Brutális éjszaka: a legionárius vezet az államelnök-választáson
2024. 11. 24. 21:00:16
Sűrűsödik a sötétség!
Kicsoda Călin Georgescu?
Călin Georgescu, a fenntartható fejlődés szakértője, az AUR korábbi tagja, aki az idén függetlenként indult elnökválasztáson, és a senki által nem ismert, semmiből induló jelölt a felmérésekben jósolt összes lehetséges végeredményt felborította, jelenleg az a kérdés: első vagy második helyen végez. A választások előtti kutatásokban rendre négy-öt százalékos eredményt jósoltak neki.
Tanulmányok
Călin Georgescu Bukarestben született 1962. március 26-án, a „Nicolae Bălcescu” Agronómiai Intézetben diplomázott, és talajtanból doktorált, szakmai pályafutása pedig a környezetvédelmi kérdésekre és a fenntartható fejlődésre összpontosult. Részt vett néhány román kormányprojekt koordinálásában, köztük a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégiában, és számos nemzetközi pozíciót töltött be, többek között az ENSZ-ben és a Római Klubban.
Politikai karrier
Călin Georgescu az idők során több nem hivatalos listán is szerepeltmint lehetséges miniszterelnök, legutóbb 2020-ban, amikor még az AUR tagja volt, akkor ez a párt javasolta a kormányfői posztra.
Politikaiés ideológia
Călin Georgescu a nemzetközi geopolitikával és a román történelemmel kapcsolatos álláspontjainak köszönhetően sokszor váltott ki heves vitákat a romániai közéletben. Georgescu azt állította, hogy az ukrajnai háború az Egyesült Államok hadiiparának manipulációs érdekeinek eredménye, a NATO és az Európai Unió pedig nem képviselte megfelelően Románia érdekeit. Oroszbarát kijelentései kritikát váltottak ki azok részéről, akik úgy gondolják, hogy Romániának szilárdan le kell horgonyoznia az olyan nemzetközi struktúrákban, mint a NATO és az EU. Georgescu emellett jelentős botrányt okozott Ion Antonescu és a légiós mozgalom irtánti szimpátiájának kifejezésével. Interjúsorozatban fejtette ki, hogy Antonescu és Corneliu Zelea Codreanu a román nemzet hősei, az olyan történelmi személyek meggyilkolása, mint Nicolae Iorga és Armand Călinescu pedig „történelmi misztifikáció”. Ezek a kijelentések heves reakciókat váltottak ki a zsidó közösségben és a történészekben, és a Legfőbb Ügyészség büntetőeljárást indított ellene népirtás és háborús bűnök elkövetőinek dicsőítése miatt. Megnyilvánulásai még az AUR elnökének is sok volt, így Georgescu elhagyta a pártot (más források szerint Simion távolította el), de ezek után sem adta fel radikális álláspontját, továbbra is elítélte a „nagy nemzetközi szervezeteken keresztül zajló globális manipulációt”. Véleménye szerint a „fenntartható fejlődés” fogalmát a vállalati és a nagyhatalmi érdekek eltérítették, ez a nézetét egyébként sokan támogatták.
Ha csekély mértékékben is,
de Calin Georgescu (22,08%) átvette a vezetést. A szavazatok 82,24 százalékának feldolgozottsága után első helyen áll a legionáriusok iránti szimpátiája miatt még az AUR-ból is eltávolított politikus, míg Marcel Ciolacu (22,01%) a második helyen áll. Kettejük közötti különbség alig 0,3 százalék.
Simion: Georgescut támogatom a második fordulóban
George Simion, az AUR elnöke: „üdvözletem küldtem Calin Georgescu úrnak, ő egy szuverenista opció. Bármi jobb, mint a PSD!”
Hosszú kések éjszakája a PNL-nél
A PNL, azaz a liberálisok több politikusa kéri a pár vezetőségének azonnali távozását. Sebastian Burduja, a PNL bukaresti vezetője, valamint George Cristian Tuță, a PNL Beszterce-Naszód megyei PNL vezetője: „a jelenlegi csapatnak haza kell mennie! Azonnal!” Egyrészt már késő, másrészt nem a párt jelenlegi vezetése a hibás, hanem a komplett PNL, amelyik megengedte, hogy Klaus Iohannis tíz éven madzagon keresztül rángassa őket, mint rongybabákat a bábszínházban – ezt már én teszem hozzá. Hasonló tartalmú nyilatkozatot tett korábban Ilie Bolojan, a Bihar megyei PNL elnöke is. Dan Vîlceanu a Cîțu-kormány egykori minisztere: Lemondani! Mindenkinek! Most!
