Iuliana Scântei alkotmánybíró bírálta a Şoşoacăt kizáró döntést
2024. 10. 08. 18:56:22
Az alkotmánybíróság hatásköre nem terjed ki az elnökjelöltek magatartásának, véleményének, nyilatkozatainak vagy attitűdjeinek vizsgálatára, mert ezek szubjektív, a véleménynyilvánítás szabadságának körébe tartozó kérdések – írta a Diana Şoşoacă elnökjelöltségét elutasító határozathoz csatolt különvéleményében Iuliana Scântei alkotmánybíró.
Szerinte az alkotmánybíróság feladata annak ellenőrzésére korlátozódik, hogy teljesítik-e az államelnökjelöltek a választásokon való indulásuk bizonyos objektív jogi feltételeit: például azt, hogy iktatták-e határidőre a jelölési iratcsomót, mellékelték-e a megfelelő számú támogatói aláírást és az elnökjelöltséghez szükséges más dokumentumokat.
Iuliana Scântei úgy véli, hogy a szólásszabadsággal való visszaélés szankcionálása nem az alkotmánybíróság feladata, hanem más állami intézmények hatáskörébe tartozik, és csakis bírósági úton lehetséges. Közölte, hogy azért nem értett egyet a Diana Şoşoacă elnökjelöltségét elutasító alkotmánybírósági határozattal, mert az „az alkotmányban és a sarkalatos törvényekben szabályozott objektív tartalmi és formai jelölési feltételek egyikére sem hivatkozik”. Szerinte döntésével az alkotmánybíróság ezeket a feltételeket a hatáskörén túllépve két további – nyilvánvalóan szubjektív – követelménnyel egészítette ki: az alkotmány tiszteletben tartása és a demokrácia védelme, amelyekre az államelnöki esküben vállal kötelezettséget a jelölt, miután megnyerte a választásokat.
„Az alkotmánybíróság többségi határozata egyértelműen (…) előírja, hogy az államelnöki esküben vállalt két kötelezettség betartása az elnökjelöltség iktatásának alapfeltételei, amelyek teljesítését az iktatás előtt ellenőrizni kell, holott az alkotmány vagy a 370/2004-es választási törvény nem írja kifejezetten elő ezeket a kritériumokat”
– érvel az alkotmánybíró.
Iuliana Scântei felhívta a figyelmet arra is, hogy a hazai jogrendszerben, így az alkotmánybíróság ítélkezési gyakorlatában is, a választójog csak az alkotmányban és a törvényekben kifejezetten meghatározott helyzetekben korlátozható. Ám ezek az alkotmányban és törvényekben előírt korlátozások nem vonatkozhatnak Diana Şoşoacára, mivel nincs olyan jogerős bírósági ítélet, amelyik korlátozná a megválasztásához való jogát – állapította meg különvéleményében az alkotmánybíró.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)