A székely zászlóról is nyilatkoztak az államelnök-jelöltek
2025. 05. 09. 15:19:29
A romániai elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) május 8-án televíziós vitában ismertette álláspontját többek között a magyar kisebbség helyzetével kapcsolatban is. A vita során szó esett a nemzeti kisebbségek jogairól, a székely zászló használatáról, valamint a román-magyar kapcsolatok alakulásáról.
A műsor moderátorai megkérdezték a jelölteket, támogatják-e a székely zászló használatát kulturális és sportrendezvényeken. Nicușor Dan elmondta: szerinte Románia a nemzeti kisebbségekkel való bánásmód terén „jó gyakorlatot” mutat, ugyanakkor nem tartja elfogadhatónak a székely zászló használatát nyilvános eseményeken, mivel azt a területi autonómia szimbólumának tekinti.
George Simion nem adott egyértelmű választ a kérdésre, ugyanakkor kijelentette, hogy fontosnak tartja a román és magyar közösségek közötti egységet, és hangsúlyozta: a magyar etnikumúaknak meg kell érteniük, hogy jó állampolgárai Romániának. Simion egyúttal pozitívan nyilatkozott a magyar miniszterelnökről, Orbán Viktorról, és azt mondta, több nézetét is beemelné a román állampolitikába.
Simion a nemzetek Európájának és a keresztény értékek védelmének szükségességét is hangsúlyozta. Ugyanakkor múltja miatt – többek között az úzvölgyi katonai temető körül történt incidensben betöltött szerepe miatt – korábban többször bírálták a magyar közösséggel szembeni megnyilvánulásaiért.
Nicușor Dan a vitában felidézte, hogy egyes futballszurkolói csoportok évek óta magyarellenes jelszavakat skandálnak, és megkérdezte Simiontól, volt-e közöttük. Simion erre a felvetésre nem adott közvetlen választ.
A romániai magyar közösség szempontjából egyik jelölt sem fogalmazott meg egyértelmű programot a kisebbségi jogok bővítésére vagy a közösségi szimbólumok szélesebb körű elfogadására. Míg Simion hangvétele mérsékeltebb volt korábbi megnyilvánulásaihoz képest, múltbeli szerepvállalásai és kijelentései továbbra is kérdéseket vetnek fel. Dan pedig elsősorban a választói többség érzékenységeire reagáló, óvatos álláspontot képviselt, kisebbségi szempontból korlátozott nyitottságot mutatva.
A választás második fordulója nemcsak politikai, hanem identitáspolitikai kérdéseket is felszínre hoz, különösen az erdélyi magyar közösség számára, amely válaszokat vár a nemzeti identitás, a közösségi jogok és a szimbolikus kérdések jövőbeli kezelésére.
(Nethuszár)