Ciolacu víziója: egy Románia, ahol dübörög a gazdaság
2024. 08. 26. 10:22:52
Nem lehet és nem is szabad szó nélkül elmenni a PSD elnökének kortesbeszéde mellett. Itt jelentette be ugyanis, hogy elindul az államelnöki székért zajló választási versenyen, de ezen túl egész részletesen beszélt politikai víziójáról.
Dacára annak, hogy az államfő nem kompetens gazdasági ügyekben, a PSD frissen újraválasztott elnöke komoly gazdasági programot vázolt fel, egyúttal saját politikai víziójáról is megosztott néhány részletet. És mindezekből a legfontosabb maga a tény: Ciolacunak víziója van, ami első, sőt második olvasatra sem rossz, ezzel viszont a PSD már nemcsak a szegényebb rétegeket, már nemcsak a Kárpátokon túli hagyományosan szocikra szavazó tömegeket éri el, hanem a középosztályt, a vállalakozó kedvű fiatalokat, az üzleti szférát.
PSD-elnöktől ennyire koherens és egyébként támogatható jövőképet még nem hallottunk, de ezzel együtt csak mérsékelt lelkesedést ajánlok az erre hajlamos olvasóinknak, elvégre a mondás semmit sem veszített érvényéből: „Romániában élünk, és ez lefoglalja minden percünket”.
Alább olvasható Ciolacu beszédének főbb részletei:
- Egész generációk lépnek be a felnőttkorukba úgy, hogy gyerekkorukat és kamaszkorukat egy besúgó és egy hiányzó államfő alatt töltötték. Ne csodálkozzunk hát, hogy sok fiatal választja a populizmust és a szélsőséget! Ahelyett, hogy őket szidjuk emiatt, inkább kínáljunk számukra egy korrekt alternatívát.
- Húsz év alatt az államfő a remény szimbólumából a társadalmi frusztráció forrásává vált.
- Azt ígérték nektek, hogy „jól éltek majd” (utalás Băsescu híres kampányszlogenjére „sa traiti bine! – szerk megjegyz.”), aztán levágták a fizetéseket és a nyugdíjakat. „Művelt Romániát” ígértek nektek (utalás Iohannis Romania educata kampányszlogenjére – szerk. megjegyz.), ma pedig egy olyan oktatási rendszerünk van, amelyben a gyerekek hamarabb találkoznak a kábítószerrel, mint a könyvvel.
- Számomra a szabadság az alapvető értékek egyike. Határozottan támogatom a vélemény-, a gazdasági, a vallási és a szexuális szabadságot. De nem hiszek a nemzet szövetét lerombolni kívánó szabadságban.
- A jövő Romániája elsősorban egy gazdaságilag erős országot jelent. Az első stratégiai irány az ipar, az ország újraiparosítása. A következő tíz évben Románia kell legyen az egyik legfontosabb technológiai és ipari hub Európában. Ez kell legyen a mi országprogramunk: ipar- termelés-export. Az első cél: a kohászat, az acélgyártás és a petrokémiai üzemek, gyárak újraindítása a magántőke segítségével. Román acélra, és egyéb építőanyagra van szükségünk ahhoz, hogy autópályákat és lakásokat építsünk. Három milliárd euró értékben importálunk műtrágyát, ahelyett hogy mi állítanánk elő azt. Való partnerséget szeretnék a gyógyszeripari szereplőkkel, hogy masszívan fektethessünk be a gyógyszergyártásba. Egy befektetéseket támogató országos programról beszélünk, amelynek összértéke 5 milliárd lej (nagyjából egymilliárd euró – szerk. megjegyz.). Nem kell ehhez eladósodnunk, a pénz egy részét a karbonkreditjeink eladásából fedezzük majd.
- A második cél: egy új állami politika, amely a nagy projektek támogatásáról szól. A kulcsfontosságú ágazatokban nagy összegű befektetéseket kell vonzanunk a román gazadáság jövőjének érdekében. Állami támogatáscsomagokat és garanciákat kínálunk majd a zöldmezős beruházások részére, legkevesebb 500 millió lej értékben (nagyjából 100 millió euró). Azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy évente legkevesebb három ilyen befektetés történjen, és csak azok a cégek kapnak majd pénzügyi támogatást, amelyek teljesítik a szerződésben foglalt célokat.
