Az Amerikai Egyesült Államok elnöke: Donald Trump [ÉLŐ]
2025. 01. 20. 12:10:03
2025. január 20-át írunk. Történelmi nap ez, ugyanis ma teszi le elnöki esküjét Donald Trump, az Egyesül Államok elnöke, Amerika leginkább atipikus politikusa. Már győzelme is sok szempontból egyedülállónak nevezhető, ahogy maga a mai ceremónia is eltér a korábbiaktól.
Cikkünk folyamatosan frissül, nézz vissza később is!
Élő közvetítés a Capitoliumból:
Teázás Bidennel:
Donald Trump és felesége, Melania megérkeztek a Fehér Házba, ahol a leköszönő elnök, Joe Biden és felesége Jill fogadja őket. Joe Biden a következő szavakkal fogadta a régi-új elnököt: „Isten hozott itthon!”
Donald Trump innen a Capitoliumhoz megy, ahol leteszi elnöki esküjét.
JUST IN: Pres. Biden and first lady Jill Biden greeted President-elect Donald Trump and Melania Trump back to the White House.
„Welcome home,” Pres. Biden was heard saying.
Follow live updates: https://t.co/b0mxvCascd #InaugurationDay pic.twitter.com/5PyNhDzLTd
— ABC News Politics (@ABCPolitics) January 20, 2025
Menetrend:
Donald Trump beiktatására hétfőn, január 20-án kerül sor, helyi idő szerint 12 órakor, ami azt jelenti, hogy itt, Erdélyben olyan hét óra magasságában számíthatunk az első ezzel kapcsolatos felvételekre. Mármint magáról az eskü letételéről és azt követő beszédről van szó – ez utóbbit várja érdeklődve a nagyvilág, a frissen hivatalba lépő amerikai elnök ugyanis ilyenkor szokta vázolni a következő négy év prioritásait. Az eskütétel előtt is vannak azonban ceremóniák, rendezvények ilyen például Trump Virginiában található golfklubjában rendezett fogadás és tűzijáték, majd az arlingtoni nemzeti temetőben található ismeretlen katona emlékművének megkoszorúzása. Tegnap, azaz vasárnap este egy zárt(abb)körű gyertyafényes vacsorán is beszédet mondott a megválasztott elnök (az erről szóló videót lejjebb görgetve találod).
A beiktatás napján, azaz ma a ceremónia egy istentisztelettel indul, amit a washingtoni Szent János templomban tartanak, hagyományosan itt imádkozik minden leendő amerikai elnök – érdekességként jegyzem meg, hogy a 2020-as BLM-zavargások idején ezt a templomot is megkísérelték felgyújtani, így Trump beiktatásán vélhetően ennek az eseménynek is lesz egy külön szimbolikája. A rendes ügymenet szerint ezt követően bemenne a Fehér Házba a megválasztott elnök és felesége, ahol hivatali elődjével, jelen esetben Joe Bidennel és a volt First Ladyvel fogyasztanak el egy teát. Idén azonban, a rendkívüli hidegre való tekintettel a beiktatási ceremóniát a négy évvel ezelőtti ostrom miatt szintén jelentős szimbolikus értékkel bíró Capitoliumban tartják meg, az érdeklődők pedig egy közeli arénában követhetik az eseményt a kihelyezett óriáskivetítőkön. Mivel Trump már jelezte, hogy beiktatása után ide is átlátogat majd, így kérdésesnek tűnik, hogy a hagyományos teázás az exelnökkel (a hatalomátadás szimbolikus gesztusa) létrejön-e.
Szintén kérdéses idén az amerikai zászlók felvonása: Jimmy Carter volt amerikai elnök halála miatt Biden rendelete értelmében leengedték a Fehér Ház előtti zászlókat, Mike Johnson, a képviselőház elnöke viszont bejelentette, hogy hétfőn ezeket mégis felvonják. Az eskütétel, majd az elnöki beszéd után Trump végül bevonul az Ovális Irodába, ahol aláírja a legfontosabb dokumentumokat, este pedig három bálra hivatalos, ezek a Főparancsnoki Bál, a Beavató Bál és a Starlight Bál.
Donald Trump beszéde az ún. beiktatási vacsorán (Inauguration Eve Dinner):
Beiktatása előtti győzelmi meneten Trump egy teljesen új időszakot ígér híveinek miután beiktatják elnöknek:
Az illegális migránsok azonnali eltávolítását ígérte Trump
Donald Trump az összes, illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó bűnelkövetőnek, valamint a külföldi bűnbandák tagjainak eltávolítását ígérte az országból Washingtonban tartott ünnepi nagygyűlésén elnöki eskütételének előestéjén vasárnap.
Az államfőként második négy évét megkezdő politikus a Washington belvárosában álló Capital One Arena sportcsarnokban összegyűlt tömeg előtt azt mondta, hogy első intézkedései között szigorítja majd a határőrizetet. Közölte továbbá, hogy lépni fog „az ország területe feletti teljes ellenőrzés visszavételének”, az energiaforrások kihasználásának, a gazdasági jólét helyreállításának irányába, valamint a „radikális baloldali woke ideológia” elemeinek eltávolítása érdekében a hadseregből és iskolákból. Donald Trump a gázai túszok kiszabadulásáról és a fegyverszünetről szóló, Izrael és a Hamász közötti megállapodással kapcsolatban kijelentette, hogy az csak az ő tavaly novemberi választási győzelme révén jöhetett létre, utalva a tárgyalásokról szóló nyomásgyakorlására.
