Felmérés: Simion és Ponta jutna a második fordulóba! Mit jelenthet ez?
2025. 03. 31. 14:17:00
Ha választások, akkor kampány, ha kampány, akkor közvélemény-kutatások. Írtunk már arról, hogy ezeket érdemes fenntartásokkal kezelni, a felméréséket végző cégek zöme : tisztelet a létező és kevés kivételnek! : különböző politikai holdudvarokhoz tartoznak, a pártok pedig előszeretettel alkalmazzák ezeket a mérési eredményeket a választók manipulálására. A mostani Verified által készített kutatás annyiban transzparensnek mondható, hogy Nicusor Dan bukaresti főpolgármester és elnökjelölt megrendelésére készült, ezt pedig ő maga is nyilvánossá tette.
A Verified eredményei szerint továbbra is George Simion vezeti az elnökjelöltek versenyét, ha most vasárnap tartanák a választásokat, akkor az alábbi eredmény születne:
- George Simion (AUR+POT): 35%
- Victor Ponta (független): 21,1%
- Nicușor Dan (független): 20,8%
- Crin Antonescu (PSD+PNL+RMDSZ): 16,4%
- Elena Lasconi (USR): 4,1%
- Daniel Funeriu (független): 1,1%
- Lavinia Șandru (PUSL): 0,7%
- Cristian Terheș (PNCR): 0,3%
- Más valaki: 0.3%
A felmérés érdekessége, hogy eltérően a többi hasonló kutatástól, a Verified nem próbálta modellezni a második forduló eredményeit, viszont rákérdett a pártok népszerűségére, pontosabban arra, hogy egy most vasárnap tartandó választáson melyik pártra voksolna a megkérdezett. Az eredmény:
- 31,7% AUR
- 21,2% PSD
- 15% PNL
- 12,9% USR
- 7% POT
- 5,1% RMDSZ
- 3,6% SOS România
- 1,2% REPER
- 0,8% SENS
- 0,6% DREPT
Mit mutat ez a kép?
Ahogy azt a kutatást végző cégre hivatkozva a Ziare.com is megjegyzi, a választópolgárok ódzkodnak független jelöltre szavazni a parlamenti választásokon, mindössze 0,5 százalékuk tenné ezt, ami döbbenetesen alacsony. Ugyanakkor az elnökválasztási preferenciák kapcsán már nem ennyire erőteljes a pártok iránti elköteleződés. Utóbbit jól mutatja, hogy a második és harmadik helyre is független jelöltek kerültek, persze Victor Ponta függetlenségét érdemes kellő távolságtartással kezelni.
A PSD, PNL és az RMDSZ vélt eredményei alapjáén arra gondolnánk, hogy közös jelöltjük, Crin Antonescu legalább a dobogós helyet megszerzi ebben a felmérés-versenyben, de ettől nagyon messze van. Megjegyezném: eddig alig-alig találkoztunk olyan kutatással, amely Antonescut biztosan legalább a második helyre mérné. A parlamenti erőviszonyokat bemutató eredmény alapján nyugodtan kijelenthetjük: a 16 százalék messze alulmúlja a három párt több mint negyven százalékos támogatottságát, ebből következően az sem tűnik túl merész következtetésnek, hogy a PSD, a PNL és az RMDSZ szavazói nem mozdultak rá tejes egészében Antonescura. Hogy a három párt közül melyik a visszafogottabb, arról kár elmélkedni, vélhetően mindhárom párt szavazóbázisa kételkedik Antonescuban, legjobb esetben is kivár döntésével (bár ez a nem tudja/nem válaszol sokkal magasabb arányát kéne jelentse), ugyanakkor, kampánytechnikai szempontból azt is lehet mondani, hogy a jelöltek közül Antonescunak van a legnagyobb tartaléka. Úgy van ő most 16 százalékon, hogy az őt jelölő három párt még el sem kezdett igazán kampányolni neki. Mivel a PSD és a PNL együttesen az ország önkormányzatainak és megyei tanácsainak több mint kilencven százalékáét ellenőrzi, így Crin számára még minden lehetséges.
Ugyanakkor a helyzet veszélyes is:
Ha Crin Antonescu továbbra sem válik sokkal népszerűbbé, akkor az ördögi körként hathat a választókra: miért szavazzanak arra, aki esélytelen, az önmeggyőzés ilyen formái ellen pedig nincs hatékony kampányrecept. Ebben az esetben viszont könnyen lehet, hogy második fordulóban tényleg Ponta és Simion közül kell válasszunk, ami nemcsak a két jelölt személyisége, javasolt politikai iránya miatt szomorú, hanem azért is, mert Nicusor Dan, ha hibákkal, ha kérdőjelekkel, de mégiscsak a Nyugat-barát erők rendszerellenes, reformokat óhajtó ágát képviseli – ennek a szemléletnek pedig már ideje lenne megjelennie Románia hatalmi gépezetének csúcsain is, elvégre egy rövid USR-s kormányvállalást leszámítva, még nem volt erre példa. Dan ravaszabb, mint Lasconi (aki ugyanennek a rendszerellenes Nyugat-barát irányzatnak a képviselője), de az is fontos szempont, hogy jelenleg minden felmérés szerint Nicusor Dan a népszerűbb. Ha megnézzük a felmérést, akkor azt is láthatjuk: Lasconi visszalépése estén Nicusor második helye szinte biztos, ha pedig Nicusor a második helyet szerzi meg, akkor elnökké választása már a nagyon esélyes, nagyon valószínű kategória lesz. Összegezve: nehéz időszak elé nézünk, és okosan kell majd döntenünk, az idei elnökválasztásnak már az első fordulója is hatalmas téttel bír. Ha két izolacionista kerül be a második fordulóba, akkor nagy bajba kerülünk.
És itt jön be a parlamenti matek politikai képlete is:
Amennyiben Simion vagy Ponta nyeri az elnökválasztást, akkor semmi okuk nem lesz elkerülni az előrehozott választások kikényszerítését. Tekintve a parlamenti pártok népszerűségét, a Nyugat-barát oldal csak az USR-vel együtt tudna négypárti kormánykoalíciót létrehozni, viszont nem kizárt, hogy az izolacionista győzelem nyomán felerősödő nacionalista hangok a PSD-n belül pártszakadáshoz vezetnek, amiből pedig egy AUR-POT-maradékPSD kormány alakulna. Jó lenne tehát befolyásolni az első fordulót, és olyan nem izolacionista jelöltre szavazni, aki be is jut a második fordulóba.
-örsh-
(Nethuszár)