Ciolacu a HotNews-nak: Iohannis nem váltotta be a hozzá fűzött reményeimet
2024. 09. 27. 10:11:04
A HotNews portálnak adott hosszabb interjút Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki egyben a PSD államfőjelöltje is. Szóba kerül a jobboldali ellenzék, viszonya Iohannis elnökkel és még sok más. Az interjú legérdekesebb állításaiból az Agerpres alapján készítettünk egy összeállítást.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön megerősítette: azt szeretné, ha a választások után is együtt kormányozna a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL). A Hotnewsnak nyilatkozva a PSD elnöke kijelentette, nem rejti véka alá, hogy szeretné a jelenlegi koalíciós partnereivel folytatni a kormányzást a választások után. Kihívójáról, Nicolae Ciucă PNL-elnökről úgy vélekedett: túlságosan sokat ad mások véleményére, „ahelyett, hogy azt mondaná, amit gondol és amit érez, és ami Románia érdeke.”
Mitől jobboldali az USR például?
A jobboldali pártok összefogásáról kijelentette, nem tudja, „mi köze a jobboldalhoz” a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) vagy a PNL-nek. Magyarázata szerint a PSD azért nem fogott össze olyan baloldali pártokkal, mint például a Pro Románia, mert „ezek idejétmúlt történetek”, az emberek ugyanis „közpolitikákat, őszinte politikusokat és jövőképet” akarnak. Jelzésértékűnek nevezte, hogy a júniusi választásokon a romániai választók fele a PSD-PNL szövetségre szavazott. Szerinte ez azt jelenti, hogy a választók támogatják a jelenlegi koalíciót.
A PSD elnöke határozottan elutasította az AUR-ral való szövetkezést.
„A PSD semmilyen formában nem fog szövetségre lépni az AUR-ral. Az nem egy politikai párt. Az egy populista, szélsőségességbe hajló párt, amely úgy viselkedik, mint egy (…) ingatlanügynök. A kormányzás komoly dolog”
– szögezte le Ciolacu. A PSD elnöke ugyanakkor nyitottnak mutatkozott a részvételre egy esetleges kampányvitán.
A PSD nyeri a parlamenti választásokat
A parlamenti választások várható kimenetéről azt mondta, a PSD kapja majd a legtöbb szavazatot, de kevesebbet, mint 50 százalékot, és a párt megkerülhetetlen lesz a kormányalakításkor. Kifejtette, ahhoz, hogy ellenzékbe szorítsák a PSD-t, az „úgynevezett” jobboldalnak össze kellene fognia és soraiba fogadnia az AUR-t is, ami már „nem csak formai, hanem tartalmi hiba is lenne”.
Ciolacu elhárította azt a kérdést, hogy államelnökké választása esetén kit jelölne ki utódjául a PSD élére. Azt mondta, az eddigi leköszönő pártvezetőknek sem sikerült elnöki tisztségbe juttatniuk favoritjukat, és meggyőződése, hogy párttársai képesek lesznek majd önállóan döntést hozni ebben a kérdésben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu kormányfő kijelentette: voltak tárgyalások arról a törvénymódosító tervezetről, amelyik lehetővé teszi Klaus Iohannis indulását a parlamenti választásokon, de ő személyesen nem beszélt erről az államfővel.
A Iohannis-törvényről: álkérdés
A Hotnewsnak nyilatkozó miniszterelnök elmondta, hogy álkérdésnek tartja a Klaus Iohannis parlamenti választásokon való indulása körüli vitát. Arról, hogy két évtizeddel ezelőtt is egy törvénymódosítás tette lehetővé Ion Iliescu volt államfő felkerülését a PSD szenátorjelölti listájára, kijelentette: nem kellene most visszafordulni a múltba.
„A múltban sok hibát követtek el egyesek tudatlanságból, tehetetlenségből”
– fogalmazott.
Az államfő szerda esti nyilatkozatára utalva kifejtette: igazat ad Klaus Iohannisnak abban, hogy nem szabad egy törvényt egyetlen személyre szabni.
Ciolacu úgy vélekedett: a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusainak be kell ismerniük a tévedéseiket. Elmondta, hogy a Klaus Iohannis parlamenti választásokon való indulását lehetővé tevő tervezetről nem áprilisban tárgyaltak a koalícióban, ahogyan a liberálisok állították.