A Tegyük újra naggyá Amerikát győzelmi nagygyűlés (Make America Great Again Victory Rally) névre keresztelt eseményen üdvözölte, hogy a TikTok rövid leállás után helyreállította szolgáltatását az Egyesült Államokban, azt követően, hogy ő ígéretet tett a médiamegosztó működésével kapcsolatos aggályok rendezésére. A hivatalba lépő elnök úgy fogalmazott: „nincs más választásunk, meg kell mentenünk” – utalva a közösségi oldal 170 millió amerikai felhasználójára, valamint gazdasági jelentőségére, az általa fenntartott munkahelyekre. Donald Trump korábban vasárnap azt közölte, hogy a TikTok további amerikai működése érdekében hétfőn elnöki rendeletben intézkedik majd a haladékról a kínai tulajdonú médium ügyében, amelynek fennmaradását egy tavaly elfogadott törvény csak abban az esetben engedélyezi, ha amerikai kézbe kerül. A politikus a nagygyűlésen azt is bejelentette, hogy már pénteken Kaliforniába látogat, ahol felkeresi az elmúlt hetek tűzvésze által érintett Los Angeles-i régiót. Egyben megköszönte támogatóinak, hogy lehetővé tették novemberi választási győzelmét. Hivatalba lépését úgy értékelte: „visszavesszük országunkat”, hozzátéve, hogy „holnap délben négy év után behúzzák az amerikai hanyatlás függönyét”.
A leendő elnök az amerikai adminisztráció hatékonyságának növelése érdekében ismét ígéretet tett a pazarlás felszámolására, amit a nagygyűlésen szintén felszólaló Elon Musk üzletember, a kormányzati hatékonyságért felelős kijelölt kormánytag is megerősített. Donald Trump megemlítette azt is, hogy tervei szerint a következő napokban nyilvánosságra hozza a John F. Kennedy, Robert Kennedy és ifjabb Martin Luther King meggyilkolásáról szóló, eddig titkos dokumentumokat. A beiktatás alkalmából tartott ünnepi politikai gyűlésen fellépett több zenész, így Kid Rock, valamint a Donald Trump kampánydalaként is használt Y.M.C.A. című sláger szerzője, a Village People zenekar.
FORRÁS: MTI
Felvezető írásunk:
2025. január 20-át írunk. Történelmi nap ez, ugyanis ma teszi le elnöki esküjét Donald Trump, az Egyesül Államok elnöke, Amerika leginkább atipikus politikusa. Már győzelme is sok szempontból egyedülállónak nevezhető, ahogy maga a mai ceremónia is eltér a korábbiaktól.
A hagyomány szerint tömegeket vonzó eseményt idén nem a szabadtéren tartják meg – a rendkívüli hidegre való tekintettel ugyanis ez beköltözik a Capitoliumba, ahol a helyek száma korlátozott. Trump hívei és az elnökválasztási ceremóniát figyelemmel kísérni óhajtó vendégsereg pedig egy közeli arénában követi az eseményeket egy óriási kivetítőről, ide később Donald Trump is ellátogat.
Az idei eskütétel abban is eltér a korábbiaktól, hogy az eddigiekkel ellentétben államfők és miniszterelnökök, különböző hivatalban levő politikusok is kaptak meghívót. Mind közül a legérdekesebb a kínai elnöknek, Hszi Csin-pingnek küldött meghívó. A Trump által felvázolt külpolitikában félelmetes ellenségként megjelenő Kína első embere nem vesz részt a ceremónián, de elküldi maga helyett alelnökét – ez viszont óriási meglepetés lehet azoknak a külpolitikai szakértőknek, akik a mainstream sajtóban megjelenő hírekből, elemzésekből próbálják kiolvasni a maguk igazát. Ehhez a képhez még az is hozzátartozik, hogy Trump elődje, a nemsokára leköszönő Joe Biden hivatalban töltött utolsó napjaiban ellehetetlenítette a TikTok közösségi platform amerikai működését, amire Donald Trump azzal válaszolt, hogy bejelentette: egyik első rendelkezése lesz több hónapnyi türelmi időt adni a TikToknak. Úgyhogy, miközben a világ éles kínai–amerikai konfrontációkat várt Trumptól, eddig pont az ellenkezője történik.
Szintén érdekes és beszédes, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt nem hívták meg a beiktatási ceremóniára. Ifj. Donald Trump a közösségi oldalán nemrég közzétett és 24 órás megjelenésre időzített posztjában arról számolt be, hogy az ukrán elnök többször is próbálkozott azzal, hogy meghívassa magát, de mindannyiszor kosarat kapott. Akárhogy is, a kínai elnök meghívása és Zelenszkij nem meghívása, valamint az ezt körítő események több mint beszédesek.
Hamarosan tehát Donald Trump lesz a világ vezető hatalmának az elnöke, ez a világ pedig azt várja tőle, hogy elhozza a békét – békét Ukrajnában, békét Izraelben és a Közel-Keleten, békét annak, amit mi nyugati civilizációnak szoktunk nevezni. Hogy ez így lesz-e, azt ma még nem tudjuk, azt viszont igen, hogy Trump megpróbálja ezeket az általa is megígért célokat elérni. Hogy az atipikus viselkedése, a politikában eddig szokatlannak számító, már-már a sértegetésig is elmenő nyers modora mennyire tudja formálni a nemzetközi környezetet, az a jövő nagy és mindent eldöntő kérdése.
(Nethuszár)