Jogerős: elutasította a bíróság Georgescu keresetét
2025. 01. 17. 16:27:05
A legfelsőbb bíróság pénteken jogerősen elutasította Călin Georgescu korábbi államfőjelöltnek az elnökválasztás érvénytelenítésével kapcsolatos keresetét. A keresetet a múlt év utolsó napján a bukaresti ítélőtábla is elutasította, és Georgescu fellebbezése a legfelsőbb bíróságon szintén sikertelennel bizonyult. Pénteken az ügyben a legfelsőbb bíróság Gabriela Elena Bogasiu (elnök), Liliana Vișan és Carmen Maria Ilie alkotta tanácsa hozott határozatot.
Călin Georgescu és a Koalíció a jogállam védelmében nevű civil szervezet azért perelte be a Központi Választási Irodát (BEC), mert az intézmény elrendelte az elnökválasztás megismétlését az első forduló eredményét érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat alapján. Keresetükben kérték a legfelsőbb bíróságtól a BEC 2024/231-es és 2024/232-es számú döntésének semmissé nyilvánítását, amelyekkel az intézmény érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot és elrendelte a választás megismétlését.
Georgescuék a BEC-en kívül a védelmi minisztériumot, a hadsereg vezérkarát, a kormányt, a legfőbb ügyészséget, az alkotmánybíróságot, a Román Hírszerző Szolgálatot, valamint Klaus Iohannis államfőt és Elena Lasconit, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökét is beperelték. Keresetüket eredetileg a legfelsőbb bírósághoz nyújtották be, de az elhárította az illetékességet az ügyben, amelyet átadott a bukaresti ítélőtáblának.
Az alkotmánybíróság december 6-án érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület. A dokumentumokból az derült ki, hogy Călin Georgescu független jelölt megszegte a kampányfinanszírozást szabályozó törvényeket, hiszen 0 lej kampányköltséget jelentett be az Állandó Választási Hatóságnak (AEP), miközben TikTok-kampánya egymillió euróba került. A dokumentumok arra is rávilágítottak, hogy egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, és Románia az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja volt.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)