Akcióban az orosz ellenzék? Árnyékparlament és fegyveres ellenállás
2022. 10. 24. 23:44:29
Az orosz ellenzék egy fegyveres ellenállással kibővített árnyékparlamentet állít fel, hogy Putyin ellen harcoljon. Kik ők, mit is akarnak pontosan, és hogyan képzelik el azt, amit akarnak. Az esetet a Project-E portál ismertette alaposabban, alább a hajmeresztőnek és bátornak tűnő vállalkozás részletei.
Az orosz ellenzék egyik tagja, hogy árnyékparlamentet állítanak fel, amely mellé egy „fegyveres ellenállás” is kibontakozik, hogy így harcoljanak Putyin rezsimje ellen.
A Kyiv Postnak adott interjújában Ilya Ponomarev,* egy ismert orosz politikus úgy fogalmazott, hogy az árnyékparlament az orosz átmenet adminisztrációját hivatott lemenedzselni, de hozzátette, hogy a kezdeményezés egyelőre csak az elején tart, az orosz ellenzéknek ugyanis tovább kell fejlődnie, ha Putyin adminisztrációjának hatékony ellenfele kíván lenni.
Az orosz ellenzék döntött: akcióba lépnek
„Most először történik ilyen az orosz történelemben. Egy árnyékparlamentet állítunk fel (az eredeti szövegben egyébként a ’párhuzamos parlament’ szerepel, a magyar politikai szóhasználat miatt használom az árnyékparlament kifejezést – szerk. megjegyz.), amely az oroszországi átmeneti periódus adminisztrációs szerve lesz. A létrejövő szervezet pedig fegyveres ellenállást kéne majd kifejtsen, hogy eredményesen harcolhasson Putyin ellen”
– magyarázta Ponomarev.
„Az oroszországi partizánmozgalom erősödőben van, de még így is kezdetleges, és tízszeresére kellene nőjünk ahhoz, hogy hatékonyak lehessünk. Az út elején járunk, de nem hiszem, hogy sokáig tart majd. Putyin nemrég ünnepelte születésnapját – biztos vagyok benne, hogy ez volt azt utolsó születésnapja, amelyet hatalmon töltött”
– folytatta Ponomarev
Az orosz hadsereget a gyávaság jellemzi
Arra kérdésre, hogy miként vélekedik arról, hogy Putyint esetleg katonai puccsal buktatnák meg, Ponomarev úgy válaszolt: ennek nagyon kicsi a valószínűsége, mivel az orosz hadsereg „érezhetően gyáva”. Mindezzel együtt nem zárta ki a puccs lehetőségét, csak az más irányból érkezne – Ponomarev szerint az orosz elit tagjai, illetve a civilek megpróbálhatnak egy Putyin leváltására irányuló puccsot végrehajtani.
A Ponomarev által ismertetett tervről nem mondható el az, hogy eleve kudarcra lenne ítélve: a háromnaposra tervezett villámháború helyett az orosz spécoperácijá lassan belép a kilencedik hónapba, miközben az oroszok komoly veszteségeket kénytelenek elkönyvelni.
Az utóbbi hónapokban Oroszország hadserege egyebet sem csinált, mint megpróbálta tartani azokat a területeket, amelyeket elfoglalt, mindezt mérsékelt sikerrel: az ukrán hadsereg csak az utóbbi egy hónapban 600 települést foglalt vissza az orosz megszállóktól, köztük 72-őt Herszonban, és 502-őt Harkivban.
Donyeckben és Luhanszkban 43 pedig települést sikerült eddig felszabadítaniuk az ukránoknak, és a korábban elfoglalt, de most elvesztett területek mellett az orosz hadsereg elvesztette 66.650 katonáját.
Az ISW pedig arról tett jelentést, hogy az oroszok elkezdtek kivonulni Herszonból, erről korábban írtunk mi is – lásd itt.
Az interjú videóváltozata:
*Ilya Ponomarev: orosz politikus, aki 2007 és 2016 között a Duma tagja. Egyetlen olyan képviselő, aki 2014 márciusában a Krím annektálása ellen szavazott. Később megvádolták sikkasztással, majd azzal is, hogy nem végzi el képviselői munkáját. Ponomarev ekkor Ukrajnába menekült, ahol később megkapta az ukrán állampolgárságot is. A februári orosz agressziót követően csatakozott az Ukrán Területvédelmi Erőkhöz, később orosz nyelvű ellenzéki csatornát indított, illetve ő volt az, akinél a Dugin lányát meggyilkoló Nemzeti Köztársasági Hadsereg nevű formáció jelentkezett, hogy magára vállalja a merényletet.
(Nethuszár)