- A harmadik cél: a technológiai oktatáson keresztül egy új szakember-generáció kinevelése. A román iskolának nem arra kell felkészíteni a fiatalokat, hogy kapjanak egy diplomát, hanem arra, hogy jól fizető állást találjanak maguknak.
- És végül a negyedik cél: egy új mentalitás, amely az innovációra fókuszál.
- Biztosítanunk kell, hogy a soron következő válságoktól függetlenül Romániának lesz majd elegendő egészséges és megfizethető áron kínált élelmiszere minden román számára. Továbbra is fejlesztjük a romániai feldolgozóipart és növeljük a gazdáinknak nyújtott támogatást.
- Hozzáteszek még egy irányvonalat, amelyet fejlesztési prioritássá emeltem: az építkezéseket, amelyeket az uniós források masszív lehívásából finanszírozunk.
- Feltétel nélkül támogatom a zöldterületek védelmét. Támogattam Bukarest zöldövezetét, támogattam a Via Transilvanica-t. De emlékeztetem Önöket, hogy a túlzások és a szélsőségek károsak. Nem tudunk romos épületeket vagy szennyezett területet védeni – ezek nem zöld-, hanem szürkeövezetek. Mocskosak, toxikusak és esetenként pont a városok központjában találhatóak. Ahhoz, hogy ezeket a területeket újrahasznosítsuk az emberek igényeihez kell igazítanunk a törvényeket, hogy tudjunk lakásokat építeni a fiataloknak. Lehet sok új épületünk és sok új parkunk egyszerre, a kettő nem zárja ki egymást, de intelligensen kell terveznünk.
- Ez lenne röviden az én gazdasági programom. De mindez nem valósulhat meg, ha nem jön létre egy autentikus partnerség a magánszféra és az állami szféra között. Az állam többé nem döntheti el egyik napról a másikra, hogy adókat emel, de mindenkinek be kell fizetnie az érvényben levő adókat. Nem csak a korrekt szereplőknek, hanem mindenkinek, hogy a befeketetők bízzanak bennünk, hogy Romániába jöjjenek üzleteket kötni, de ehhez biztosnak kell lenniük abban, hogy pénzük biztonságban van.
- Mindez azt jelenti, hogy teljesen rendben működő jogállamunk kell legyen, ahol a hatalmi ágak ellenőrzése megvalósul. Továbbra is zéró toleranciával viseltetem a korrupció és az emberi jogok megsértésével szemben.
- Egy államfőnek két alapvető feladat van: ő a fegyveres erők legfőbb parancsnoka és képviseli az országot a nemzetközi színtéren. Ebből a perspektívából mondom: Románia nem lép be, és nem lesz berántva semmiféle háborúba! A béke és a stabilitás alapvető feltételei a prosperitásnak.
- A nemzeti függetlenség garantálója leszek, de soha nem fogok egyetérteni a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetésével. Professzionális hadseregre van szükségünk, ahogy modern eszközökre is szükségünk van.
- A jövőben is folyatjuk a védelmi ipar GDP 2,5 százalékának megfelelő összegű finanszírozását.
- A külpolitika terén ugyanakkor ambiciózusabb hozzáállást szeretnék követni, amelyet a pragmatizmus és a nemzeti érdekek képviselete jellemző, együttműködve szövetségeseinkkel: az EU-val és a NATO-val.
- Románia nem lehet többé néző a saját külpolitikájában. Románia egy nagy ország, csak az utóbbi 20 év elnökei voltak kicsik.
- 13 éve kopogtat Románia a schengeni ajtón és senki nem hallott meg minket. A kormány, amelyet vezetek, megnyitotta ezt az ajtót. Éveken át tartó ígéretek után a dolgok mozgásba jöttek. És mondnom most Önöknek, nagyon határozottan és több információval rendelkezve, hogy év végig meglesz a teljes jogú schengeni tagságunk. 2026-ban Románia belép az OECD-be is.
- Románia gazdasági érdekei listavezető helyet foglalnak el a nemzetközi kapcsolatainkban. A legerősebb román cégek képviselői külföldi utakra mennek majd. Az elnöki repülőgépnek román tőkét kell szállítania és nem golfütőket.
