Nicușor Dan bemutatta programját + Nethuszár kommentár
2025. 04. 23. 12:33:46
Bemutatta kedden Becsületes Románia címet viselő választási programját Nicușor Dan független államfőjelölt. A bukaresti főpolgármester programja az ország közigazgatási átszervezésére, a választási reformra és az alkotmánybírák kijelölési eljárására is kitér. HÍR+KOMMENTÁR
Nicușor Dan szerint szükség van közigazgatási átszervezésre, de ezt nem szabad elhamarkodni, az intézkedést megfelelő tanulmányoknak és a szakemberekkel való konzultációknak kell megelőzniük. Úgy véli, a folyamatnak két fontos célkitűzést kell szolgálnia: az egyik a gazdasági növekedési pólusok köré való szerveződés, a másik pedig a közszolgáltatások hatékonyabbá tétele. A főpolgármester támogatja az önfenntartásra képtelen községek összevonását.
A független államfőjelölt szerint új választási törvényre is szükség van, ugyanakkor támogatja a kétfordulós polgármester-választás bevezetését, a jelöltséghez szükséges támogatói aláírások számának csökkentését, illetve a külföldön élő románok képviseletének növelését. Nicușor Dan rámutatott arra is, hogy a nagykorrupció elleni küzdelem sikeréhez „optikaváltásra” van szükség az ügyészségek részéről. Szerinte az Igazságügyi Felügyelet „nem működik”, csupán eszköz a rendszert bíráló bírákkal szembeni nyomásgyakorlásra. Meglátása szerint a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnökének a feladata elvégezni a szükséges változtatásokat. Az elöljáró szerint az alkotmánybíróság működését szabályozó törvényt is módosítani kell úgy, hogy „csak a bizonyos tapasztalattal” rendelkező bírák közül jelöljék ki az alkotmánybírákat.
A fontos gazdasági intézkedések közül az adócsalás megállítását, az adóhatóság digitalizálását és a „méltányos adózást” emelte ki Nicușor Dan, aki szerint jelenleg a tisztességes embereket „túladóztatják”. Meglátása szerint az állami kiadások csökkentéséhez a versenyszféra és a nagy tanácsadó cégek szakértelme is hasznos lenne, az állami vállalatoknak pedig professzionális menedzsmentre van szükségük. Az egészségügyi rendszert illetően az előjegyzések digitalizálását, a páciensek elektronikus egészségügyi dossziéjának használatát, a telemedicina alkalmazását és a bürokrácia csökkentését emelte ki a jelölt.
FORRÁS: AGERPRES
Kommentár: Becsületes Románia vagy csak egy újabb kampányplakát?
Nézzük meg, mit mond valójában Dan, és mit hagy ki – mert ahogy a székely mondaná: a lényeg nem mindig az, amit mondanak, hanem amit nem.
Nicușor Dan bemutatta „Becsületes Románia” nevű választási programját, és mi tagadás: sok benne a jól hangzó vagy épp szükségesnek vélt, a reformisták által régóta áhított elem. Közigazgatási reform, kétfordulós polgármester-választás, a községek összevonása, alkotmánybírák szakmai alapon történő kijelölése – ismerősen cseng? Igen, ezek nem új ötletek, hanem olyasmik, amikről mi, a Nethuszáron évek óta írunk, legalábbis pedzegetjük a témákat – különösen a területi-adminisztratív reformot, amely akár óriási veszély is lehet a magyarságra, elveszítjük a „tömbterületeinket”, azaz Székelyföldet, ugyanis eddig még nem született olyan elképzelés a román politikum részéről, amely legalább a három magyar megyét (Hargita, Maros, Kovászna) egy adminisztratív területként vázolná fel, sőt, az elképzelések, tervek inkább abba az irányba mutatnak, hogy a székely megyéket három másik román megyével vonják össze, esetleg a székely megyéket külön-külön csatolják más, nagyobb lélekszámú és román többségű megyékhez. Akárhogy is: egyik variáció sem jó nekünk.
Nicușor Dan elismeri, hogy a jelenlegi közigazgatási rendszer nem működik – ezzel nem mond újat. Az viszont figyelemre méltó, hogy szakmai konzultációkra, tanulmányokra hivatkozik, mielőtt lépne, ami jól hangzik ugyan, de tipikus politikai időhúzás és emiatt még nem rohanunk pezsgőt bontani. A valóságban pontosan tudjuk, mely községek önfenntartásra képtelenek, és azt is, hogy a jelenlegi megyerendszer, ahogy van, idejétmúlt.
