VÉGE! Ismét kimaradunk a schengeni bővítésből
2022. 12. 07. 19:02:56
VÉGE!
Ausztria és Hollandia ellenszavazta miatt Románia és Bulgária kimarad a schengeni bővítésből. Az osztrák ellenszavazatot már ismerjük, a holland kissé meglepőnek tűnhet, de a németalföldek képviselője elmondta, azért szavazott nemmel, mert Románia és Bulgária „egy csomagban” voltak, Hollandia pedig nem támogatta Bulgária csatlakozását, csak Romániáét. Horvátország viszont a schengeni övezet tagja lesz, Németország mégsem zsarolta meg rendesen Ausztriát.
Izgalmas órák elé néz Románia, zajlik a JAI-bizottság ülése, ahol döntenek az ország schengeni csatlakozásáról. Ausztria, nem gyenge fordulatról téve tanúbizonyságot, ellenzi a schenegni térség bővítését, a román küldöttség, a román diplomácia gyakorlatilag évtizedek óta nem látott harcot folytat, hogy sikerrel záruljon ez a schengeni mizéria. Élő hírfolyamunk!
15.30: A hírek szerint Németország kemény zsarolásba kezdett: ha Ausztria nem szavazza meg Románia és Bulgária csatlakozását, akkor ők sem szavazzák meg Horvátországét, akiket viszont az osztrákok akarnak.
15.00: Megszakadt a schengeni egyezményről szóló tárgyalás az JAI-bizottságban! Németország és Luxemburg Ausztriát győzködi a tagság jóváhagyásáról.
14.00: Összefoglaló
- Ausztria a szavazás elhalasztásával próbálkozott, azonban Románia azt szeretné, ha a szavazás csütörtökön, azaz ma megtörténne. Igazuk van: lássunk végre tisztán!
- Svédország belügyminisztere: Támogatjuk Horvátország, Románia és Bulgária schengeni csatlakozását.
- Ausztria egy sor intézkedést szabna feltételül – midnezt az utolsó pillanatban, mondták el a G4Mediának a helytere rálátó források. Nem világos, hogy ezeket a javaslatokat korábban bemutatták-e egyáltalán az uniós döntéshozók előtt – mármint eléggé világos: nem! Eezek iylen utolsó pillanatban előkapott kifogások.
- Németország támogatja Bulgária, Horvátország és Románia schengeni övezethez való csatlakozását – mondta Nancy Faeser német belügyminiszter csütörtökön Brüsszelben, hozzátéve, hogy nem osztja Ausztria ellenzését a vízummentességi zóna kiterjesztésével szemben. Danke schön!
- Gerhard Karner osztrák belügyminiszter csütörtökön, a brüsszeli találkozón bejelentette, hogy a schengeni övezet Romániára és Bulgáriára való kiterjesztése ellen fog szavazni, ezzel blokkolva e két ország belépését a szabad mozgás övezetébe.
- Csütörtökön Románia megkapja a tagországok jóváhagyását, hogy 2023-tól szakaszosan, több feltétel teljesítése esetén csatlakozhasson a schengeni övezethez – közölték hivatalos források a G4Mediával. A feltételek a határellenőrzés megerősítését célzó intézkedésekre vonatkoznának, de a Frontexen keresztül az Európai Bizottság nagyobb mértékű bevonására is szóba került, amit Ausztria szorgalmaz.
- Margaritis Schinas, az Európai Bizottság alelnöke Brüsszelben azt mondta, Horvátország, Románia és Bulgária technikailag készen áll a schengeni övezethez való csatlakozásra, és a hezitálások csak politikai jellegűek.
- Az osztrák vezetésű ellenzék csütörtökön megakadályozza Bulgária és Románia jóváhagyását a schengeni övezethez való csatlakozásra, de a 26 tagállam várhatóan felveszi Horvátországot – írja a Reuters európai diplomáciai forrásokra hivatkozva. „Horvátország pozitív döntésre számíthat, de Románia és különösen Bulgária még nem csatlakozhat Schengenhez” – mondta egy európai diplomata. „Még legalább hat hónap-egy évre kimaradnak, mielőtt visszatérnénk az ügyükre”
12.30: Csütörtök, 2022. december 8. MA dőlhet el, hogy a tagállamok befogadják-e végre Romániát is a schengeni övezetbe, vagy továbbra is kivert kutyaként tekintenek ránk, akinek a csaholáson és a gazdi felé intézett farokcsóváláson kívül nincs más dolga. A legutóbbi infókat a G4Media hozta el nekünk, ezek szerint felvesznek, de…
A G4Media hivatalos forrásaira hivatkozva arról ír, hogy az utolsó pillantok forgatókönyve alapján Románia a schengeni térség tagjává válik, de azonnal, hanem szakaszokban és feltételek tejesítése esetén.