„Akkoriban még Iohannis a NATO-ba vagy az Európai Bizottságba vágyott. Tehát ez akkor nem volt téma”
– magyarázta.
Hozzátette, hogy jómaga soha nem tárgyalt erről az államfővel, de a tervezetről valóban volt egy vita a koalícióban, ami azzal zárult, hogy ez a jogszabályjavaslat egyetlen személyt érint. Felhívta a figyelmet, hogy nem az államfő az egyetlen tisztségviselő, akinek előbb le kell mondania, ha pártlistán akar indulni a parlamenti választásokon, hasonló helyzetben vannak a bírák, az ügyészek és a prefektusok is. „Tehát olyan törvénymódosításra lenne szükség, amelyik több kategóriát érint. (…) De én ebbe a játékba nem megyek bele” – nyilatkozta Ciolacu.
Zavarta Iohannis beszólása
Marcel Ciolacu miniszterelnök azt is elmondta: zavarták az államfő megjegyzései a román uniós biztos portfóliójával kapcsolatban; ugyanakkor magát Klaus Iohannisnál „jobb tárgyalónak” nevezte. Ciolacut arra reagáltatták, hogy Iohannis szerdán New Yorkban kijelentette az újságíróknak: a román uniós biztos posztjáról a miniszterelnök tárgyalt, tehát őt kell megkérdezni, miként lehetséges, hogy egy gazdasági portfólió megszerzését ígérte, és végül szociális portfóliót kapott Románia. A miniszterelnök azt mondta, „zavarta” az államfő nyilatkozata.
„Bocsánatot kérek az elnök úrtól. Jobb tárgyaló vagyok, mint ő”
– jelentette ki Ciolacu.
Kifejtette, szociáldemokrataként úgy látja, hogy Románia számára a munkahelyeket, lakhatást, oktatást, béreket és nyugdíjakat érintő portfólió a legmegfelelőbb, mert jelenleg ezek a romániai társadalmat érintő legfontosabb problémák. Ráadásul a három alelnöki tisztség egyikét is a román biztos kapta meg, ami egyértelműen sikeres kimenetelű tárgyalásokat jelent – magyarázta a kormányfő.
Klaus Iohannisról kijelentette, függetlenül attól, hogy megszavazta-e vagy sem az államelnök-választásokkor, többet várt el. Úgy fogalmazott, hogy Iohannis „kicsinyes játszmákat” űz és olcsó szópárbajokat vív vele. „Láttam, hogyan tárgyal ő. Igazság szerint az a különbség közöttünk, hogy én semmit nem Marcel Ciolacunak vagy a PSD-nek alkudtam ki” – mondta Ciolacu, hozzátéve, hogy a leendő román uniós biztos markáns politikai profilú, jó szakember.
Iohannis nem váltotta be a reményeket
Klaus Iohannis Románia elnökeként nem váltotta be a hozzá fűzött reményeit. A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a HotNews.ro-nak nyilatkozva azt mondta, az államfő „érzékenyebb”, mint ő, jómaga ugyanis „nem haragudott meg”, amikor az államfő bírálta a PSD-t, hanem megpróbálta érvekkel megcáfolni az államfő állításait.
„Románia elnökeként nem váltotta be a hozzá fűzött reményeimet. És ezt fenntartások nélkül kijelentem, még akkor is, ha ismét megharagszik”
– fogalmazott Ciolacu arra a felvetésre, hogy az államfő haragját válthatta ki azzal, hogy a parlamenti választásokon való indulását lehetővé tevő törvénytervezet ellen foglalt állást.
Arra a kérdésre, hogy ő maga államelnökként meg tud-e majd felelni a saját elvárásainak, Ciolacu igennel felelt. Hozzáfűzte, tanult a Klaus Iohannis, a Traian Băsescu és a Ion Iliescu hibáiból, és az általuk képviselt szemléletet idejétmúltnak látja.
Arra a kérdésre, hogy véleménye szerint ki volt Románia legjobb államfője, Ciolacu azt mondta, mindenkiről van véleménye. Név szerint Emil Constantinescut említette, aki szerinte „történelmet írhatott volna”. Az ország gazdasága szempontjából pedig Adrian Năstase volt a leghatékonyabb miniszterelnök – vélekedett Marcel Ciolacu.
FORRÁS: AGERPRES-összeállítás
(Nethuszár)