Helló, EMSZ, a választók üzentek!
2024. 06. 11. 19:27:49
Ahogy arról korábban is írtunk, az idei választások egyik nagy kérdése az, hogy az Erdélyi magyar Szövetségnek mekkora létjogosultsága marad, mekkora politikai legitimitással vághat neki a következő négy évnek. Nos, hogy alliterációba öntsem: a választók válaszoltak és egyértelműen üzenték meg a kisebb és még kisebb magyar pártoknak: nem kelletek!
Bár egyelőre még nem állnak rendelkezésünkre részletes és végleges adatok, az már most látszik, hogy miden győzelmi sláger ellenére az Erdélyi Magyar Szövetség kispárt és a Magyar Polgári Erő mégkisebbpárt gyakorlatilag lenullázta magát. Egész egyszerűen olyan siralmas eredményt mutattak fel, ami kérdésessé teszi létezésük értelmét.
Igaz ugyan, hogy Szentegyházán megtartották a polgármesteri tisztséget és a helyi tanácsban is többségben maradtak, de ez korántsem a párt markáns arculatának és elkötelezett táborának köszönhető, hanem a helyi jelöltek felkészültségének. Sőt, a politikai logika itt épp fordítva, vagyis normálisan működik: a párt tartozik köszönettel a szentegyházi polgároknak. Hasonló a helyzet Székelykeresztúron is, ahol szintén a város élén maradt az EMSZ-es polgármester, de itt is az ő személyisége nyerte meg a pártnak a mandátumot és nem fordítva. Bihar megyében nagyon szűkös többséggel ugyan nyertek még egy polgármesteri helyet, de ezzel azt hiszem nagyjából le is zárhatjuk a sikeres EMSZ-es szereplések nem túl hosszú sorozatát.
Sikertelenből viszont annál több van
Kovászna megyében például a megyei listán mindössze 3.187 szavazatot szereztek, szemben a négy évvel ezelőtti 5749 szavazattal. Akkor ez 8,55 százalékot ért nekik, és Kovászna megye tanácsába az RMDSZ-en és EMSZ-en kívül csak két román párt, a PSD és a PNL jutott be, míg a PMP alig valamivel az öt százalék alatt esett ki. És mit tett hozzá a kispárt és mégkisebbpárt a magyar közöshöz?
Alig több mint feleannyi szavazattal elértek 3,74 százalékot (EMSZ), illetve 1750 szavazattal 2,05-öt ért el az MPE. Ha együtt indultak volna, akkor talán megugorják az öt százalékot, ami azért is lett volna kívánatos, mert a tavalyhoz képest idén már három román párt jutott be: a PSD, a PNL és az AUR! Az is érdekes és tanulságos lehet, bár erősen kétlem, hogy bármelyik párt vezetői hajlanának tanulságok levonására, hogy a kispárt és mégkisebbpárt szavazatainak összessége sem érte el a négy évvel ezelőtti szavazatszámot, mindezt úgy, hogy a részvétel is jó tíz százalékkal volt magasabb.
Talán nem túlzás, ha azt állítjuk: a Kovászna megyei listás választáson az EMSZ és az MPE annyit bírt együttes erővel elérni, hogy mandátumhoz juttatta a román pártokat. Gratulálunk!
Maradjunk még egy kicsit Háromszéken:
Kovászna megye székhelye Sepsiszentgyörgy. Négy évvel ezelőtt 1.168 szavazattal két képviselői helyet szerzett magának az EMSZ a városi tanácsban, egy PNL-s mellett.
