Joggal a gyűlölet ellen: áttörés a székelyek védelmében
2025. 05. 07. 11:05:44
A Székely Figyelő Alapítvány bírósági úton érte el, hogy a jövőben egyszerűbb legyen panaszt tenni a román Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál (CNCD). A gyergyószentmiklósi civil szervezet arról tájékoztatta kedden az MTI-t , hogy a panaszosoknak ezentúl nem kell ismerniük a bepanaszolt személy lakcímét ahhoz, hogy kérelmüket érdemben elbírálják.
Árus Zsolt, az alapítvány elnöke keddi sajtótájékoztatóján ismertette azokat a jogi lépéseket, amelyek a CNCD működési szabályzatának módosításához vezettek. A szervezet dokumentuma szerint a kezdeményezés alapjául az szolgált, hogy 2023. április 12-én panaszt nyújtottak be a CNCD-hez egy bukaresti lakos ellen, aki uszító magatartást tanúsított és részt vett a Kölcsey Ferenc szobrának felavatását megzavaró román nacionalista akcióban. A beadványt a CNCD azzal utasította el, hogy az nem tartalmazta a bepanaszolt lakcímét, noha a személy neve szerepelt benne. A Tanács hatályos szabályzata ugyanis előírta, hogy a panaszban a bepanaszolt természetes személy neve és lakcíme – jogi személy esetén annak megnevezése és székhelye – is szerepeljen. Az alapítvány azonban rámutatott: a román jogrend az EU 2000/43/CE számú irányelvét alkalmazza, amely a diszkrimináció, uszítás, megalázó bánásmód és más hasonló cselekmények büntetésére vonatkozik, és olyan eljárást ír elő, amely a büntetőjogi eljáráshoz hasonlít. Ennek értelmében a panasz benyújtása nem függ attól, hogy az elkövető személyazonossága vagy más személyes adatai ismertek-e. Az alapítvány kiemelte, hogy a CNCD – hasonlóan a bíróságokhoz – hivatalos úton beszerezheti az érintett személyek adatait a lakosságnyilvántartó hivataltól, és ezt meg is teszi, amikor hivatalból indít eljárásokat.
A Székely Figyelő Alapítvány bíróságon támadta meg a CNCD elutasító határozatát, és egy külön keresetben kérte a szabályzat módosítását is. Álláspontjuk szerint a szabályozás akadályozta a sérelmet szenvedett személyeket abban, hogy jogorvoslathoz jussanak, valamint megnehezítette a jogsértők felelősségre vonását.A Marosvásárhelyi Ítélőtábla 2024. október 10-én meghozott elsőfokú ítéletében megsemmisítette a CNCD szabályzatának kifogásolt pontját. Mivel a CNCD nem élt fellebbezéssel, a döntés jogerőssé vált. Ezt követően, 2025. április 1-jén a bíróság újabb ítéletet hozott, amelyben hatályon kívül helyezte a CNCD elutasító döntését a nagykárolyi ügy kapcsán, és kötelezte a testületet arra, hogy érdemben vizsgálja meg a Székely Figyelő Alapítvány panaszát – közölte a szervezet. A civil szervezet arra buzdítja az erdélyi magyar közösséget, hogy minden esetben tegyenek panaszt a diszkriminációellenes hatóságnál, ha sérelem éri őket diszkrimináció vagy uszítás miatt.
„Ugyanis társadalmi érdek az, hogy a közbeszéd minősége javuljon, ehhez pedig az kell, hogy az emberek tudják: a tetteiknek következményeik lehetnek, s gondolják meg kétszer is, hogy nyilvánosan teret engednek-e magyarellenes érzelmeik kinyilvánításának”
– szögezte le az alapítvány.
FORRÁS: MTI, Székely Figyelő
(Nethuszár)