Titok fátyol nélkül: Románia lőszert és fegyvert gyárt Ukrajnának
2023. 07. 07. 11:34:58
A NATO és az EU nemzetközi partnereivel ellentétben a román kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy titokban tartsa azt a katonai és logisztikai támogatást – legyen az bármilyen kicsi vagy nagy –, amelyet az ország nyújt Ukrajnának az orosz agresszió elleni védekezésben.
Amióta Ruszijá barbár módon lerohanta Ukrajnát, azóta mozgatja a román és az európai közvéleményt a kérdés: mit is tesz Románia azért, hogy segítsen szomszédján? A kérdés annál is izgalmasabb, ugyanis a román hatóságok kitartóan ködösítenek, kerülgetnek, amikor válaszadásra kerülne sor, ennek egyik legékesebb példája, amikor a BBC riportere is hiába hivatkozott a polgárok informálódási jogára, Aurescu külügyminiszter nemes egyszerűséggel nem válaszolt az ezzel kapcsolatos kérdésekre.
Ennek persze komoly okai is lehetnek: egyrészt biztonsági okokból, másrészt a közelgő választási esztendő kapcsán is kötelező az óvatosság, elég, ha az AUR népszerűségének emelkedésére, vagy a Bistroe kanális körül kirobbant műbalhéra gondolunk, de így is vannak azért szabad szemmel látható tevékenységek, ilyen például a menekültek befogadása és támogatása, vagy az ukrán export tengeri útvonalainak támogatása.
Hallgat és cselekszik?
Vajon Románia a saját mondását (tace si face, a román nyelven rímelő mondás azt jelenti: hallgat és tesz) követi, és tényleg többet tesz valójában, mint amennyit mutat ebből, vagy ennyi az egész, amit látunk, láthattunk, mindenki mehet arrébb? A kérdésre a Panorama román oldal találta meg a választ, aki hozzáfért a nagyobb romániai fegyvergyárak kereskedelmi adataihoz, ezekből pedig világosan kitűnik, hogy Románia a háború kezdte óta lőszerrel, valamint kis és közepes kaliberű fegyverekkel igyekszik ellátni Ukrajnát.
Mennyit számlázott a Romarm Ukrajnának, és mennyi pénzt kapott előlegként Kijevtől a román fegyverekért?
Paradox, de egyáltalán nem meglepő módon a háború közepette Ukrajna teljesen eltűnt a román fegyverexport, valamint a román területen áthaladó fegyverszállítmányok nyilvános listájáról. Az MFA alá tartozó Exportellenőrzési Osztály (ANCEX) éves jelentéseiben a 2022-re vonatkozó adatok között Ukrajna nem szerepel.
A Romarm nemzeti fegyvergyártó vállalat számára egy ilyen kihagyás valószínűleg értelmetlenné tette volna az egész üzleti létezését. A cég könyveléséből viszont kiderül, hogy Románia 2022-ben is adott el fegyvereket Ukrajnának, és 2023-ban is elad, mivel az ukránok nagy összeget fizettek érte – előre.
A Romarm több mint 222 millió lejt (2022-es átlagos árfolyamon számolva mintegy 45 millió euró) számlázott az Ukrspcexportnak, a fegyverexport és -importtal foglalkozó ukrán állami vállalatnak. Az összeg a Romarm 4111-es ügyfélszámla-mérlegében szerepel, amelyet a cég tavalyi évre vonatkozó ügyintézői jelentésében mutattak be.
Ukrajna az Ukrspcexporton és a „Defence Intell Ukraine”-on keresztül (a jelentésből nem derül ki, hogy ez egy vállalat, vagy az ukrán hadsereg titkosszolgálata) sokkal nagyobb összeget fizetett előre a Romarmnak, hogy a román nemzeti vállalat leányvállalatai által Romániában gyártott katonai termékeket vásároljon. Az összeg összesen több mint 540 millió lej (2022-es átlagos árfolyamon számolva mintegy 110 millió euró) ez a Romarm 419 hitelező ügyfélszámla mérlegében található, amelyet ugyanebben a jelentésben mutattak be.
A Romarm adminisztrátorainak jelentéséből nem derül ki, hogy a vállalat milyen fegyvereket adott el Ukrajnának, de Costel Enache, a Romarm igazgatótanácsának elnöke a Panorámának megerősítette, hogy kis és közepes kaliberű fegyverekről, illetve lőszerekről van szó.
„Van kereslet a nagy kaliberű lőszerek iránt, igyekszünk azzal megfelelni, amit elő tudunk állítani. Európában nem mindenki tudja kielégíteni ezt a keresletet, ahogy mi sem. Az erőfeszítéseket nemzetközi szinten egyesítjük, és mi jelenleg azzal járulunk hozzá, amivel tudunk. Tervben van új gyártósorok fejlesztése, de ez még évekig is eltarthat” – magyarázta Costel Enache a Panorámának.
A Romarm holding forgalma 2022-ben több mint 800 millió lej volt. A jelentésből kiderült, hogy ebből 400 millió lejt (a tavalyi év bevételeinek felét!) tette ki az Ukrajnával létrejött kapcsolat.
A Romarm által végzett export összértéke 2022-ben mintegy 110 millió dollár volt, ami 140%-os növekedést jelent 2021-hez képest – tette hozzá a jelentés. Ez „látványos növekedés” – írják a Romarm ügyintézői a jelentésben, akik „az államok Ukrajnában zajló konfliktus által generált megnövekedett biztonsági igényeivel” magyarázták a szédítő növekedést.
A teljes anyag, a vonatkozó jelentésekkel együtt elolvasható a Panorama oldalán.
(Nethuszár)