A román hírszerzés humora: nem is annyira fekete
2023. 03. 05. 15:17:20
Bár a világ szakszolgálatai között eléggé szép hírnévre tett szert a románok titkosszolgálata, itthon még mindig sokan azonosítják őket a kommunista diktatúra egykori és méltán rettegett Szekuritáté nevű intézményével. Hogy az imázs tisztára mosása vagy valami egyéb hajtotta-e a hírszerző szolgálat kommunikációs csapatát, azt ma még nem tudni, de az tény, hogy a SRI képes viccelődni. És nem is akárhogy: önirónia és intelligens humor.
Igaz, ahhoz, hogy levedd a poént érteni kell romául, érteni kell a szójátékokat, illetve a népnyelvet, ezekből merít a SRI humoristája is. Megpróbálom a lehető legjobban visszaadni a szójátékokat, ennélfogva egyes fordításaim kissé magyartalannak tűnhetnek, de a humorért mindent, a humort semmiért.
A svéd nagykövetséggel zajló, egymást is szórakoztató üzengetést talán sokan ismerik, ez a nemzetközi sajtóban is megért pár sort. Történt ugyanis, hogy a szintén humorukról közismert svéd diplomaták a SRI születésnapja alkalmából, egy március 26-i napon a következő üzenettel lepték meg román kollégáikat:
Svéd Nagykövetség
Bukarest
„Célszemély: a szőke kékszemű fiúknak
Feladó: a szőke kékszemű fiúk
Boldog születésnapot!”
A „kékszemű” a román népnyelvből ered, aki a titkosszolgálati alkalmazottak „baietii cu ochi albastri” néven illeti, azaz kék szemű fiúknak. Ez valószínűleg onnan ered, hogy a román hatóságoknak egyenruhája kék színű. Nem kellett sokat várni a SRI válaszára sem, ők április elsején, amikor amúgy is mindenkinek a tréfán jár az esze, a következőt posztolták a Facebookon.
„Köszönjük a bukaresti svéd nagykövetségnek a dress code-unk legújabb kötelező kellékét.”
A SRI Facebook-oldalán pedig elég gyakran lehet szembefutni olyan posztokkal, amelyek valamely eseményhez köthetően humoros, időnként épp aranyos, vagy nagyon is vicces tartalommal szórakoztatják az arra tévedőket.
Tavaly karácsonykor pl. ez:
„Boldog karácsonyt
A diszkrét személyeknek”
A múlt évek valamelyik nőnapjára pedig igazán aranyos üzenetet sikerült átadniuk.
„Ti vagytok a legmegbízhatóbb hazugságvizsgálók”
Egy másik év nőnapjára:
„Elismerjük: néha ők tudják meg elsőként”
A SRI születésnapjára mindig születik valami humoros megjegyzés, íme a 2016-os esztendő termése:
„szeretjük a felköszöntéseket, de nem szeretjük a meglepetéseket”
A román néphagyomány szerint február 24-e Dragobete napja, aki a mitológiában Cupidonnak feletethető meg: ő a szerelem és a jó hangulat patrónusa, valami olyasmi ez mifelénk, mint a Valentin-nap. Íme, így emlékezett meg a SRI e jeles napról:
„Tagadni felesleges”
A szerelmesek napja más esztendőkben is alkalmat ad arra, hogy a szerviz kommunikációs csapata vicceset alkothasson. Valentin-napi posztolás az elmúlt évekből:
„Csalódtál a szerelemben?
Mindig beszélhetsz egy baráttal…”
A hírszerző szolgálat születésnapjára:
„Boldog születésnapot azoknak, akik keveset beszélnek…, de sokat hallgatnak”
Újévi jókívánságok. A román „sa ne auzim cu bine” egyfajta elköszönés, magyarul úgy jönne ki, hogy „halljuk jól egymást”. Akkor használják a románok, amikor elköszönnek egymástól, talán hosszabb időre is, és a lényege, hogy egymásról majd jót halljanak adidg is, amíg nem találkoznak személyesen.
„2019-ben is halljuk jól egymást”
A nőnapi üdvözletek nagyon beakadtak a SRI-nél:
„Köszönjük, hogy meghallgattok”
„Március nyolcadikán a SRI 67%-a főzi a kávét a SRI 33%-nak. Segíts, hogy javíthassunk ezen az arányon.”
Idén, a húsvéti ünnepke alkalmával:
„ünnepek, egyetlen kívánsággal”
És végül jöjjön egy nagy kedvenc. Egy húsvéti bejegyzés a SRI-től:
„egyes titkokat meg kell osztani!”
(Nethuszár)