Bolojan és Rogobete egészségügyi reformja: sebészbér a benőtt köröm szerint?
2025. 07. 21. 13:58:44
Ilie Bolojan miniszterelnök és Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter hétfő délután 17:00 órakor újabb reformcsomagot jelent be, ezúttal az egészségügyben. A helyszín szokásosan impozáns: Palatul Victoria, a kormány szentélye. A téma viszont kényesebb, mint egy nyitott szívműtét. A reformot bejelentő páros úgy tűnik, rendet vágna az állami és magánkórházak között lavírozó orvostársadalomban – vagy legalábbis megpróbálja.
„Délig dolgoztál, doktor úr? Akkor viszlát!”
Az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó intézkedés szerint azok az orvosok, akik délelőtt 11–12 körül már levetik a fehér köpenyt az állami kórházban, hogy magánklinikán folytassák a napot, akár a közalkalmazotti szerződésüktől is búcsút vehetnek. Rogobete szerint ideje lenne, hogy az orvosi hűség ne csak a Hippokratészi esküben létezzen – különösen, ha az adófizetők pénzéről van szó. Ez nyilván nem fog tetszeni mindenkinek, főleg nem azoknak, akik a magánpraxisban egészítik ki a román állam által „méltányosan” honorált egészségügyi fizetésüket. A miniszter viszont hajthatatlan: „Ha valaki nem tartja be a munkaidejét, mennie kell.”
Ügyelet = pénz, de nem mindegy, milyen műtétért
Egy másik javaslat szerint az ügyeleti díjakat differenciálnák a szakma „nehézségi foka” alapján. Rogobete szavaival élve: „Nem lehet egy benőtt körmöt összehasonlítani egy nyitott szívműtéttel.”
Ez eddig akár logikusnak is hangzik, ha figyelmen kívül hagyjuk, hogy egy éjszakai sürgősségi ellátás, legyen szó bármiről, nem éppen wellness élmény. A reform ezen része valószínűleg a sebészek körében népszerű lesz, míg a bőrgyógyászok talán morgolódni kezdenek. És mi jön legközelebb? Alapfizetés képlete: fizikai megterhelés × pszichés stressz² osztva a szakterület PR-értékével?
Rezidensek: magánban tanulnak? Akkor magánban is fizessék őket
A minisztérium szeptember 1-től megszünteti annak lehetőségét, hogy magánkórházban dolgozó rezidensek állami bérért tanuljanak. Innentől a magánintézmény fizeti őket – ami elméletileg igazságosabb elosztást hoz, gyakorlatilag viszont újabb zavarokat generálhat a már amúgy is kétsebességes egészségügyben.
Feküdjünk be vagy sem? Rogobete dönt
A miniszter az „indokolatlan befekvések” ellen is hadat üzent. Szerinte nem kellene kórházi ágyat foglalni olyan vizsgálatok miatt, amelyeket járóbetegként is el lehetne végezni. Jogos. De ki dönti el, mi indokolt? Egy orvos? Egy biztosító? Egy algoritmus? És ha már algoritmus: Rogobete számításba veszi a kórházak „páciensmegtartó” képességét is. „Minél kevesebb beteget utalsz át, annál jobb vagy.” Ez persze feltételezi, hogy minden kórház mindenre képes – ami a román valóságban, valljuk be, inkább vágyálom, mint realitás.
A reformcsomag célja világos: rendet rakni egy túlterhelt, alulfinanszírozott, és helyenként túlprivatizált egészségügyi rendszerben. A megvalósítás viszont nem lesz fájdalommentes – sem a kormány, sem az orvosok, sem a betegek számára. Mindenesetre Rogobete doktor úr elég bátran nyúl a szikéhez. Már csak az a kérdés, hogy sikerül-e vele gyógyítani, vagy csak újabb sebeket ejt az egészségügy testén.
Forrás: HotNews
(Nethuszár)