A kormány elfogadja a megszorító intézkedéseket
2025. 01. 01. 23:30:21
Elfogadja a kormány hétfői ülésén a költségcsökkentő és adóügyi intézkedéseket tartalmazó úgynevezett salátarendeletet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu. A miniszterelnök rámutatott, jelen helyzetben „a felelőtlen gazdaságpolitika” automatikusan az ország adósbesorolási leminősítéséhez, a befektetők elűzéséhez és nagyon magas kamatlábú hitelekhez vezetne. „Ez rövid idő alatt recessziót, csődöt és munkanélküliséget eredményezne sokak számára” – fogalmazott. A kormányfő szerint ennek megelőzéséért van szükség a költségcsökkentő és adóügyi intézkedésekre.
Ciolacu emlékeztetett, hogy Romániának az Európai Bizottsághoz benyújtott hétéves deficitcsökkentési terve értelmében 2025–ben 7 százalékra kell csökkenteni a román költségvetési hiányt. Csak így lehet az országnak hozzáférése a továbbiakban is az európai uniós forrásokhoz és az uniós helyreállítási alaphoz, amelyek nélkülözhetetlenek Románia korszerűsítésének folytatásához – magyarázta. A miniszterelnök szerint a salátarendeletnek három fő célja van: az állami kiadások lefaragása, a pazarlás csökkentése a GDP 1 százalékát kitevő mintegy 19 milliárd lejjel és az államkassza bevételeinek növelése. Ciolacu szerint nem megszorító intézkedéseket fogad el a kormány. „Megszorítások akkor voltak, amikor 25 százalékkal csökkentették a fizetéseket, 19 százalékról 24 százalékra növelték az áfát, vagy amikor iskolák és kórházak zártak be” – nyomatékosította.
A kormányfő kiemelte, a sürgősségi rendelet értelmében 2025–ben is befagyasztják a közjogi méltóságok fizetését, a pártoknak nyújtott állami támogatás pedig 25 százalékkal csökken. Hozzátette, jövőre nem lesz pénz az állami alkalmazottak bérének növelésére, és nem kaphatnak többletpótlékokat, prémiumokat sem. Emellett létszámstopot rendelnek el a közszférában, bizonyos intézményeket és ügynökségeket pedig összevonnak vagy felszámolnak. „Létrehozzuk a kormányzati tevékenység hatékonyságáért felelős főosztályt, amely jövőre a GDP 1 százalékával csökkenti az állami kiadásokat. Ezen a főosztályon pro bono fognak dolgozni a szakemberek” – emelte ki.
Ciolacu rámutatott arra is, hogy a beruházásokra szánt alapokat nem csökkentik, és nem emelik a társasági adót, a jövedelemadót és az áfát sem, ami növelné az inflációt. „Minden adókedvezményt megszüntetünk, és igazságos adórendszert alakítunk ki. A gazdasági sokk elkerüléséért csak fokozatosan csökkentjük a mikrovállalkozások profitadó–mentességi küszöbét. Az intézkedés mintegy 30.000 kkv–t érint – a kis– és középvállalkozások mintegy 10 százalékát –, de megpróbáljuk segíteni őket más állami támogatási programokkal” – magyarázta. A kormányfő azt is elmondta, hogy az ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadót csak a beruházásokra készülő nagyvállalatokkal folytatandó egyeztetések után vezetik be. Marcel Ciolacu azt is elmondta, hogy az osztalékadó 8 százalékról 10 százalékra nő január 1–től, de még így is a hetedik legkisebb marad az Európai Unióban. „Magyarországon 15, Lengyelországban 19, Csehországban 23 százalék az osztalékadó, az uniós átlag pedig 20 százalék” – nyomatékosította.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)