Csűrkóstoló: igazi világzenei csemegék érkeznek Mérába
2023. 07. 26. 19:28:54
Egyezzünk meg abban, aki egyszer a Szarka-telekre betette a lábát, amikor ott épp a világzenei csűrfesztivál zajlott, akkor olyan nincs, hogy még egyszer ne jönne el. Aztán még egyszer. És megint. Így megy ez évről-évre ezen a családias, az elfeledettnek hitt békés hippi időket megidéző, igazi csemegének számító rendezvényen.
Idén augusztus 3-án, a szokott csütörtöki napon indul a fesztivál, és nem is akárhogy rúgják ki a csűr odalát a szervezők, első este a már szinte – vagy teljes egészében? – méraivá váló Parno Graszt pörgeti fel a hangulatot, ahogy őket ismerjük, bízhatunk abban, hogy nagy buli lesz. Ahogy a közönséget ismerjük? Tánc a színpadon…
Méra World Music, augusztus 3-6, helyszín: Méra. A fesztivál honlapját, jegyvásárlási lehetőséggel együtt ITT TALÁLOD. A fesztivál Facebook-oldala ITT érhető el, míg szállást, és egyéb infókat a MéraInfo Facebook-csoportban tudsz találni, ezt pedig ITT TALÁLOD.
És a Parno Graszt után máris érkezik az ukrán Hudaki Village Band. Vagy kárpátaljaiak. Vagyis, Máramarosnak az ukrajnai részéből. Vagyis…, ööö, nem mindegy? Ez a román és magyar határral szomszédos térség igazi kultúrbánya, a zenekar pedig ezt adja vissza: archaikus szláv ének, román dallamok, zsidó ritmus, cigány temperamentum. By the way: a falusi muzsikusokat nevezik hudakinak – azt hiszem nem fogunk unatkozni eme kilenc hudaki műsora alatt sem.
A cigány hangzásvilágba beledobjuk Balkánt? Jól hangzik? NA, és ha azt mondom, hogy mindezt egy erdélyi hegedűs bandalapításának köszönhetően hallgathatod? Ők az Antonio Projekt, egy friss, Szilágyi Tóni erdélyi hegedűs által tavaly alakult zenekar. Különössége, hogy az ehhez hasonló muzsikát játszó bandánkban ritkaságszámba megy a férfi és női ének egyidejű használata, kicsit izgulni fogok, hogy jól sikerüljön fellépésük, elvégre hazai pálya nekik Méra, de hallgatva az alábbi pörgést, eisze nem lesz baj.
Péntek, második nap, ahogy lenni szokott, a népzenéé a főszerep, de nem akárkik nyitják ezt a napot: a belga-kalotaszegi Tcha Limberger & Kalotaszeg Trio lép fel a csűr sokat látott színpadára, ők így húzzák, tessék:
Őket követi a Nogaband – a Michal Noga etnomuzikológus által alapított banda régi szlovák népdalokat fedez fel és öltöztet fel új köntösbe. Népzenék szerléemseinek kötelező! Tessék:
A pénteki napot a Magyar Állami Népi Együttes fellépése zárja, hogy aztán jöjjön az ereszd el a hajam szombatja, erős napnak ígérkezik, és nemcsak azért, mert a három helyett négy fellépős nap ez, hanem, hajjaj… Lássuk csak:
Kezdi Zoe Aqua, az Erdélyben letelepedett hegedűművész hölgy, aki nálunk kutatja a zenei hagyományokat, jobb helyre nem is jöhetett volna. Ő egyébként sokatoknak lehet ismerős, már onnan is, hogy tavaly pont Kolozsváron, a Tranzit Házban mutatta be legújabb lemezét. Zenei gondolkodásában kitűnően talál egymásra a zsidó zenei hagyomány a kalotaszegi legényessel, vagy épp a román dojnával. Ezt nem én találtam ki, a Transtelexes kollégák számoltak be a tavalyi lemezbemutatóról, a cikküket ajánlom, elérhető ITT.
Zoe után jön az ír zenét játszó Houlihan banda, hogy utat nyissanak a lábpörgető ritmusoknak, ebből pedig csak jó sülhet ki, gyúrjatok a lábizmokra! Az írek után jönnek a véreink, a magyarországi Söndörgő. Aki nem tudná, a világzene globális szcénáján ők nem akárkik, 2014-es lemezük a rádiós listák első helyére került, nem véletlenül. A Söndörgőt kihagyni egyenesen merénylet a magyar kultúra ellen, úgyhogy kapkodd magad, kedves olvasó, mert csak napi ezer jegyet kínálnak a szervezők. Mondtam, ugye, hogy ez nem egy konzumidiótáknak szóló fesztivál?
Na, és kedves törzsmérázó olvasóink, idén visszatérnek a latin-amerikaiak. Igen, tudom, hiányoztak is az elmúlt években, de ami késik, nem múlik: jön az Unicumbia, ez a mexikói-chilei-venezuelai kombó, hogy a latin-amerikai és afrikai ritmusok világából összegyúrt zenéjükkel kiradírozzák fejünkből ennek az évnek összes nyomorúságát.
Mérán nem a szomorúság jut eszünkbe a vasárnapról, erről pedig az Arundo és a Dalinda már idejekorán gondoskodik. Az Arundo Nádasdy Fanni zenei projektje, ahol kevésbé ismert népdalokat öltöztetnek fel flamenco-gitár ruhába, vagy hogyan is foglamazzam meg ezt jobban, míg a Nádasdy Fanni, Paár Julianna és Tímár Sára trióban fellépő Dalinda három szólamban fog nekünk népdalokat énekelni, ez pedig jó bevezetőnek ígérkezik a Komuna Lux fellépéséhez.
Na, ők egy újabb, igazi csemegének ígérkező banda Ukrajnából, a szétbombázott Odesszából. Zenéjüket nemes egyszerűséggel Odessa Gangsta Folknak nevezik a szakértők, és nem véletlenül. Van egy olyan érzésem, hogy muzsikájukra erősen vevő lesz a színes mérai közönség, ropni fogjuk, mint atom…
A vasárnap estét a Fanfara Transylvania zárja, őket is visszatérő vendégnek számítanak Mérán, de a buli ezzel még nem ért véget, Cyborg Templar lemezlovas barátunk ad még némi talpalávalót, hogy aztán azzal búcsúzzunk egymástól a Mérai buszról leszállva, valahol az állomás környékén, hogy jövőre ugyanitt.
(Nethuszár)