Idén? Pontosan 459 szavazatot, amivel utolsó helyre került, még a mégkisebbpárt is megelőzte őt a 636 szavazatával. Kettejük szavazatainak összessége sem éri el a négy évvel korábbi eredményt, nem is jutott be egyikőjük sem a helyi tanácsba, idén ez az eredmény akkor sem lett volna elég egy mandátumhoz, ha együtt indultak volna. A Sepsiszentgyörgyi városi tanácsban végül egyedül az RMDSZ maradt. Igen, jól olvasod: akkorát ment itt a tulipán, hogy elvitte az összes mandátumot. Ha az EMSZ-nek és az MPE-nek az volt a célja, hogy az RMDSZ-t egyeduralomhoz segítse Sepsin, akkor – ismerjük el – jó munkát végeztek. Viszont ez azt is jelentené, hogy hazudtak választóiknak, a mit ugye fel sem merünk tételezni a hős autonómiátisták alakulatok részéről.
Székelyudvarhely:
a magyar ellenzéki politizálás fellegvára. A város, amit valaha Száéz Jenő igazgatott, és még egy román államfő is meglátogatta az akkori polgármestert. Több cikluson át az MPP adta a polgármestert, az elmúlt harminc évből összesen nyolcat volt a város élén RMDSZ-es politikus, és olyanra nem is emlékszem, hogy a helyi tanácsban ne szerepelt volna MPP-s vagy Néppártos politikus, esetleg mindkét párt képviselője. Az MPP-ből és EMNT-ből összegyűrt EMSZ az idén közel sem járt az öt százalékos küszöbhöz! Az MPE sem.
Vitt mindent az RMDSZ és Gálfi Árpád pártja, a Székelyudvarhelyért Párt a vesztes vigasztalásaként kap majd három, jobb esetben négy mandátumot. A tulipán viszont nem is kétharmadot, hanem mitomén – kb. mindent.
Marosvásárhely:
2008 óta kínlódik az RMDSZ ellenzéke, különböző pártnevek alatt, hogy bár egyszer átlépje az öt százalékot és képviselőt delegálhasson a legnagyobb lélekszámú magyarságnak otthont adó város helyi tanácsába.
Most mondjam? 713 szavazat, azaz 1,17 százalék! A négy évvel ezelőtti eredmények sem számítottak kirobbanó sikernek, akkor 1358 szavazattal, azaz 2,43 százalékkal maradtak ki a helyi tanácsból, ahhoz képest idén megfelezték magukat.
Reggelig sorolhatnám a különböző példákat, de nem érdemes. A választások előtt külön cikkben ismertettem, hogy az EMSZ és az MPE együtt sem állított annyi jelöltet, mint négy évvel ezelőtt. A semmiből pedig lehet ugyan valamit csinálni, de azt vagy munkával, vagy alkímiával szokták, a jelek szerint a kispárt és a mégkisebbpárt korifeusai egyiket nem szeretik, a másikhoz pedig nem értenek.
Számomra viszont továbbra is érthetetlen:
az a két politikai alakulat, amelynek vezetői és arcai nagyrészt ugyanazok, akiket már különböző pártnevek alatt húsz éve arról ismerünk fel, hogy minket akarnak megmenteni és nekünk akarnak autonómiát kiharcolni, továbbá, akik egyértelműen felelősséget viselnek azért, hogy az erdélyi magyar politikusi generációváltás kisiklott, és akiknek pártjai összesen sem szereznek annyi szavazatot országosan, amennyi egy szerencsétlen parlamenti körzet megnyeréséhez szükséges, mégis befutó helyet kapnak az általuk csakis szidott, mi több, hazaárulónak tartott RMDSZ listáján, nos, mit keresnek még mindig a politikai kínálatok között?
A választók idén megüzenték nekik: nem kérnek belőlük!
Sajnos erősen esélyes, hogy a magyar érdekeket (vagy valami mást?!) foggal-körömmel védő alakulatok majd úgy tesznek, mintha esne az eső és nem hallják meg a magyar szavazók üzenetét. Elvégre egy dolgot megtanultak a románoktól: „Dacă voi nu mă vreţi, eu vă vreau”. Magyarul: ha ti nem akartok engem, én akarlak titeket!
Felcser V. Örs
(Nethuszár)