Bank of England–kormányzó: a jelek szerint véget ért a recesszió
2024. 02. 22. 11:11:14
A Bank of England kormányzója szerint vannak arra utaló egyértelmű jelek, hogy már véget is ért a múlt év második felében kialakult recesszió a brit gazdaságban.
Andrew Bailey a londoni alsóház pénzügyi bizottságának keddi meghallgatásán kijelentette azt is, hogy a brit jegybank nem feltétlenül várja meg a kamatcsökkentések elkezdésével az infláció visszatérését a 2 százalékos célszintre. A brit statisztikai hivatal (ONS) minap ismertetett első becslése szerint 2023 negyedik negyedévében 0,3 százalékkal csökkent a brit hazai össztermék (GDP) az előző negyedévhez képest.
A tavalyi harmadik negyedévben 0,1 százalékos GDP–visszaesést mértek Nagy–Britanniában, a brit gazdaság így technikai recesszióban zárta a múlt évet. A konszenzusos meghatározás szerint ugyanis recesszió akkor alakul ki, ha két egymást követő negyedévben csökken a GDP–érték. A Bank of England kormányzója azonban a keddi parlamenti meghallgatáson úgy fogalmazott, hogy történelmi visszatekintésben „nagyon csekély” mértékű recesszióról van szó, és a friss aktivitási adatok kifejezetten arra vallanak, hogy az idén már fellendülés kezdődött a brit gazdaságban.
Ezt a már nyilvánosságra került első idei üzleti adatok is alátámasztják.
Az S&P Global pénzügyi–gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser–indexe (BMI) januárban 52,9 volt.
Az 50 feletti BMI–indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik.
A Bank of England kormányzója a keddi alsóházi meghallgatáson hangsúlyozta, hogy a tavalyi két utolsó negyedév kumulatív bázison számított 0,5 százalékos GDP–visszaesése „messze a legenyhébb” recessziónak számít az 1970–es évekig visszatekintő összehasonlítási időszakban.
Andrew Bailey kiemelte: a brit gazdaság korábbi recessziói során 2,5 százaléktól 22 százalékig terjedt az ugyanebben a két negyedévben tapasztalt GDP–visszaesések mértéke. A brit jegybank vezetője kijelentette azt is, hogy nem szükséges megvárni a kamatcsökkentések elkezdésével az infláció visszatérését a 2 százalékos célszintre.
Bailey nem részletezte, hogy mikor kezdődhet és milyen mértékű lehet a kamatcsökkentési ciklus, de úgy fogalmazott: „nem észszerűtlenek” azok a piaci várakozások, amelyek már 2024–re a jegybanki kamatszint csökkenésével számolnak. Januárban 4 százalékos – vagyis a célszintet kétszeresen meghaladó – éves inflációt mértek a brit gazdaságban. A Bank of England alapkamata jelenleg 5,25 százalék; ez 15 évi csúcs.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)