Amikor Georgescu csak úgy habzsolta Soros dollárjait
2025. 03. 03. 16:31:39
„A Soros-hálózat betiltásra kerül, mert sok rosszat tett országomnak, népemnek” –nyilatkozta nemrég Călin Georgescu az Elon Muskhoz közel álló Mario Nawfal ifjútitán influencernek adott interjújában, és sokat nem is tévedett: Soros György minden bizonnyal egy rosszat már tett ennek az országnak – ő támogatta korábban az oroszpárti, magyarellenes, antiszemita és neolegionárius Călin Georgescut. Bizony.
Georgescu ezen fogadkozását megerősítette az Alex Jonesnak adott interjújában is, aki szintén az újhullámos konzervatívok zsurnaliszta-ikonja – Amerikában. A Soros-hálózat betiltásán túl a két interjú közös vonása, hogy mindkettőt amerikai sajtóorgánumoknak, felületeknek adta a dák messiás, ugyanis a hazai, keresztkérdésekkel őt kizökkentő, hazugságaira rámutató tévéstúdiókat, újságokat és portálokat nagyívben kerüli a jelöltségével is hadilábon álló megmentőnk – kivéve persze a szélsőségre és demagógiaterjesztésre mindig készen álló Realitatea TV-t, és az ehhez hasonló csatornákat.
A Recorder azonban nem hagyta annyiban a dolgokat, és felidézte Călin Georgescu utóbbi 20 esztendejét. Olyan civil szerveztek irányításában, működtetésében vett részt, mint a Romániai Ifjú Ökologisták (1990-1996), A Fenntartható Fejlődés Országos Központja (1997-2011). Az említett szervezetek a kommunizmus utáni átmenetinek nevezett időszakban majdhogynem csak és kizárólag nemzetközi támogatásból működtek: az Uniós csatlakozásunk előtti programja, a PHARE, a USAID és különböző nyugati kormányok támogatták őket. Hogy a történet teljesen kerek és egy Ionesco drámának megfelelő legyen: a Georgescu által alapított első civil szervezet a Soros-alapítvány partnere volt. Ezekben az időkben Georgescu urunknak még semmi problémája nem volt a rendszerrel, kifejezetten jól élhetett belőle, ugyanis az akkori környezetvédelmi miniszter, Marcian Bleahu tanácsadója volt.
1994-ben az Európai Unió PHARE keretén belül 194.000 dollár támogatás nyújtott Romániának a „demokratikus gyakorlatokkal való ismerkedés” támogatására, a nyertes projektek között pedig ott szerepelt Georgescu NGO-ja, az Romániai Ifjú Ökologisták is – a mából visszanézve tulajdonképp elmondhatjuk: kidobott pénznek bizonyult…
Ugyancsak ebben az esztendőben, szintén a PHARE által nyújtott újabb támogatásban részesült egy olyan projekt részeként, amely a Fekete-tengerrel kapcsolatos ökológiai kutatásokat végzett. A korabeli sajtóból elő is került egy cikk, ahol Georgescu beszámol a fekete-tengeri problémákról megemlítve, hogy Ceaușescu parancsára tömegesen lőtték ki a delfineket. Nos, sok rosszat lehet mondani Ceaușescuról, de a delfinek kiirtására vonatkozó bizonyíték sem akkor nem létezett, sem azóta nem került elő. 1996-ban újabb PHARE támogatást nyert el a frissen alapított és Fogarasban bejegyzett fenntartható agronómiával foglakozó egyesülete. Mindenesetre szinte száz százalékos valószínűséggel az egyszerű véletlennek köszönhető, hogy ebben a Fogarasban volt Georgescu első munkahelye is, a Ceaușescu rendszer legsötétebb éveiben a fogarasi földgazdálkodást jobbító intézet munkatársa volt. Igaz, a rendszer sötétsége és Georgescu lehetőségei közötti összefüggések közül nem ez a leginkább figyelemreméltó – utazott ő mindenféle nyugati országokba olyankor, amikor az egyszerű halandó ki sem tehette a lábát az országból.
A gonosz és románok leigázása iránt mélyen elkötelezett Nyugat azonban nem állt meg itt: Georgescu 1996-ban két környezetvédelemmel kapcsolatos konferenciát is szervezhetett, egyet Busteniben, egyet pedig Herkulesfürdőn – mindkettőt Nagy-Britannia finanszírozta, Călin Georgescu pedig – saját szavai szerint – azért dolgozott, hogy megerősítse a nyugati civil szervezetekkel való kapcsolatokat:
„(…) nemsokára a romániai NGO-k támogatást kaphatnak a US National Federal Park Service-től, az Európai Nemzeti Parkok Szövetségétől, az International Ranger Federationtől stb. (…) Az amerikai és a nagy-britanniai kormányok jöttek segíteni a mi kezdeményezésünket” – dicsekedett akkoriban Georgescu.
1996-ban aztán ökológiai neveléssel foglakozó központ megnyitását jelentette be, a befektetés értéke meghaladta az egymillió dollárt, a csekket a nagy-britanniai kormány állta – számol be a kor egyik vezető lapja, a Cotidianul.
A USAID által nyújtott támogatások kapcsán azonban már felvillan a Georgescu által imádott és terjesztett ősi dák-román összetevő: a korrupció. A USAID alkalmazottai azzal vádolták meg, hogy a neki eljutott támogatásokat továbbadja különböző, főként PSD-s polgármestereknek. 2003 nyarán Románia egy 35millió dolláros támogatást kellett kapjon az USAID-től – a pénz egy része az akkori Agenda Locala21 program támogatására érkezett, és az akkori Helyi Hatóságok Romániai Szövetsége szervezetnek kellett volna szétosztania – ez utóbbi NGO akkoriban a PSD-s helyi bárók játszóterének számított. 2003 júniusában az USAID három alkalmazottja a szervezet főigazgatóságának küldött feljelentésében jelezte, hogy „Georgescunak az volt a szándéka, hogy miután megkapja a pénzt ne kontrollálja őt senki” és „tanúi voltak az alapokkal folyatott zsarolásnak” – részlelete az ügyet akkoriban a Romania Libera országos napilap az eseményeket taglaló cikkében, ahol azt is leírták: Georgescu erősködött, hogy programját 800.000 dollárral támogassák, miközben nem határozott meg konkrét tevékenységeket, illetve filléres jelentésekkel és steril tárgyalásokkal próbálta ezt elérni. Hát, mit mondjunk, a filléres jelentésekhez, tanulmányokhoz és a steril beszélgetésekhez fűződő szokását azóta sem hagyta el….
A sajtó akkoriban úgy tudta, hogy Georgescu 215.000 dollár vissza nem térítendő támogatást kapott az USAID-től, de a botrány nem igazán rengette meg a romániai szísztémben futó karrierjét, 2010-ben egyike a Traian Băsescu irodáját meglátogató kormányfő-jelölteknek. Miután Románia elnöke, a tengerészkapitány Băsescu elutasította fogta magát és meg sem állt a nyugatló hanyatig, az osztrák Alpok festői környezetében frissen vásárolt villájáig – életrajzában nem említi, hogy Romániába való visszatérésig milyen munkahelyei voltak és milyen tevékenységet folytatott. A Recorder kérdésekkel fordult Călin Georgescuhoz, de az, hűen a USAID támogatások idején elsajátított szokásaihoz, nem válaszolt.
-örsh-
Felhasznált források:
(Nethuszár)