Túl sok kávét ivott a kamatláb – román gazdasági pszichotrip 2025-ből
2025. 05. 13. 16:31:24
Miközben a román lej lassan, de büszkén próbálja megfeszíteni izmait az euróval szemben – 0,02 banis izzadtsággal –, a gazdaság inkább egy másnapos robotporszívóként viselkedik: néha nekiindul, aztán elakad a szőnyeg szélén. Az infláció makacsul ragaszkodik az 5 százalékos klubhoz, a kamatlábak hintáznak, mint egy unatkozó kamasz a padon, és közben az EBRD is óvatosan, de határozottan beint: a jövő év sem lesz éppen rock and roll. Helyzetjelentés a román pénzügyi dzsungelből, ahol a lej keménykedik, a gazdaság viszont inkább csak keménykedni próbál.
A lej beintett az eurónak, de a dollár közben hátba döfte
Kedden a román lej úgy döntött, megmutatja az eurónak, ki a főnök: egy lendületes, 0,02 banis mozdulattal 5,0993-ról 5,0991-re verte vissza a támadást. A devizaháborúban ez egyfajta pisztolypárbaj volt – csak golyók helyett decimális jegyek repkedtek. Az euró megremegett, a lej meg önelégülten szorongatta a saját valutazsebét. Csakhogy az amerikai dollár közben odalépett a hátsó sorból, és beültetett egy gerincig hatoló kamatlábat: 0,68 bani plusszal (ami a laikusoknak azt jelenti, hogy csak picit szúrt), 4,5894-re kúszott fel. Egy kis kamatemelkedés itt, egy kis globális dominancia ott – és a lej máris megcsúszott az imperialista pénzügyi banánhéjon.
Közben a svájci frank úgy döntött, hogy szintet lép a svájci precizitással felépített hegymenetben, és 5,4309-ről 5,4568-ra nőtt. Ez 2,59 bani pluszban – annyi, amennyit egy svájci csokoládészeletért nem kérnek el, mert az több. A nap igazi győztese viszont az arany volt: 474,8048 lej/grammról 480,3618 lejre ugrott. Ha ez így folytatódik, egy gyűrűt elzálogosítani már nem a pénzügyi kétségbeesés, hanem befektetési stratégia lesz.
Az EBRD közölte: a román gazdaság nem Superman
A nemzetközi pénzintézet, más néven a világ komoly arcú tanár bácsija, fogta a kristálygömbjét, belenézett, majd kicsit sóhajtva közölte: a román gazdaság 2025-ben nem fog annyira szárnyalni, mint februárban reméltük. 1,8 helyett már csak 1,6 százalékos növekedést várnak. Ez olyan, mint amikor azt hitted, három gombóc fagyit kapsz, de csak kettőt – ráadásul az egyik pisztácia. 2024? Na, az még laposabb lett: 0,8 százalékos GDP-növekedés, ami gazdasági értelemben olyan, mint amikor a vitorlásod alatt nincs szél, csak a rádió szól. Az emberek közben elkezdtek költeni, mert a reálbérek nőttek, de ez csak annyit jelent, hogy többen vették meg ugyanazt az instant levest háromszor annyiért. A kereskedelmi deficit úgy nőtt, mint egy szivacsba áztatott hitelkártya. A beruházások?Hát, azok már inkább emlékek: főleg, hogy az EU-s pénzcsap is csöpögő módban maradt. Az ipar, a szolgáltatások, az építőipar – mind térden csúszik. A mezőgazdaság pedig annyira kiszáradt, hogy már a sivatagi teve is könyörögne egy korty esőért. Az infláció? Persze hogy ott van. Közel 5 százalékos, és úgy ragaszkodik a pénztárcádhoz, mint az utolsó darab ragacsos rágó a farmerod szárához. A Román Nemzeti Bank szigorítana, de lehet, hogy inkább csak morcosan néz.
A ROBOR úgy csökkent, mintha megijedt volna valamitől
A három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – ez az a szám, amit senki se ért, mégis mindenki szenved tőle – kedden 7,31-ről 7,20 százalékra esett vissza. Egyesek szerint ez pozitív fejlemény, mások szerint „ez is csak egy újabb szám a hosszú sorban, ami elrontja a reggelem”. A hitelek szempontjából ez olyan, mintha a bankod azt mondaná: „Figyelj, most egy picit kevésbé csavarom el a kést a bordáid között.” A hat hónapos ROBOR is csökkent, de csak annyira, hogy épp ne vedd észre: 7,43-ról 7,36-ra. A 12 hónapos? 7,44-ről 7,42 – na tessék, itt már a századékok is szégyenlősek. Az IRCC – a kamatok IKEA-jellegű betűszava – most évi 5,55 százaléknál áll. Ez az a mutató, amit negyedévente újraírnak, mint egy családi bevásárlólistát: „tej, kenyér, kamatemelés”.
Infláció: a lej továbbra is lassú öngyilkosságot követ el
A statisztikai hivatal kedden bejelentette: az éves infláció áprilisban stagnált, 4,9 százalékon. Ez olyan, mint amikor az autód füstöl, de legalább nem füstöl jobban. A legdurvább drágulás – természetesen – a szolgáltatásokban volt, 6,83 százalékkal. Tehát ha eddig 50 lejt fizettél egy hajvágásért, most már csak annyit kérnek, mint egy kisebb bérautóért Temesvárig. Az élelmiszerek 5,57 százalékkal drágultak. A kenyér szinte emlékeztetni kezd az aranyra – csak kevésbé divatos viselni. A nem élelmiszer jellegű termékek pedig 3,53 százalékkal kerülnek többe, tehát a felfújható medencét idén csak nézni fogod a boltban. A Román Nemzeti Bank pedig, mint mindig, megjósolt valamit: most épp azt, hogy 2025 végére 3,8, 2026 végére pedig 3,1 százalékra csökken majd az infláció. Ez persze attól is függ, hogy a világ épp összeomlik-e közben, vagy csak simán megdrágul az avokádó.
Ha még nem vetted ki az összes pénzedet a matrac alól, most még épp időben vagy. Vagy legalább cseréld le a kávédat valami erősebbre, például svájci frankra.
(Nethuszár)