből, de a felülvizsgálatot követően, csak azt a tevékenységet folytatja, amiben „értelmet lát” – hangoztatta Marco Rubio külügyminiszter hétfőn egy interjúban.
Marco Rubio, a SiriusXM Patriot rádiónak adott átfogó interjúban hangsúlyozta, hogy a külföldi segítségnyújtás hasznos lehet, de ezt a tevékenységet jól kell végezni, és kijelentette: az évente a célra kiadott 40–60 milliárd dollár jó részét nem megfelelően költik el. Az amerikai nemzetközi segélyezési rendszer átalakításának lépéseit illetően közölte, hogy „azonosítani kell azokat a segélyeket, amelyeknek van értelmük, azokat a külföldi segélyeket, amelyek ténylegesen támogatják az országunkat, amelyek támogatják a nemzeti érdekeinket, ezek pedig folytatódnak”.
Hangsúlyozta, hogy azoktól a segélyektől „meg kell szabadulni, amelyek pénzkidobást jelentenek, vagy egyes esetekben szembe mennek nemzeti érdekeinkkel, illetve érdekeinkkel szerte a világban”. A miniszter úgy vélte, hogy egy egész iparág alakult ki nem kormányzati szervezetek (NGO–k) és egyéb csoportok hálózataként, amelynek tagjai a haszonélvezők. Ennek a hálózatnak a tagjai arról, aki csak felveti a támogatások megkurtításának kérdését, azt állítják, hogy „a teljes amerikai puha befolyás eszközeit alkalmazó diplomácia eredményességét ássa alá” – hangoztatta.
Marco Rubio közölte, hogy az Egyesült Államok minden külföldi segélynyújtását felfüggesztették, most egyenként minden programot felülvizsgálják, és azokat tartják meg, vagy akár bővítik, amelyeknek „van értelmük”. A külügyminiszter a folyamatra példaként a Guatemalának nyújtott segítséget hozta, és kifejtette, hogy az Egyesült Államok továbbra is támogatja majd a latin–amerikai ország azon programját, ami a helyi rendőrség kábítószer–kereskedelem, és kifejezetten a fentanil országba érkezése elleni fellépéséről szól. Ugyanakkor hozzátette, hogy „LMBTQ–operát” a jövőben nem támogatnak amerikai közpénzből, amivel kapcsolatban megjegyezte, „nem tudom, egy ilyen miképpen támogatja a nemzeti érdeket”. A miniszter kifejtette, hogy magánpénzből, bárki szabadon támogathatja azokat a célokat, amelyeket szeretne, majd ezt kiegészítve úgy fogalmazott: „nem költhetünk el adófizetői pénzeket, és nem használhatunk fel kormányzati ügynökségeket olyan dolgokra, amelyeknek abszolút semmi értelmük”. Marco Rubio Kínát egy gazdag és erős országnak nevezte, az Egyesült Államokkal zajló versenyt pedig a 21. század történetét meghatározó versengésnek. Úgy vélte, hogy ez a verseny átível majd a teljes évszázadon. „Amit nem engedhetünk meg az az, hogy ez a mi kárunkra történjen. Amit nem engedhetünk meg az az egyensúlytalanság, a veszélyes egyensúlytalanság” – fogalmazott az amerikai külügyminiszter a hétfőn sugárzott interjúban. Egyben óvott attól, hogy az Egyesült Államok függővé váljon Kínától, ugyanakkor elismerte, hogy bizonyos gazdasági területeken, és az ellátási láncokat tekintve a függővé válás már megtörtént.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)