A feltételek között szerepel a határellenőrzés szigorítása, de a Frontex aktívabb részvétele is, és ezeket Ausztria kifejezett követelésére írták bele a megállapodás tervezetébe.
Abba a tervezetbe, amelyről ma döntenek a JAI Bizottság ülésén – a G4Media azonban hozzáteszi: ez csak tervezet, amely az ülésen még módosulhat, úgy Ausztria, mint Bulgária részéről, utóbbi állam csatlakozását Hollandia is ellenzi, és a 2023-as csatlakozását tekintve kevésbé optimista jövő elé nézhet, mint mi.
Korábban írtuk:
Osztrák kancellár: Románia csak jövőre csatlakozhat Schengenhez
Az osztrák kancellár döntése: Románia és Bulgária legkorábban jövő év márciusában csatlakozhat a schengeni egyezményhez – írja politikai forrásaira hivatkozva a G4Media.
Amint arról mi is írtunk, ma tartotta kihelyezett ülését Bécsben az Európai Néppárt, ennek egyik szünetében volt egy sajttáj is, erről olvashatsz lennebb, a „korábban írtuk” alcím alatt.
A decemberben esedékes szavazáson tehát fenntartja vétóját Karl Nehammer, aki nem kicsit idegzsibbasztó nyilatkozatot is kiadott, miszerint „meglepetten értesült” arról, hogy a Romániában ténykedő osztrák cégekre nyomás nehezedik, hozzátéve, hogy „az ő küldetésük, hogy megvédjék vállalataikat”.
Az osztrák álláspontról mindig az a német cimborám jut eszembe, aki a következő viccet mesélte nekem, ábrázolva ezzel, hogy berliniként mit gondol az osztrákokról és Ausztriáról.
A sas szárnyainak fesztávolsága két méter. Amikor átrepül Ausztria felett, akkor viszont csak egy méter. Miért? Kérdezte, majd mutatta is a választ: az egyik szárnyával eltakarja a szemét, amikor átrepül Ausztria felett.
Hm.
Ebben lehet valami.
Miért nem zárjuk már be ezt a Schweighoffert?
Korábban írtuk:
Tovább ködösít az osztrák kancellár, Weber kizárná Magyarországot Schengenből
Karl Nehammer osztrák kancellár ma találkozott az Európai Néppárt vezetőivel, köztük annak elnökével, Manfred Weberrel, a találkozón szóba került Románia schengeni csatlakozása is. Az osztrák végleges álláspontot a nemsokára kezdődő sajtótájékoztatón ismerteti a ruszki csatlósállam számunkra eddig csak a schweighofferi erdőirtást adó állam kancellárja.
Karl Nehammer mondandóján igazodjon ki az, akinek két anyja van.
- A migráció a legfőbb gondunk – szerintem Brüsszelben eddig nem hallgattak meg minket. Senki sem tudja, honnan jönnek ezek a migránsok, akár emberkereskedők, akár drogcsempészek (korábban nyíltan fogalmazott úgy, miszerint Romániából érkeztek Ausztriába)
- A belügyminiszter új határidőben gondolkodik, Románia és Bulgária jövő tavasszal léphetne be a schengeni zónába.
- Románia és Bulgária nem schengeni tagország, ez egy biztonsági probléma, kérdés is.
- Valós problémánk van Schengennel
- A vétóról: segíteni kell Romániának és Bulgáriának a migrációs probléma megoldásában.
Manfred Weber pedig mintha meghallotta volna a 2015-ös Orbán Viktort, és ez a felismerés erőst magyarellenességbe csapott át nála, most már a schenegeni egyezményből is kizárná Magyarországot:
- Megbeszéléseket folytatunk a migráció kérdéséről
- A bevándorlás komoly probléma, Ausztria területén több mint 100 000 illegális migráns tartózkodik
- Fel kell tennünk a kérdést: Magyarország miért maradhat a schengeni egyezmény tagja?
- Nem követhetjük el ugyanazokat a hibákat, mint 2015-ben
- Schengenről: az EPP támogatja a Románia, Bulgária és Horvátország felvételét a schengeni övezetbe
És ennyi volt a gyors sajttáj, ez alapján arra tippelnénk, hogy Ausztria fenntartja álláspontját, és egyedüliként megvétózza majd Románia schengeni csatlakozását. HA ez így lesz, akkor őszintén remélem, hogy az OMW egy fél decinyi gázt sem kap a Fekete-tengerből, a Schweighoffer romániai igazgatója pedig rácsok mögé kerül.
FORRÁS: G4Media
(Nethuszár)
Kapcsolódó:
Schengen: kedves sógorok, biztos velünk akartok b@szakodni?