ROMÁNIA MEGVÁLTOZOTT?!
Felebarátaink! Bár egyelőre még várni kell a BEC által is megerősített végleges eredményekre, az elnökválasztás első fordulójának eddigi eredményei alapján kijelenthető: Románia megváltozott. Fogalmazhatunk úgy is: Romániának nem sikerült megváltoznia! A fasizmusa miatt még az AUR-ból is kizárt, valamint a szélsőségesként számon tartott George Simion együttesen a szavazatok nagyjából 30 százalékát söpörték be. Két olyan jelöltet támogatott a lakosság legalább egyharmada, akik NATO- és EU-ellenesek, akik nyíltan vagy kevésbé nyíltan oroszpártiak, akik alig burkoltan kisebbség- és ezzel együtt magyar-, valamint zsidóellenesek. Ha ehhez a képlethez még hozzávesszük, hogy Sosoaca asszony el sem indulhatott (így nem tudjuk hány szavazatot kapott volna, illetve Georgescut vagy Simiont gyengítette volna), akkor nyugodtan kijelenthetjük: van miért aggódnunk!
A sötétség sűrűsödik, vigyázzatok magatokra és egymásra!
A szavazatok 71,54 százalékos feldolgozottságánál azért drukkolunk, hogy a PSD jelöltje maradjon az élen. Marcel Ciolacu 22,49 százalékkal vezet, mögötte szorosan Calin Georgescu 22,13 százalékkal. A két jelölt között 0,36 százalék a különbség.
Erdélyben Calin Georgescu valósággal tarolt, rajta kívül csak Kelemen Hunor tudott nyerni az erdélyi megyékben. Feldolgozottság: 58,06%
A szavazatok 52,35 százalékos feldolgozottsága után
Marcel Ciolacu vezet 22,97 százalékkal, míg a második helyen Calin Georgescu áll (21,96), őt követi George Simion (15,44), majd negyedik helyen Elena Lasconi (12,8). Nicolae Ciucă tíz százalék alatt (9,88), Kelemen Hunor (7,5) pedig lazán előzi a NATO egykori főtitkárát Mircea Geoanăt (4,89).
KORÁBBAN ÍRTUK:
Lezárultak a szavazóurnák, kivéve egyes helyeken, ahol még állnak sorban szavazók, és megérkeztek az első exit-pollok is, ezek alapján pedig nem kis meglepetés alakult ki a jelöltek sorrendjében. Az persze nem számít meglepetésnek, hogy Marcel Ciolacu áll az első helyen, ahogy Elena Lasconi második helye sem okoz különösebb szemöldökemelgetést, de Călin Georgescu harmadik helye hatalmas meglepetés, Simion így a negyedik helyre került, Nicoale Ciucă pedig az ötödik helyre, ami egyet jelent politikai karrierjének végével. Az exit-poolok NEM tartalmazzák a diaszpóra voksait!
A CIRA (The Center for International Reserch and Analyses) exit-pollja a 19.00 órakor késezett helyzetképnek megfelelően:
Marcel Ciolacu: 25%
Elena Lasconi: 18%
Călin Georgescu: 16%
George Simion: 15%
Nicolae Ciucă: 14%
Mircea Geoană: 5%
Kelemen Hunor 4%
Cristian Diaconescu: 2%
Alții: 1%
A CURS exit-pollja, szintén a 19.00 órai képet mutatja, a diaszpóra szavazatai nélkül:
Marcel Ciolacu – 25%
Elena Lasconi – 18%
Călin Georgescu – 16%
George Simion – 14%
Nicolae Ciucă – 13%
Mircea Geoană – 5,5%
Románia és a diaszpóra közel 19 milliónyi szavazókorú lakosságát ma várják a szavazóurnák elé, ahol a választók eldöntik, melyik államelnök-jelölt kerüljön a második fordulóba, ahol a fennmaradó két jelölt közül kerül majd ki Románia államfője. Élő hírfolyam!
FIGYELEM: Egyes mérvadó, országos napilapok online portáljai meg nem nevezett forrásokra hivatkozva a szavazás állásáról szóló információkat közölnek. Senki NE higgyen ezeknek, hivatalos exit-poll csak este kilenc óra után várható, tovább senki ne terjessze ezeket az ionformációkat a különböző internetes felületeken, mert jogellenes cselekményt követ el!
Frissítés 15.00:
A részvételi arány elérte a 32%-ot, meghaladva a legutóbbi, 2019-es elnökválasztáson való részvételt, ami ugyanekkor 31,8 százalék volt.
