Éves csúcson a brit gazdaság aktivitása
2024. 05. 05. 12:18:17
Jelentős emelkedéssel egyévi csúcson járnak a brit gazdaság friss aktivitási mérőszámai, bár ez szinte kizárólag a szolgáltatási ágazat erőteljes teljesítményének eredménye.
Az S&P Global pénzügyi–gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) pénteken ismertetett felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser–indexe (BMI) 54,1 volt áprilisban a márciusi 52,8 után. A múlt havi kompozit BMI–mutató tavaly április óta a legmagasabb.
Az 50 feletti BMI–indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik, vagyis az 54,1–es végleges áprilisi kompozit adat – amely valamivel jobb a múlt hónap végén ismertetett előzetes becslésnél is – a brit üzleti szektor teljesítményének robusztus és gyorsuló ütemű növekedésére vall. Az S&P Global Ratings hangsúlyozza azt is, hogy a kompozit BMI–mérőszám hatodik hónapja folyamatosan a brit üzleti magánszektor élénkülő aktivitását mutató 50 feletti tartományban jár.
A kompozit adaton belül a brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási ágazat áprilisi aktivitási indexe 55 volt a márciusban mért 53,1 után.
A brit feldolgozószektor áprilisi BMI–mutatója azonban a minimális ütemű növekedésre utaló 50,3–as márciusi szintről ismét a visszaesést jelző tartományba süllyedt: az S&P Global/CIPS–felmérés 48,7–es gyáripari indexet jelez a múlt hónapra. Tim Moore, az S&P Global gazdasági igazgatója az áprilisi BMI–felmérést kommentálva hangsúlyozta ugyanakkor: az új felmérésből az következtethető, hogy a brit hazai össztermék jelenleg 0,4 százalékos negyedéves ütemben növekszik, vagyis folytatódik a brit gazdaság kilábalása a tavalyi sekély recesszióból.
A brit statisztikai hivatal (ONS) számításai szerint a tavalyi harmadik negyedévben 0,1 százalékkal, a negyedik negyedévben 0,3 százalékkal csökkent a brit GDP, és így Nagy–Britannia – az EU–n kívüli legnagyobb európai gazdaság – technikai recesszióban zárta a múlt évet. A konszenzusos meghatározás szerint ugyanis recesszió akkor alakul ki, ha két egymást követő negyedévben visszaesik a hazai össztermék. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója ugyanakkor már a londoni alsóház pénzügyi bizottságának néhány héttel ezelőtti meghallgatásán kijelentette: egyértelmű jelek utalnak arra, hogy a brit gazdaságban 2023 második felében kialakult, történelmi visszatekintésben „egyébként is nagyon sekély” recesszió már véget ért.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)