Amerika legfontosabb ügye Romániában: a Tate-fivérek
2025. 02. 18. 18:12:23
Nem kissé idegborzoló eset lenne, ha a geopolitikában nem történnének ennél nagyobb fordulatok is. Mindenesetre mi itt élünk, így nekünk ez IS fontos: Richard Grenell amerikai különleges megbízott a müncheni konferencián, egy folyosói beszélgetés során a Tate-fivérek felől érdeklődött Emil Hurezeanu román külügyminiszternél.
Emil Hurezeanu külügyminiszter a G4Media kérdésére elárulta, hogy valóban váltott pár szót Richard Grenell különleges megbízottal, aki „megemlítette” neki a Tate-fívéreket, valamint érdeklődött felőlük. Ennél is beszédesebb maga az eseménysorozat: Grenellt egy folyóson kapta el Hurezeanu, azt szerette volna tőle megérdeklődni, hogy tervez-e Romániába látogatni a közeljövőben, a különleges megbízott annyit válaszolt, hogy egyelőre nem tudja, majd nyomban a Tate-fivéreket hozta szóba. Hurezeanunak annyi jutott ezután, hogy időpontot kérjen egy találkozásra, de az már nem jött össze.
Hogy jobban értsük:
Románia ad otthont a Kelet-Európában székelő egyik legnagyobb létszámú amerikai kontingensnek, stratégiai partnerek vagyunk, a Keleti Pajzs egyik fontos állama, a Fekete-tenger védelmének egyik bástyája – és ennyi jutott nekünk a washingtoni adminisztráció részéről.
Azt már a Financial Times írta meg, vélhetően Hurezeanu nem tartotta alkalmasnak hogy ezzel eldicsekedjen, miszerint Grenell nemcsak érdeklődik a Tate-fivérek után, hanem kifejezett nyomásgyakorlás zajlik Amerika részéről, hogy a tömeges nemi erőszak és bűnszervezet alapítása miatt előzetes letartóztatásban levő csirkefogók számára Románia engedélyezze a szabad mozgást – vélhetően egyből lelépnének az országból.
És akkor pár kényelmetlen kérdés:
- Amikor Vance alelnök számon kéri a romániai elnökválasztások érvénytelenítését és a demokratikus értékekre hivatkozik érvelésében, akkor tud arról, hogy amerikai kollégája épp mire vetemedik?
- Miből gondolja Grenell, hogy egy külügyminiszternek egyáltalán tudomása kéne legyen két eljárás alatt álló csirkefogó állapotáról. Mi több, elvileg nem is szabadna többet tudnia, mint a nyilvánosságnak, elvégre nem ő az igazságszolgáltatás és nem ő a belügyminiszter.
- Miként értelmezi a szuverenitást Amerika, ha arra akarja rávenni a román kormányt, hogy benyúljon egy éppen zajló bírósági tárgyalás menetébe? Musk ezért támogatja Georgescut?
-örsh-
(Nethuszár)