Ciolacu Ankarában: közösen aknamentesítik a Fekete-tengert
2024. 05. 22. 10:42:11
Az ankarai elnöki palotában fogadta kedden Recep Tayyip Erdogan török elnök Marcel Ciolacu miniszterelnököt. A román kormányfőt díszőrséggel fogadták, a katonai ceremónia keretében felcsendült a két ország himnusza és 21 ágyúlövést adtak le.
Marcel Ciolacu és Recep Tayyip Erdogan négyszemközti megbeszélést folytat, majd megtartják a két ország kormányának első együttes ülését. Ezután a miniszterek kétoldalú megállapodásokat fognak aláírni. Az egyeztetéseket követően a román kormányfő és a török elnök közösen nyilatkozik az újságíróknak.
Erdogan: a cél 15 milliárd dollár elérése
Recep Tayyip Erdogan török államfő kijelentette a Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel közösen tartott keddi sajtótájékoztatón: a román–török kereskedelmi kapcsolatok volumene két egymást követő évben elérte a 10 milliárd dollárt, és a cél a 15 milliárd dollár elérése. Erdogan azt mondta, a két ország kapcsolatának mozgatórugói a gazdasági kapcsolatok.
„Új célunk a 15 milliárd dollár elérése. Határozott lépéseket teszünk ebbe az irányba. A Romániában működő mintegy 19.000 török vállalat jelentősen hozzájárul ehhez a sikerhez és a két ország közötti barátsághoz”
– fogalmazott Erdogan, hozzátéve, hogy a török vállalatok romániai befektetései közelítenek a 8 milliárd dollárhoz „Együttműködésünk elmélyítésének módjait keressük az energia területén” – mondta a török elnök.
Kifejtette, Törökország és Románia között nap mint nap erősödnek a kapcsolatok az olyan magasszintű látogatásoknak köszönhetően is, mint amilyen Cevdet Yilmaz alelnök, külügy– és védelmi miniszter áprilisi látogatása volt.
„Miniszterelnökként 2011–ben a stratégiai partnerség szintjére emeltem a Romániával fenntartott kapcsolatainkat. Ma a miniszterelnök úrral aláírt közös nyilatkozat révén lehetővé tettük a Törökország–Románia felsőszintű stratégiai együttműködési tanács létrehozását. Ennek első ülésén én elnököltem. Ezzel újabb történelmi fordulópontot vett kapcsolatunk” – mondta a török elnök. Rámutatott, a román–török kapcsolatok fontos tartópilléreinek egyike a védelmi ipari és katonai együttműködés.
Erdogan kifejtette, Törökország és Románia közös – egyrészt kétoldalú, másrészt a NATO égisze alatt lebonyolított – tevékenységekkel járul hozzá a térség biztonságához és stabilitásához. Ennek kapcsán megemlítette, hogy négy F–16–os harci repülőgép négy hónapig, március végéig a NATO légtérrendészeti missziójának részeként a román légtérben teljesített szolgálatot. „NATO–szövetségesekként és fekete–tengeri szomszédokként dolgozunk együtt Romániával” – fogalmazott, megerősítve, hogy Románia, Törökország és Bulgária fekete–tengeri aknavédelmi munkacsoportot hozott létre. Recep Tayyip Erdogan ugyanakkor bejelentette, hogy a következő magasszintű török–román találkozóra Bukarestben kerül sor.
Ciolacu: együttműködés a védelmi ipar és energetika területein
Románia szorosabb együttműködést szeretne Törökországgal két olyan területen, amelyet stratégiai fontosságúnak tart, a védelmi iparban és az energetikában – nyilatkozta kedden Marcel Ciolacu. A miniszterelnök azt mondta az ankarai elnöki palotában Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott hivatalos megbeszélést követő sajtótájékoztatón, hogy a védelmi iparban tevékenykedő romániai vállalatok már bebizonyították, hogy képesek ellátni a lőporok, lövedékek, fegyverek és különböző speciális alkatrészek gyártása terén jelzett igényeket.
„Már vannak stabil szerződéseink Törökországgal a Bayraktar drónokra és az Otokar páncélozott taktikai járművekre, de úgy vélem, hogy létrehozhatjuk a partnerség egy formáját a technológia és a know–how átadására is, hogy a román vállalatok Romániában gyárthassák ezeket az alkatrészeket”
– tette hozzá.
Beszélt az energetika terén mutatkozó óriási együttműködési potenciálról is, és bejelentette egy közös, román–török munkacsoport megalakulását e téren. „Törökország az egyik fő gázellátási lehetőségünk, akár a Kaukázusból, akár LNG–állomásokon keresztül. Ugyanakkor országaink egyben gáztermelők is, és egyértelmű előnyökkel rendelkeznek a jövő útvonaltérképén. Ezért megállapodtunk egy közös Románia–Törökország munkacsoport felállításában, hogy felmérjük az együttműködés fejlesztésének lehetőségeit az összekapcsolódás, valamint a megújuló és nukleáris energia területén” – nyilatkozta a román kormányfő.
A Fekete-tenger aknamentesítése
A román, a török és a bolgár haditengerészeti erők elkezdik rövidesen a Fekete–tenger aknamentesítését. A román miniszterelnök Recep Tayyip Erdogan török elnökkel közösen nyilatkozott az újságíróknak az ankarai elnöki palotában. Mint hangsúlyozta, mindkét országnak jelentős beruházásai vannak a Fekete–tengeren, ezért fontos, hogy közösen lépjenek fel a Fekete–tenger biztonságának szavatolásáért, a beruházások védelméért.
Hozzátette, a román, a török és a bolgár haditengerészeti erők rövidesen elkezdik a Fekete–tenger aknamentesítését.
„Ez az első alkalom, amikor a Fekete–tengerrel határos szövetségesek úgy döntenek, hogy közösen rendezik ezt az igen komoly biztonsági problémát”
– szögezte le.
Ciolacu gratulált Erdogannak a regionális biztonsághoz való hozzájárulásáért. Azt is elmondta, azt szeretné, hogy Románia és Törökország a továbbiakban is közösen lépjen fel mind az Ukrajnának való segítségnyújtás, mind az ország háború utáni újraépítése terén.
A kormányfő beszámolója szerint megbeszélésükön arról biztosította a török elnököt, hogy Románia a továbbiakban is lépéseket tesz a Törökország és az Európai Unió közötti párbeszéd előmozdítása érdekében.
FORRÁS: AGERPRES-összeállítás
Borítókép: Ciolacu és Erdogan a sajtótájékoztató után, Ankarában, 2024 kép forrása: videocapture
(Nethuszár)