General SVR: Putyin megkapta a békejavaslatokat, de lerohanná Georgiát
2023. 01. 24. 00:23:04
Vlagyimir Putyin orosz elnök az Orosz Föderáció Biztonsági Tanácsának állandó tagjaival pénteken, videokonferencia útján tartott operatív megbeszélésén elutasította a mozgósítás második szakaszának témájának megvitatását, kijelentve, hogy senki sem mondta le a mozgósítást, valamint megerősítette, hogy a mozgósítás folytatása „eldőlt kérdés” – írja a rejtélyes General SVR.
General SVR jóslatairól, posztjainak fontosságáról vagy épp jelentéktelenségéről már írtunk korábban, most legutóbbi posztját vesézzük ki, amelyben eléggé meghökkentő információkat tesz közzé.
Kezdjük az elején, íme
General SVR mai írásának összegzése:
Vlagyimir Putyin orosz elnök az Orosz Föderáció Biztonsági Tanácsának állandó tagjaival pénteken, videokonferencia útján tartott operatív megbeszélésén elutasította a mozgósítás második szakaszának témájának megvitatását, kijelentve, hogy senki sem mondta le a mozgósítást, valamint megerősítette, hogy a mozgósítás folytatása „eldőlt kérdés”. Az ülés zárt részében, szűk formátumban az elnök bőbeszédűbbnek bizonyult, több „progresszív” kijelentést tett.
Az ülés után Putyin legbelsőbb köre is összeült megvitatni a dolgok állását, itt az orosz elnök sokkal bőbeszédűbb volt, több „progresszív kijelentést is tett”. Az orosz elnök szerint szükség van egy gyors, hatékony „különleges műveletre” egy szomszédos ország ellen, ahol a győzelem gyakorlatilag „garantált” lenne. Putyin szerint Georgia ilyen ország. Vlagyimir Vlagyimirovics biztos abban, hogyha sikerülne megállapodni a jelenlegi grúz egy részével, akkor egy győzelemmel végződő forgatókönyv alapján ki lehetne provokálni egy konfliktust, egyúttal a Georgiai oroszbarát politikai erőknek is alkalmuk nyílik megszabadulni a nyugati orientáltságú politikusoktól, a „nem kívánatos elemektől”.
Ugyanezen a szűk körben tartott megbeszélésen Putyin kijelentette, hogy megoldja az „örmény kérdést”, bár azt nem részletezte miként akarja ezt elérni. A „különleges műveletről” szóló forgatókönyvek, elemzések ősz óta az elnök birtokában vannak, most pedig kiadta a parancsot is, hogy igazítsák ezeket a mai valós helyzethez és február elsejéig nyújtsák be neki.
A hétvégén Putyinon egy sor megbeszélést tartott a hozzá közel álló emberekkel, amelyek témái egy „befolyásos ország” által „informális” úton eljuttatott békejavaslatok voltak.
A javaslatok főbb elemei:
Putyin vonja vissza csapatait a 2022. február 23-i határvonalakhoz. A Luhanszki és a Donyecki ún. népköztársaságok 7-10 évig orosz ellenőrzés alatt maradnak anélkül, hogy ezeket a területeket a legtöbb ország oroszként ismerné el, a területek sorsát majd Ukrajnával kell rendeznie – ezalatt a hétéves időtartam alatt a Krím visszakerülne Ukrajnához.
A megtárgyalt javaslatokban szerepelnek továbbá az Oroszország és Belorusszia vonalai mentén kialakítandó demilitarizált övezet, a háborús bűnösök kiadatásának és az Ukrajnának fizetendő kártérítés kérdései is. Hogy Putyin is menteni tudja az imázsát, felajánlották neki, hogy a csapatok visszavonása után a többi lépés megtételét még egy évig halaszthatja – feltétezhető, hogy Putyin ezt győzelemnek nyilvánítaná, ami megengedi neki, hogy vagy ő, vagy az általa kinevezett utód a 2024-es márciusi elnökválasztásokra koncentráljon, mindezekre pedig hét ország kész garanciákat vállalni. A javaslatokat egyelőre még nem ismertették az ukrán féllel, amíg Putyin nem válaszol ezekre, de arra is felhívták az orosz elnök figyelmét, hogy amennyiben elutasítja ezeket a javaslatokat, akkor Ukrajnának minden szükséges fegyvert megadnak ahhoz, hogy legyőzhesse az orosz hadsereget és visszaállítsa az 1991-es határait. Putyin gondolkozik.
Eddig General SVR írása.
