A Simion-győzelem ára: kétmilliárd eurót költöttek egy nap alatt a lej védelmére
2025. 05. 06. 10:56:02
A Román Nemzeti Bank (BNR) hétfőn drasztikus beavatkozásra kényszerült a pénzpiacon: hivatalos források szerint 2 milliárd eurót fordított a lej árfolyamának megőrzésére. A lépés közvetlen kiváltó oka George Simion első fordulós győzelme volt a román elnökválasztáson, amely lavinaszerű eladási hullámot indított el a hazai valutában – írja a G4Media.
A piaci nyugtalanság hétfő reggel kezdődött, és délutánra vált igazán súlyossá, amikor befektetők és magánszemélyek egyaránt megkezdték a lej eladását, és euróba menekítették pénzüket, attól tartva, hogy Simion esetleges elnöksége gazdasági bizonytalanságot hoz.
BNR: Tőkekiáramlás, kamatemelés és likviditásszűkítés várható
Dan Suciu, a jegybank szóvivője megerősítette a sajtónak, hogy az árfolyamra komoly nyomás nehezedik. „Az elmúlt időszakban jelentősen csökkentek a tőkebeáramlások, miközben a kiáramlás nőtt. Az ilyen helyzetekben elkerülhetetlen a likviditás csökkentése és a kamatlábak emelése. A BNR egyensúlyra törekszik, de a piac bizonytalanságát nem lehet figyelmen kívül hagyni” – nyilatkozta Suciu a G4Media-nak.
Miért reagál így a piac?
George Simion, az AUR vezetője, kampányában nyíltan populista retorikát használt, és többször is bírálta az Európai Uniót. Ígéretei között szerepelt többek között az EU-politikákkal való szembemenetel, valamint Călin Georgescu kinevezése miniszterelnökké. Utóbbi politikus a kampányban az államosítások mellett szólalt fel – beleértve a mezőgazdasági földek állami tulajdonba vételét – és nyíltan beszélt Románia NATO-ból való kilépésének lehetőségéről is.
Ezek az üzenetek komoly riadalmat keltenek a befektetők és nemzetközi partnerek körében, különösen egy olyan időszakban, amikor az ország fejlődése döntően függ az uniós támogatásoktól és a transzatlanti együttműködéstől. Az Európai Unió által biztosított alapok nélkül számos infrastrukturális és szociális projekt megvalósítása kerülhet veszélybe.
Pénzügyi összeomlás réme?
A lej meggyengülése súlyos következményekkel járhat a román társadalom számára. Az árfolyam zuhanása növeli az inflációt, gyengíti a lakosság vásárlóerejét, drágítja az importtermékeket, és növeli az euróban felvett hitelek terheit. Egy elhúzódó árfolyamválság akár szociális feszültségekhez is vezethet.
A G4Media által idézett források emlékeztetnek: hasonló tőkemenekülési hullámra került sor 2024-ben is, amikor Călin Georgescu megnyerte az elnökválasztás első fordulóját.
Politikai felelősség és kiszámíthatóság kérdése
George Simion előretörése nem csupán politikai, hanem gazdasági és geopolitikai bizonytalanságot is hoz magával. Az üzleti élet és a pénzügyi szektor a kiszámíthatóságot és stabilitást értékeli – egy olyan vezető felemelkedése, aki az EU és NATO-ellenes üzenetekkel kampányol, alááshatja az ország hitelességét a nemzetközi színtéren.
A következő hetek döntő fontosságúak lesznek Románia jövője szempontjából. A piacok és a nemzetközi közösség reakciói azt üzenik: az ország vezetésének stabilitást, kiszámíthatóságot és európai elkötelezettséget kell mutatnia, különben komoly gazdasági és társadalmi következményekkel kell számolnunk.
FORRÁS: G4Media
(Nethuszár)