- A regionális és a geopolitikai döntések többé nem kerülhetik meg Romániát, és vannak lehetőségeink. Bátorságra és vízióra van szükség ahhoz, hogy ezeket megvalósítsuk. Mindehhez erős partnerekre van szükségünk: ezek az Európai Unió és az Egyesült Államok. Tény, hogy Románia biztonsága elsősorban az Egyesült Államoknak és a NATO-nak köszönhető, de most van az első alkalom, hogy amerikai tőkében részesülhetünk, amiből modernizálhatjuk hadseregünket és fejleszthetjük a saját fegyvergyártásunk.
- Ugyancsak az idén hatalmas esély mutatkozik arra, hogy megszüntessük az amerikai vízumkötelezettséget. Kormányfőként kezdtem neki ennek a projektnek és államfőként már befejezve akarom látni.
- Amikor az EU-ról beszélek, akkor elsősorban tradicionális partnereinkre gondolok: Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország, akikkel közösen alakítjuk álláspontjainkat és akcióinkat. Ezzel párhuzamosan stratégiai partnerséget dolgoztunk ki Nagy-Britanniával – közös célok és víziók kötnek össze minket, ahogy az a tény is, hogy ebben az országban él az egyik legnagyobb román közösség.
- A NATO-tagországokkal közösen minél távolabb kell tartanunk Oroszországot Romániától. Ukrajna támogatása jelenti Románia békéjét. Nem hiszem, hogy van olyan valaki ebben teremben, aki szeretné, ha Oroszország lenne a szomszédja. Mindezért továbbra is határozottan támogatjuk Ukrajna függetlenségét és szuverenitását.
- Románia hatalmas logisztikai, pénzügyi és humánus erőfeszítéseket tett ezen a téren. Amikor véget ér a háború, akkor részt kell vennünk Ukrajna újjáépítésében. A konstancai kikötőt arra készíti fel a szállításügyi miniszter, hogy ez legyen az újjáépítés legfontosabb hub-ja.
- Kiemelt figyelmet szentelek a Moldovai Köztársasággal folyatott kapcsolatainkra. Támogatom Moldova európai útját és támogatom a kisinyovi kormányt és Maia Sandut, mert ők az egyetlen garancia arra, hogy az ország megőrzi proeurópai irányultságát.
- Eljött az idő, hogy Románia betöltse a Nyugat-Balkánon neki szánt szerepet. Szerbia – ahol jelentős számú román közösség él –, Bosznia és Hercegovina vagy Albánia olyan országok, amelyek nyitottak Romániával szemben, az utóbbi tíz évben viszont elkerültük ezt a térséget. Megerősítem úgy a román gazdasági, mint a politikai és diplomáciai jelenlétet ezekben az országokban.
- Továbbra is védeni fogjuk a határon kívüli románok jogait. Az úgynevezett moldovai nyelv eltörlése és a román nyelvű iskolai oktatás Ukrajnában csak a kezdet volt. Húsz év után azt szeretném, ha lenne egy konkrét tervünk a határon túli románokkal kapcsolatban.
- Azt javaslom, hogy gondolkozzunk el a nagy lélekszámú diaszpórával bíró országok példáján, miként akarták ők hazahozni polgáraikat. Mondok egy példát: minden román állampolgár, aki legálisan telepedett le külföldön és hazajön az országba, tíz évig mentesüljön az adófizetés alól arra az összegre, amelyet hazahoz az országba. Hasonlóképp: minden külföldről hazahozott pénz, amelyből befektetés valósul meg – bérlés, osztalék akármi – tíz évig adómentes legyen. Ez egy olyan pont, ahonnan elindulhatunk.
- Egy ország újjáépítése nem egy pillanat alatt történik meg, ezzel én is tisztában vagyok. Nincs varázspálca, időre van szükség. Fel kell vállalnunk a nehezebb utat, ahogy négy évvel ezelőtt is ezt tette pártunk, ahogy ezt tettük kormányon is, ahogy sikerült visszaadnunk a jövőbe vetett reményt az embereknek. Biztosíthatom Önöket, hogy a történelmet megváltoztató vágy Románia minden szegletében jelen van. Adjuk meg a románoknak azt az államfőt, akit megérdemelnek.
- Isten óvja Romániát!
Forrás: G4Media
(Nethuszár)