Évi 0,74 százalékkal csökkentené a kormány a költségvetési hiányt
2024. 10. 17. 18:32:11
A bukaresti hatóságok a GDP–arányos költségvetési hiányt évente 0,74 százalékponttal csökkentenék, hogy 2031–re a deficit 2,4 százalékra mérséklődjön – nyilatkozták szerdán kormányzati források az Agerpresnek. Ez a célkitűzés szerepel abban a hétéves tervben, amelyet eredetileg október 25–ig kellett volna benyújtani az Európai Bizottsághoz.
Kormányzati források szerint a terv a költségvetési hiány fokozatos csökkentését irányozza elő az uniós elvárásoknak megfelelő fenntartható szintre. A GDP–arányos deficit hét éven keresztül évente 0,74 százalékponttal mérséklődne a kiadások lefaragása és a bevételek növelése révén, és 2031–re elérné a 2,4 százalékot úgy, hogy az államadósság nem fogja meghaladni a GDP 60 százalékát.
Az Agerpresnek nyilatkozó források szerint a kormány megőrizné az egységes adókulcsot, mert ez biztosítja az adófizetők számára az egyszerűsített, kezelhető és kiszámítható adózás folyamatosságát. Ugyanakkor a terv nem írja elő a mikrovállalkozások adómentességi küszöbének csökkentését.
Szerepel viszont benne a kohéziós alapban és a helyreállítási alapban Románia rendelkezésére álló uniós források – összesen 75,7 milliárd euró – teljes mértékű felhasználása. Ennek megfelelően az állami beruházások GDP–arányos volumene 2025–ben 7,9, 2026–ban 7,7, 2027–ben 6,6 százalék lesz, 2031–ig pedig évente meghaladja majd az 5 százalékot. Abszolút értékben 2024–2031 között összesen több mint 1147 milliárd lejt fordítanának közberuházásokra.
A hétéves terv előirányozza a feldolgozóiparban történő stratégiai beruházások támogatásához szükséges törvények elfogadását. A támogatások célja a romániai feldolgozóipar zöld és digitális átállásának biztosítása. Az elképzelések szerint a 150 millió eurót meghaladó beruházásokra készülő vállalatok állami szubvencióra pályázhatnak, adókedvezményekben és egyszerűsített engedélyeztetési eljárásokban részesülhetnek, illetve közüzemi szolgáltatásokhoz férhetnek hozzá.
A terv szerint növelnék a közpénzek felhasználásának hatékonyságát, átláthatóságát és elszámoltathatóságát az indokolatlan költekezések ellenőrzésével, a kiadások rendszeres felülvizsgálásával és a központosított beszerzés kiterjesztésével. Ehhez a hatóságok egy olyan adatbázis létrehozását is tervezik, amelyik nyilvántartja a közintézmények átlagos költségeit, és segít az eltérések és a túlköltekezés feltárásában.
A terv a GDP–arányos költségvetési bevételek évi 0,5 százalékpontos növelését is előírja a 2024–2031–es időszakra a jelenlegi 29,5 százalékról 31,1 százalékra. Ezt az országos helyreállítási tervben (PNRR) is előírt adóreformmal és az adóbeszedés hatékonyságának növelésével szeretné elérni a kormány.
Az elképzelés szerint csökkentenék az állami vállalatok szubvencióját és más jellegű költségvetési támogatását, ösztönözve őket arra, hogy növeljék a hatékonyságukat és teremtsék meg az önálló működéshez szükséges bevételeket. Emellett bevezetnének egy központosított közbeszerzési rendszert, ami kedvezőbb szerződési feltételeket tesz lehetővé. A szerdai kormányülésen Marcel Ciolacu bejelentette, hogy a kormány „megegyezett” az Európai Bizottsággal a deficitcsökkentési tervről. A miniszterelnök elmondta: az uniós testület szakértői elfogadták, hogy Románia a következő hét évben masszív beruházásokat szeretne végrehajtani a gazdaságban.
Utóbb az Európai Bizottság egyik szóvivője a Reuternek azt nyilatkozta, hogy Brüsszel 2025. január 31–ig meghosszabbítja azt a határidőt, ameddig Bukarest benyújthatja a költségvetési hiány csökkentésére vonatkozó tervét. Románia már 2020–től túlzottdeficit–eljárás alatt áll, ezért be kell nyújtania az Európai Bizottsághoz egy többéves tervet a deficit 3 százalék alá szorításáról. A román állam bevételei nem érik el a GDP 30 százalékát sem, miközben az uniós átlag 41 százalék.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)