Az összes fontos ember leadta a szavazatát, a kötelező nyilatkozat mellett, kivéve elnökünket, aki tízéves mandátumához méltón most is szűkszavú volt.
Traian Băsescu volt államfőt is elcsípték a riporterek, aki feleségével állt sorba az egyik bukaresti szavazókör előtt. Băsescu megnyugtatott mindenkit, nem megy el Kongóba, különben is „úgy szavazok, ahogy én akarok”. Basenek elege van a sok mikrofonból…
Klaus Iohannis a bukaresti Jean Moinet líceumban szavazott. Dacára annak, hogy újságírók tucatjai kérdezgették, ő összeszorított ajkakkal haladt előre, majd, a szavazóhelyiségből való távozása közben foghegyről annyit vetett oda a sajtó munkatársainak, hogy „tessenek parancsolni szavazni”. Danke, Werner!
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a harmóniát célozta meg. „Az elvi politikai meggyőződésemmel összhangban, a ráció hangját szavaztam meg”
Elena Lasconi: „Abban bízva adtam le voksomat, hogy ma senki nem csomagol azért, hogy elhagyja az országost”
Ilie Bolojan Bihar megye első embere, akinek neve többször is felmerült a kampány során, mint lehetséges jövőbeni kormányfő, szintén leadta voksát „Egy felelős elnökre, egy modern és európai Romániára szavaztam” – nyilatkozta. Vajon a politikai osztály elit tagjai más szavazólapot és más jelölteket kaptak, mint a nép?
Mircea Geoană: „Ma az ország irányáról szavazunk,a választás nyilvánvaló. A korrupció és a patriotizmus között választunk” – vajon Geoană melyik választásról beszélt?
Ki és hol szavazhat?
Minden 18. életévét betöltött polgár szavazhat. Amennyiben a szavazás napján a személyiben szereplő lakhelyen (a buletinjében szereplő címen) tartózkodik, akkor abban a szavazókörben szavazhat, ahova tartozik. Amennyiben valamely más településen tartózkodik (nem ott, ahova a buletinje szól), akkor bármelyik szavazókörben leadhatja szavazatát.
Hogy tudod meg, melyik a Te szavazóköröd?
Ha nem tudod, hogy lakcímed szerint melyik szavazókörzethez tartozol, akkor lépj fel a Registrul Electoral weboldalra (KLIKK IDE), ahol a kijelölt mezőbe beírod a szeszélyi számodat (CNP), valamint a családneved, kipipálod a nem vagyok robot kockát, majd klikk a CAUTA gombra, és máris megkapod a számodra kijelölt szavazókör címét. A külföldön élők pedig akármelyik külföldi szavazókörben kialakított szavazóhelyiségben szavazhatnak.
09.20: Részvételi adatok
Fél tíz előtt néhány perccel a választási részvételi adatok alapján a szavazópolgárok 5,10 százaléka szavazott. A részvétel Máramarosban, Szatmáron, Hargita és Beszterce-Naszód megyékben a legalacsonyabb, ahol nem éri el a 3 százalékot sem.
Ludovic Orban: ne szavazzatok rám!
Ludovic Orban is leszavazott, majd a kamerák előtt arra kérte támogatóit, szimpatizánsait, hogy NE szavazzanak rá. Orban ugyanis visszalépett a jelöltségtől, ezt viszont annyira későn tette meg, hogy már nem lehetett kicserélni a nevét a szavazólapokon.
A szavazásról:
A szavazókörzetek reggel hét órakor (07.00) nyitottak ki, TILOS választási kampányt folytatni, ez utóbbira az Állandó Választási Hatóság (AEP) külön fel is hívta a jelöltek figyelmét, arra biztatva őket, hogy személyes példájukkal járuljanak hozzá a választások problémamentes lebonyolításához. A szavazóhelyiségek este kilenc órakor (21.00) zárnak, ám ez az időpont 23.59-ig, azaz éjfél előtt egy percig tolható ki, azon polgárok érdekében, akik 21.00 órakor még a szavazóhelyiségekben tartózkodnak, illetve azok kedvéért, akik 21.00 órakor még valamely szavazókör előtt állnak sorban. Az AEP adatai szerint 2024. november 24-én 18.008.480 romániai polgár rendelkezett szavazójoggal, míg a külfö9dlön élő románok esetében eza száma 989.230 személyt jelent. Ugyancsak az AEP közleménye alapján tudhatjuk, hogy 19.365 személynek tilos részt vennie a szavazáson. Románia területén 18.968 szavazókört állítottak fel, külföldön pedig 950-et.
(Nethuszár)