Borús IMF-előrejelzés: 5 év alatt egymillióan hagyják el Romániát
2025. 04. 23. 17:49:09
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) rontotta a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzéseit a legtöbb ország esetében az amerikai vámok várható hatása miatt, és arra figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi feszültségek eszkalálódása tovább lassítja a GDP növekedését.
A nemzetközi pénzügyi intézmény legfrissebb, World Economic Outlook (WEO) című jelentésében a világgazdaság 2025-re vonatkozóan 2,8%-os, 2026-ra pedig 3%-os növekedését becsüli. Januárban még 3,3%-os bővülést vetítettek elő mindkét évre.
Előrejelzések Romániára vonatkozóan:
- Az átlagos infláció idén 4,6% lesz, 2025-ben pedig 3,1%-ra csökken.
- A munkanélküliségi ráta az idei 5,4%-ról 2030-ra 4,8%-ra csökken.
- Az államadósság a GDP 75%-ára emelkedik, míg a költségvetési bevételek a GDP 32–33%-án maradnak.
- Az egy főre jutó GDP a következő öt évben eléri az 51.000 dollárt a vásárlóerő-paritáson számítva.
- A lakosság létszáma folyamatosan csökkenni fog. (2030-ig közel egymillió fővel!)
Az IMF ezt a jelentést „referencia-becslésnek” nevezte, utalva a jelenlegi rendkívüli komplexitásra és kiszámíthatatlanságra. „Egy új korszakba lépünk, mivel az elmúlt 80 évben működő globális gazdasági rendszer újraindul” – mondta az IMF vezető közgazdásza, Pierre-Olivier Gourinchas az újságíróknak. A kereskedelmi feszültségek súlyosbodása és a jövőbeli politikák körüli bizonytalanság jelentős hatással lesz a világgazdasági tevékenységre. „Ez jelentős, és a világ minden régióját érinti. Lassulást látunk az Egyesült Államokban, az eurózónában, Kínában, valamint más térségekben is” – magyarázta Gourinchas a Reutersnek adott interjúban. Hozzátette: „Ha a kereskedelmi feszültségek fokozódnak az USA és más országok között, az növeli a piaci bizonytalanságot és volatilitást, ami a pénzügyi feltételek szigorodásához vezet. Ezek az összhatások tovább rontják a globális gazdasági növekedési kilátásokat.”
A középtávú világgazdasági növekedési kilátások továbbra is mérsékeltek: az öt évre vetített becslés 3,2%. Az IMF a globális kereskedelem növekedésére vonatkozó előrejelzést is 1,7%-ra rontotta, ami fele a 2024-ben mért ütemnek. Ez a világgazdaság töredezettségének fokozódását tükrözi. A kereskedelem folytatódni fog, de drágább és kevésbé hatékony lesz – figyelmeztet az IMF, hivatkozva a befektetési helyek, az ellátási láncok és az alkatrészbeszerzés körüli zavarokra és bizonytalanságra. A jelentés szerint „a kiszámíthatóság és az egyértelműség helyreállítása a kereskedelmi rendszerben – bármilyen formában is legyen az – kulcsfontosságú”.
Az IMF az USA gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését 2025-re 1,8%-ra rontotta (a 2024-es 2,8%-ról), 2026-ra pedig mindössze 1,7%-ot vár, a politikai bizonytalanságok és a kereskedelmi feszültségek következtében. Gourinchas hozzátette, hogy az infláció az USA-ban várhatóan 2025-ben 3% lesz, míg januárban még csak 2%-ot jeleztek előre – mindez a vámhatásoknak köszönhetően. Amikor arról kérdezték, milyen hatása lehet annak, ha a Fehér Ház megpróbálná leváltani Jerome Powell amerikai jegybankelnököt, Gourinchas így válaszolt: „Rendkívül fontos, hogy a központi bankok függetlenek maradjanak, hogy megőrizzék hitelességüket az infláció kordában tartásában.”
Az euróövezet gazdaságának növekedése 2025-ben várhatóan 0,8% lesz, 2026-ban pedig 1,2% – miközben januárban még 1%-os és 1,4%-os növekedést vártak. Kivétel Spanyolország, ahol idén 2,5%-os bővülést jósolnak. A fiskális szabályok enyhítése és a béremelések hatására növekvő fogyasztás nem fog jelentősen segíteni Németországon – véli az IMF. Európa legnagyobb gazdasága idén stagnálni fog, 2026-ban pedig csupán 0,9%-kal nőhet. Az Egyesült Királyság gazdasága 2025-ben 1,1%-kal, 2026-ban pedig 1,4%-kal bővülhet, az amerikai vámok hatásai és a gyenge belső fogyasztás miatt – állapította meg az IMF.
(Nethuszár)