Ismételjük meg,
a fickóról semmit sem tudunk, azonkívül, hogy sok miden bejött abból, amit jól értesült informátorként megoszt a nagyközönséggel, és akad jó pár olyan is, ami nem jött be. General SVR saját állítása szerint egykori külügyi hírszerző tiszt (a fogalmazási módja, az általa használt nyelvezet ezt azért jelentősen alátámasztja), aki nemcsak azért teszi közzé a Putyin belső köreiből származó információit, hogy azokkal tájékoztassa nagyérdeműt, hanem azért, hogy a nyilvánosság révén megakadályozza a Kreml terveit. Mindezeket érdemes megfontolni, mielőtt túl komolyan vesszük a benne rejlő összes információt. Az összes kitétel itt eléggé fontos: amennyiben a fickó tényleg hírszerző – és erre minden esély megvan – akkor mond némi igazat is. Hogy mennyit? Nem tudjuk. Azt sem, hogy melyek az igaz, valós állítások, és melyek nem azok.
Kezdjük a végén:
ugye arról ír, hogy a Nyugat most Putyin válaszára vár. Nos, mindezt alátámasztani látszik az is, hogy bár nagy füstfelhő kerekedett az Ukrajnának küldendő újabb fegyverekből, de a tankokról valójában még nem született döntés. Lebegtetik, ígérgetik, tologatják – a nemzetközi sajtó híreit böngészve nekem az volt az érzésem, hogy a kérdést valójában már eldöntötték, abban az értelemben, hogy még várnak valamire, valakire, és attól függ majd a válasz is. Vajon erre a válaszra várnak?
A javaslatokról sok miden nem derül ki ebből a posztból: a Krím hétéves átmeneti periódusa nem először szerepel a listán, ezt maga Volodimir Zelenszkij elnök ajánlotta fel a ruszkiknak tavaly tavasszal, de akkor nem kértek belőle. Az LDNK területének elvesztése Ukrajnának nem nagy veszteség, ott eddig sem tudta érvényesíteni akaratát, de így legalább szabadulna az ezzel járó nyűgtől, viszont, ha jól értem, akkor Herszon, Zaporizzsja vissza az ukránoknak még most, és csak utána jöhet szóba a többi pont – ha a Krím most nem is kerülne vissza Kijev fennhatósága alá, azért ezzel a Krímhez vezető orosz folyós is megszűnne. Lose-lose szituáció, amiből win-win-t kéne csinálni.
A háborús bűnösök kiadatása, az Ukrajnának fizetendő orosz kártérítés, ezek a sci-fi kategóriába tartozó altatómesék, szerintem maga az ajánlattevő sem veszi őket komolyan, igaz, később még jól jöhet a Nyugatnak, ha ezeket megszegik az oroszok, márpedig megfogják, az tuti. Nagy kérdés az egy éves átmeneti idő felajánlása: mi van mögötte? Azt ugyanis kötve hiszem, hogy csapatainak visszavonás után Putyin elvonul vidéki otthonába és bélyeggyűjtéssel vagy a lepkék párzási szokásainak megfigyelésével tölti majd nyugdíjas mindennapjait. Abban biztosak lehetünk, hogy ezt az egy évet Putyin csapatainak felduzzasztására használná. Majd totális háborút indítana, de…
De addigra, ha minden igaz, Ukrajna már NATO-tag lenne.
Csavaros, az igaz.
A poszt egyéb részeiben említett putyini ideák sem tűnnek túlságosan elrugaszkodottaknak – ha Putyin úgy döntött, hogy megtámadja Ukrajnát, amikor minden, de minden orosz szemszögből vett racionalitás ez ellen szólt, akkor miért ne támadná meg Georgiát? Hogy ott is belefutna egy ukránhoz hasonló pofonba, ráadásul a kétfrontos háború még kezdő diktátoroknak is ellenjavallt, nemhogy Putyinnak? Hát, láttunk már nagyobb őrültséget is az orosz elnöktől.
Az viszont különösképp érdekelne, hogy mit ért Putyin az örmény kérdés megoldása alatt? És mit gondol, a törökök majd ezt csak nézik egy karosszékből, mint a moziban? Az újraválasztásáért hamarosan nagy harcot vívó Erdogannak úgy jönne egy kis karabahi balhé, mint egy falat kenyér, főleg, ha el is picsázza a ruszki erőket ott fent, északon, arról nem beszélve, hogy sok NATO-vezető is hálás lenne majd a törököknek.
Akárhogy is, a fedő alatt forr valami: nézzük, mi robban ki belőle…
Kapcsolódó:
(Nethuszár)