Románia: lakosság közel 90 százaléka szerint nemzeti érdek az EU- és a NATO-tagság
2025. 04. 11. 14:20:55
A romániaiak közel 61 százaléka szerint Romániában rossz irányba mennek a dolgok, és 89,7 százalékuk szerint nemzeti érdek, hogy az ország az EU-ban és a NATO-ban maradjon – derül ki az INSCOP Research legfrissebb közvélemény-kutatásának csütörtökön ismertetett adataiból.
A gazdasági patriotizmussal kapcsolatos társadalmi attitűdök és a demokratikus rendszer sebezhetőségei című közvélemény-kutatást a Concordia Munkáltatói Szövetség rendelte meg. Az adatok szerint a válaszadók 44 százaléka Románia legnagyobb problémájának a társadalmi igazságtalanságokat felerősítő korrupciót tartja; a politikai instabilitás és annak a jó kormányzásra gyakorolt hatása 21,8 százalékukat, a demokráciának az elnökválasztás szabadságát korlátozó bizonytalan állapota 17,2 százalékukat, a vásárlóerő csökkenését okozó gazdasági problémák 15,1 százalékukat aggasztja.
Az INSCOP Research igazgatója, Remus Ștefureac szerint a felmérés megcáfolja azokat a populisták és szélsőségesek által terjesztett hamis nézeteket, miszerint a romániaiak elutasítják a külföldi befektetéseket és Európa-ellenessé váltak. Szerinte az emberek csupán azt akarják, hogy Románia jobban érvényesítse az érdekeit az EU-ban. A szakember kiemelte azt is, hogy a romániaiak több mint 75 százaléka támogatja a védelmi kiadások növelését.
A felmérésből az is kiderül, hogy a megkérdezettek 40,6 százaléka szerint Románia uniós tagsága túlságosan korlátozza a nemzeti szuverenitást, míg 51,6 százalék ennek az ellenkezőjét gondolja. Ugyanakkor a válaszadók 80,7 százaléka szerint Romániának kedvezőbb feltételeket kellene kialkudnia az EU-ban a gazdasági érdekeinek védelmében, 10 százalék szerint Romániának nem kellene semmit sem tennie, mert a román gazdasági és nemzeti érdekek nincsenek veszélyben. Mindössze 4,8 százalék gondolja úgy, hogy Romániának ki kellene lépnie az Európai Unióból. A válaszadók több mint kétharmada (67,9 százaléka) szeretné, ha növekednének a külföldi befektetések Romániában, 14,8 százalékuk a csökkenésüket akarja, és 14,5 százalékuk elégedett a jelenlegi állapotokkal. Ugyanakkor 71,1 százalékuknak jó, 24,6 százalékuknak pedig rossz a véleménye a Romániában befektető multinacionális vállalatokról.
A válaszadók 40,9 százaléka nagyon nagy mértékben, 24,6 százaléka meglehetősen nagy mértékben, 12,6 százaléka meglehetősen kis mértékben és 19,6 százaléka nagyon kis mértékben vagy egyáltalán nem ért egyet azzal az állítással, hogy „az elnökválasztás kizárólag a polgárok szavazatától függ”. Ugyanakkor a romániaiak 32,6 százaléka nagyon nagy mértékben, 28,5 százaléka meglehetősen nagy mértékben, 17,1 százaléka meglehetősen kis mértékben, 18,1 százaléka pedig nagyon kis mértékben vagy egyáltalán nem ért egyet azzal az állítással, hogy „az elnökválasztást más államok ellenséges fellépése erősen befolyásolja”. Az INSCOP Research kérdőíves felmérése március 13-17. között készült 1000 fős mintán, a hibaküszöbe ± 3,1 százalék.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)