Az igazi reform az lenne, ha kimondanák: Romániának kevesebb, de életképesebb, funkcionális régiókra van szüksége. Nem 10-20 év múlva, hanem most. Dan óvatosan közelít, de a politikai bátorság hiányzik. Aki valóban rendet akar tenni, az nem „tanulmányokat” ígér, hanem konkrét lépéseket. Amikor azt mondjuk „funkcionális régiók”, akkor azok történelmi-etnikai-kulturális összetevőit sem lehet, nem szabad megkerülni! Hogyan lenne funkcionális egy olyan székely régió, amely egy román többségű szupermegye része, így vélhetően jóval kevesebb pénzt kap majd fejlesztésekre, az első támogatások nem ezekbe a régiókba irányulnának stb.? Dan ezt a kérdéskört hallgatja el, pedig nekünk, erdélyi magyaroknak ez lenne a legfontosabb -vélhetően most bukott jó néhány magyar szavazatot, kérdés, hogy számított-e ezekre egyáltalán.
Választási rendszer: féligazságokkal nem lehet rendszert váltani
A kétfordulós polgármester-választás visszahozása régi követelése a reformista román irányzatoknak, csak épp elfelejti hozzátenni: a helyi választási rendszer teljes újragondolására van szükség, nem csak kozmetikai változtatásra. És bár támogatja a diaszpóra erősebb képviseletét – jogosan –, a parlamenti választási rendszer aránytalanságairól, az új választási körzetek szükségességéről nem ejt szót. A demokrácia nem ott kezdődik, hogy hány aláírás kell egy jelöltséghez, hanem ott, hogy a választópolgár valóban érdemi képviseletet kap-e. Arról nem is beszélve, hogy a bejutáshoz szükséges küszöbön is lehetne változtatni, ami csakis a képviselet erősítésére szolgálna, de erről ismét csak nem halljuk beszélni Nicușor. Ahogy a választási törvények anomáliáiról sem, amelyek például kőkeményen gátolják, hogy regionális pártok is kialakulhassanak Romániában (vagy Erdélyben).
A kétfordulós polgármester-választás ugyanakkor megint csak egy olyan politikai terv, amely ne fogja elnyerni a magyarok tetszését: ilyen körülmények között ugyanis borítékolható, hogy bukjuk Marosvásárhelyt, Szatmárnémetit és ki tudja hány községet, kisvárost, ahol jelenleg magyar polgármester van, köszönhetően az egyfordulós választásnak, így ugyanis a több jelölt között megoszló román szavazatok miatt tud nyerni a magyar jelölt. Azonban vitatatlan, hogy a képviseleti demokrácia erősítésére szolgálna a kétfordulós rendszer visszavezetése, így az erdélyi magyarság előtt – függetlenül attól, hogy Nicușor nyeri-e a választásokat vagy sem – ott áll ennek a dilemmának feloldása, egy olyan javaslat kidolgozása, amely nem megy ugyan szembe ezekkel a reformkísérletekkel, de kikerüli a magyar képviseletre leselkedő veszélyeket. Akárcsak a területi-adminisztratív reformom esetében, ez is a jövő nagy feladata lesz számunkra.
Az alkotmánybírák kijelölése: jó irány, gyenge lábakon
Az Alkotmánybíróság jelenlegi működése valóban kritikán aluli. Dan javaslata, miszerint „csak tapasztalt” bírák legyenek alkotmánybírók, üdvözlendő, de kérdés, ki dönti el, mi számít tapasztalatnak? Mert ha ugyanazok a pártkatonák fognak továbbra is válogatni, akkor lehet akárhány év „tapasztalat” valaki mögött, a rendszer nem fog megváltozni.
Adózás, egészségügy, digitális állam: ez már a közhelyzóna
„Méltányos adózás”, „digitalizáció”, „bürokráciacsökkentés” – ezek annyira elcsépelt kampánypanelek lettek, hogy lassan a reggeli kávé mellé is felszolgálják őket. Persze, fontos témák, de semmi újat nem hallottunk tőle, amit ne mondott volna el már legalább húsz másik jelölt az elmúlt húsz évben. Az egészségügyben például valóban szükség van digitalizációra, de az igazi kérdés az: ki hajtja ezt végre? Mert ha ugyanaz a klientúra, aki eddig is, akkor csak egy újabb EU-s pályázatot pipálunk ki, valódi eredmény nélkül.
Végszó:
Összességében Nicușor Dan programja sok tekintetben egybeesik a román társadalom modern része által már évek óta szorgalmazott reformelképzelésekkel – csak épp túl óvatos, túl kompromisszumkereső, túl politikai. A társadalom konzervatívabb részének így is túl sok, a reformista tábornak túl kevés.
Egy valódi „becsületes Románia” nem beszédekben és programfüzetekben születik, hanem radikális és bátor lépésekben, amelyek nemcsak a rendszert reformálják, hanem az egész politikai kultúrát is. Ha Dan tényleg komolyan gondolja, akkor itt az idő, hogy ne csak kampányoljon – hanem megnevezze a felelősöket, kijelölje a konkrét lépéseket, és elkezdje lebontani a régi struktúrákat. Mert a becsület nem programcím, hanem tettek sora.
(Nethuszár)