Moszkva visszautasította a béketárgyalások lehetőségét (Hír+Kontextus)
2022. 12. 04. 14:42:38
Megnehezíti a tárgyalási alap keresését az a körülmény, hogy Joe Biden amerikai elnök az orosz hadsereg kivonását nevezte meg a Moszkvával Ukrajnáról folytatandó tárgyalások feltételeként – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő pénteken újságíróknak.
„Úgy véli (Biden), hogy ez (Oroszország kivonulása) a demonstrációja annak, hogy Putyin kész tárgyalni. (.) Az Egyesült Államok nem ismeri el az új területet az Oroszországi Föderáció részeként, és ez természetesen megnehezíti a közös megbeszélések talajának megtalálását” – mondta Peszkov.
„Mindamellett Putyin elnök nyitott volt, ma is az, és a jövőben is nyitott marad a kapcsolatfelvételre, a tárgyalásokra. Természetesen érdekeink elérésének legkívánatosabb módja a békés, diplomáciai eszközökkel való megvalósítás” – tette hozzá.
A Kreml szóvivője emlékeztetett, hogy orosz elnök megpróbált tárgyalásokat kezdeményezni az Egyesült Államokkal, a NATO-val és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel (EBESZ), ám, tette hozzá, „a kezdeményezés nem talált viszonzásra”.
Biden csütörtökön, az Emmanuel Macron francia elnökkel közösen tartott washingtoni sajtóértekezletén azt hangoztatta, hogy a közeljövőben nem tervez megbeszélést Putyinnal, ám mégis hajlandó lenne erre, ha az orosz államfő „érdeklődést mutatna” a háború befejezése iránt.
Az állami finanszírozású Összoroszországi Közvélemény-kutató Központ (VCIOM) pénteken közzétett adatai szerint az oroszok 78,1 százaléka bízik Putyin elnökben, 74,1 százalékuk pedig helyeslően vélekedik a teljesítményéről. A mobiltelefonos felmérést november 21–27. között végezték el egy 1600 fős, véletlenszerűen kiválasztott felnőtt mintán.
FORRÁS: MTI
KONTEXTUS: Mielőtt telesírná az interneteket a putyinista plebsz, miszerint drága Putyin elnök úr békülne, csak az a gonosz USA és a többi hülyeség, emlékeztessük őket, és mindenkit, hogy ez a háború nem indult volna meg, ha Ruszijá egy percig is komolyan gondolta volna saját állításait, hajlandó lett volna tárgyalni – és nem olyan ultimátumokat szabni, miszerint a NATO vonuljon az 1997-es határai mögé. Ez utóbbi nyilvánvalóan egy olyan követelés volt Moszkva részéről, amiről ők is tudták, hogy visszautasításra talál majd. Amit Biden elnök mondott, miszerint a tárgyalások megkezdésének feltétele, hogy az oroszok vonják ki haderejüket, abban abszolút semmi kivetnivaló nincs és teljes mértékben megfelel a nemzetközi jognak. Nyilván, Moszkva azért nem akarja ezt teljesítenie, mert a tárgyalásokon is csak annyi terület megtartására számíthat, amennyit hadserege még úgy ahogy ural. Arra is számítanak a ruszkik, hogy a tárgyalások alatt fegyverkezni fognak, és akkor jó lesz, ha onnan folytatják, ahol most vannak, és nem kell még egyszer nekiindulni Belgorodból az ukrán határnak. Magyarán: az orosz elutasítás mögött a háború folytatásának szándéka áll, és nem az, hogy nekik ez valamiféle hátrányt okozna. Ukrajna viszont előbb-utóbb kilöki területéről őket, miközben többezer orosz kiskatona veszti életét, így a mérleg Oroszország számára a jelenleginél is keserűbb lesz, majd úgy fognak visszagondolni erre az időszakra, mint arra a pillanatra, amikor még menteni lehetett volna a menthetőt. De ez már legyen az ő bajuk.
(Nethuszár)