Burduja a szabadpiaci energiaárak mellett érvel
2024. 11. 07. 15:51:10
Egészséges keretek között a szabad energiapiac számos előnnyel jár a fogyasztók számára; a jelenlegi energiaár-plafon megszűnte, azaz 2025. április 1-je után az elsődleges cél a kiszolgáltatott fogyasztók védelme lesz – jelentette ki szerda este Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A tárcavezető egy Facebook-bejegyzésben azt írta, lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, jelen pillanatban azonban uniós viszonylatban a legalacsonyabbak között vannak a romániai tarifák. A miniszter idézte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat adatait, amelyek szerint Romániában a földgáz ára a negyedik, a villamos energiáé pedig az ötödik legalacsonyabb Európában.
Burduja beszámolt arról is, hogy az illetékes intézmények képviselőivel már júniustól dolgoznak az energiaár-sapka jövő tavasztól esedékes kivezetése után alkalmazható lehetséges forgatókönyveken. Mint mondta, a bizottságnak két fontos célt kell szem előtt tartania: rövid távon a kiszolgáltatott fogyasztók védelmét, közép- és hosszú távon pedig az energiaszegénység elleni küzdelmet. A kiszolgáltatott fogyasztók védelmét illetően a tárcavezető szerint rövidesen megvitatnak egy tervezetet, amely előírná, hogy egyetlen romániai háztartás sem kerülhet a szegénységi küszöb alá energiaszámláinak a kifizetése után.
„Nem hagyjuk hátra azokat, akik nem tudják kifizetni a számláikat, az állam célzott támogatásokkal biztosít védelmet számukra, ahogy az más európai uniós országokban is történik”
– részletezte.
Burduja emlékeztetett, jelenleg a 100 kilowattóra alatti átlagos havi fogyasztású háztartásoknak 0,68 lejt kell fizetniük egy kilowattóra áramért, függetlenül attól, hogy mekkora a család jövedelme, vagy milyen értékű házban élnek. Szerinte ez fenntarthatatlan. Rámutatott arra is, hogy bár nem lehet kiszámítani a jövő tavasztól várható villamosenergia-árakat, az aktuális piaci körülményeket figyelembe véve ezek kilowattóránként 1,1 – 1,22 lej között alakulnak majd, tehát nem fogják meghaladni a jelenlegi maximális küszöböt, a kilowattóránkénti 1,3 lejt. A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy „nem kell megijedni” a szabad piactól, hiszen egészséges keretek között számos előnnyel jár a fogyasztók számára, a szolgáltatók közötti verseny jobb minőségű szolgáltatásokat és kedvezőbb árakat eredményez.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)