HIVATALOS: a CCR eltiltotta Șoșoacăt az elnökválasztáson való indulástól
2024. 10. 05. 21:48:15
A román Alkotmánybíróság (CCR) hivatalos formában is közzétette, hogy érvénytelenítette Diana Șoșoacă elnökjelöltségét. Șoșoacă számára fellebbezési lehetőség nem maradt, a CCR döntése végleges, a jelenlevő 7 alkotmánybíróból (ketten hiányoztak) 5-2 arányban szavazták meg a döntést. Előbb a HÍR, aztán a KOMMENTÁR
Ma, 2024. október 5-én, szombat délután öt órakor ült össze a CRR testülete, hogy megvitassa az államfőjelöltek kapcsán eddig benyújtott óvásokat. Ahogy az lenni szokott, majdnem minden jelölt indulása ellen született valamilyen óvás, így a CRR-nek ma Kelemen Hunor, Nicolae Ciucă, Mircea Geoană, Ludovic Orban és Diana Iovanovici-Șoșoacă ellen benyújtott óvásokat kellett tárgyalnia.
A G4Media forrásai már a CCR hivatalos bejelentése előtt arról számoltak be, hogy az Alkotmánybíróság érvénytelenítette a Központi Választási Iroda azon döntését, amellyel elfogadta Șoșoacă jelöltségét. Ugyancsak ezen források beszámolói alapján a portál arról is beszámolt, hogy a CCR kielemezte Diana Șoșoacă román alkotmány iránti „ragaszkodását” – jelentsen ez bármit is.
Șoșoacă első reakciója igazán vicces volt: épp egy élő Facebook-videóban osztotta az észt, amikor értesült a CCR döntéséről. A pártelnök-asszony rögtön robbant, a döntést elfogadhatatlannak nevezte és kijelentette, hogy a „zsidók beleavatkoztak az alkotmányos folyamatba”.
A CCR további döntései:
- A Ludovic Orban ellen benyújtott óvással kapcsolatos döntést este kilenc órára halasztotta
- A Mircea Geoană ellen benyújtott óvással kapcsolatos döntést este kilenc órára halasztotta
- A Nicolae Ciucă és Kelemen Hunor ellen benyújtott óvásokat elutasította
- Fenntartotta Miron Cozma rettegett bányászvezér jelölésének elutasítását
FORRÁS: G4Media
KOMMENTÁR: Bár a vigyort az arcunkról alig lehet letörölni, azért nem nehéz meglátni a politikai érdeket, számítást a döntés mögött. A PSD, mint Románia legerősebb pártja és jelenleg nagyobbik kormánypárt érezhetően nagy energiákat fektet abba, hogy elnyerje az államfői tisztséget, amit Iliescu óta nem sikerült felmutatniuk. A párt népszerűsége (első helyen van a népszerűségi mutatókban), Marcel Ciolacu pártelnök és kormányfő viszonylagos elfogadottsága arra mutat, hogy húsz íve nem volt ilyen esélye a szocdemeknek arra, hogy elfoglalják a Cotroceni-palotát.
Azonban ez nem olyan könnyű: a román államfőválasztás két fordulós, a második körben pedig rendszerint az történik, hogy a széttöredezett jobboldal egységbe tömörül és azt a jelöltet támogatja, aki nem PSD-s. A kisebbik kormánypártnak, a liberálisok Ciucă jelöltjének aligha van arra esélye, hogy a második fordulóba kerüljön, sőt, számára a harmadik hely megszerzése is erősen kétséges.
Azonban jön fel az USR és az ő jelöltjük, Elena Lasconi. Amennyiben Ciolacu és Lasconi kerülne a második fordulóba, akkor bizony nagy esély van arra, hogy meglegyen az első női államfő Romániában. És ezt a lehetőséget kell valahogy semlegesíteni – mi kell ehhez?
Mivel Ciolacu második fordulója szinte biztosra vehető, így a kérdés csak az, kivel kell (kéne, vár a feltételes mód és a szükséges cselekvés kampányidőszakban alig választható el egymástól Romániában) a második fordulóba kerüljön ahhoz, hogy győzelme biztossá váljon. Nos, a válasz egyértelmű, és a történelem is hozott már erre szakszerű példát. Anno Iliescu és szélsőségesen magyarellenes Vadim Tudor került a második fordulóba, az eredmény ismert: az akkor már egy egész ország által utált Ion Iliescu több mint 60 százalékkal nyerte meg a második fordulót és ezzel az elnökválasztást, mivel mindenki megijedt attól, ha a szélsőjobboldali jelölt nyer, akkor Románia eltűnik a térképről.
Ez a félelem ma ugyanúgy adekvát mozgatóerő lehet, a mumus is készen van George Simion személyében. Az AUR elnöke minden felmérésben a második helyen szerepel, de mind az USR, mind a PNL jelöltjei, mind pedig Mircea Geoană közelről követik – így a tényleges rézvétele a második fordulóban nem nevezhető atombiztosnak, viszont Șoșoacă leválasztása az indulók listájáról Simion malmára hajtja a vizet.
Az egykor még az AUR-ban politizáló, annak színeiben szenátori mandátumot szerző, az orosz nagykövetséget rendszeresen látogató Șoșoacă öt-hat százalékos szavazótábora nagymértékű átfedést mutat Simion szavazótáborával. A CCR mai döntése pedig azt is jelenti, hogy az AUR vezére szinte ajándékba kapott jó néhány plusz százalékot az államfő-választás első fordulójára, innen már nagyon nehéz lesz akár a PNL-nek, akár az USR-nek megelőznie Simionékat és bejutniuk a második fordulóba.
Mit jelent mindez?
az államelnök-választások második fordulójában ész nélkül rohanunk majd a fülkékbe, hogy lepecsételjük Ciolacut, csak Simion ne győzzön. Ebbe a képbe még belekavarhat Mircea Geoană elvileg független jelölt, az ellene benyújtott óvásról ma este kilenckor dönt az Alkotmánybíróság, de tekintve az elmúlt napok híreit, amikor a román média kiderítette, hogy Geoană bizony orosz oligarchákhoz közel álló román üzletemberre bízta elnökválasztási kampányához szükséges alapítvány, illetve egyesült ügyeit, nos, lehet, hogy a CCR döntése nélkül is elbukta az első forduló második helyezését. Azt sem tartom kizártnak, hogy őt is eltiltják az indulástól, legalábbis, ha Șoșoacă esetében állt a jelölt Alkotmányhoz való viszonyulása, akkor Geoană esetében legalább annyira erős indok lehet, hogy az ország ellenségeivel üzletel – ha csak áttételesen is.
(Nethuszár)