Nem kell pánikolni, marad elég amerikai katona Romániában!
2025. 04. 08. 17:58:10
Már-már paranoiás hangulatban kezeli a román sajtó azt a hírt, miszerint az USA 10.000 amerikai katonát vonna ki Lengyelország és Románia területéről. Lássuk előbb a hírt az AGERPRES tálalásában, majd a kontextust.
A washingtoni védelmi minisztérium magas rangú tisztviselői tízezer amerikai katona kivonását fontolgatják Kelet-Európából – számolt be kedden az NBC News hat amerikai és európai tisztviselőre hivatkozva. A kivonás előtt álló egységek annak a csapatnak a részei, amelyet a Biden-kormány 2022-ben küldött Európába megerősíteni az Ukrajnával szomszédos országok védelmét az orosz invázió után. A konkrét létszám még egyeztetés alatt áll.
A Romániában és Lengyelországban állomásozó amerikai csapatok számának csökkentéséről szóló javaslat egy olyan időszakban merült fel, amikor Donald Trump amerikai elnök az ukrajnai tűzszünet elfogadásáról próbálja meggyőzni Vlagyimir Putyin orosz elnököt – emlékeztetett az NBC News. Az amerikai televíziónak névtelenül nyilatkozó tisztviselők a javaslat több részletét is ismertették. Közlésük szerint ha a Pentagon erre rábólint, az felerősíti azokat a félelmeket, hogy az Egyesült Államok cserbenhagyja régi európai szövetségeseit, amelyek Oroszországot növekvő fenyegetésnek tekintik. A Trump-kormányzat korábban is világossá tette, hogy azt szeretnék, ha az európai szövetségesek nagyobb felelősséget vállalnának saját védelmükért, így az Egyesült Államok katonai kapacitásait Kínára és más prioritásokra tudják összpontosítani. A Pentagon szóvivője nem reagált az NBC News megkeresésére. Brian Hughes, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője pedig azt nyilatkozta, hogy az amerikai elnök folyamatosan felülvizsgálja kormányzata intézkedéseit és prioritásait az ‘Amerika az első’ politikai doktrína érvényesüléséért. Jelenleg mintegy 80 ezer amerikai katona állomásozik Európában.
KONTEXTUS: Azért a hírben ott van a lényeg magva:
„ kivonás előtt álló egységek annak a csapatnak a részei, amelyet a Biden-kormány 2022-ben küldött Európába megerősíteni az Ukrajnával szomszédos országok védelmét az orosz invázió után.”
Persze az AGERPRES azt már nem teszi hozzá, hogy ez pontosan hány katonát jelent, és akkor ehhez a számhoz viszonyítva mit jelent a kivonásra kerülő 10.000 fő. A számarányok mellőzése azért is érthetetlen, mert az AGERPRES által hivatkozott NBC News pontosan le is írja: Joe Biden elnök 2022 tavaszán 20.000 fős amerikai sereget küldött eme két országba, elrettenteni vele az esetleg orosz inváziós próbálkozásokat, és ennek a 20 ezres kontingensnek a felezéséről van most szó. Vagyis, úgy vonja ki Amerika katonáit a Keleti Pajzs két államából, hogy azok még mindig jóval nagyobb létszámban lesznek itt, mint voltak a háború kitörése előtt. A tízezres csökkenés ilyen értelemben tehát nem jelent különösebb katonai veszélyt, mi több, az amerikai védelmi szempontok szerint igazolható is: az elmúlt három esztendő alatt meggyengült orosz haderő nem valószínű, hogy megtámadná Lengyelországot, vagy bármely más NATO-tagállamot (ráadásul, ha az oroszoknak eszük van, akkor nem támadnak, megvárják, míg szétesik magától és minden az ölükbe hullik), így teljesen fölösleges egy tízezer fős haderőt lekötve tartani. Arról már nem is beszélve, hogy mind Románia, mind Lengyelország komoly haderőfejlesztést hajtott végre az elmúlt három évben, így nem épp letolt gatyával állnak az estleges orosz invázió előtt.
Pánikra tehát semmi ok: nem mennek haza az amcsik, legalábbis nem most, a 10.000 fős keret hazahívása pedig azt jelenti, hogy még mindig 10 ezer fővel több amerikai katona marad Lengyelországban és Romániában, mint volt a háború előtt.
(Nethuszár)