Új kőolaj-lelőhelyet tárt fel Tura közelében a Mol és az O&GD
2024. 04. 30. 16:45:44
Új kőolaj-lelőhelyet tárt fel Tura közelében a Mol és az O&GD; a sikeres fúrás a két társaság közös kutatásának eredménye, amit azután kezdtek meg, hogy 2023 nyarán az olajvállalat 49 százalékos részesedést szerzett az O&GD három kutatási koncessziójában közölte a Mol kedden az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint a Paleogénmedencében, amely egy Budapesttől nem messze található földtani egység, jelenleg 4 kutatási koncesszió van, ebből a Mol a Dány terület felett rendelkezik. A Mol sikert ért el itt 2022ben, a felfedezett olajmezőn található Vecsés2 kút mára a vállalat egyik legnagyobb hozamú magyarországi olajkútjává vált napi 1400 hordó termeléssel, és a 2016 óta termelő TóalmásÉszak olajmező is a közelben található.
Az O&GD három (Mogyoród, Nagykáta és Ócsa) kutatási koncessziót nyert el korábban, amelyekben hatósági jóváhagyásokat követően a Mol 2023 nyarán szerzett 49 százalékos részesedést. A partnerség a szakmai együttműködésre és a tudásmegosztásra épül, a felek közösen határozták meg a fúrásra kész célpontokat, a költségeket és kockázatokat is közösen vállalták. A turai munkálatok operátora az O&GD, a cég felel a projekt végrehajtásáért, míg a Mol aktív partneri szerepet vállal a döntésekben való részvételen keresztül közölték.
A TuraD3 nevű kutat tavaly nyáron kezdték fúrni, és 2100 méter mélyen bukkantak az olajkészletre. A kút jelenleg naponta körülbelül 1000 hordó kőolajat ad, az O&GD és a Mol az 5149 százalékos tulajdoni hányad arányában osztoznak a kitermelt mennyiségen. Ez a Mol számára mintegy napi 500 hordót jelent, ami a Molcsoport 2023as átlagos napi kőolajtermelésének körülbelül 1 százaléka, a Mol magyarországi kőolajtermelésének 5 százaléka.
A közlemény idézi Bacsa Györgyöt, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatóját, aki hangsúlyozta: különösen fontos, hogy növeljék a hazai kitermelési volument és csökkentsék Magyarország importkiszolgáltatottságát. A turai találat hatékony szakmai együttműködés eredménye jelezte.
Csapó András, az O&GD ügyvezető igazgatója ismertette: az O&GD Central Kft. azzal a céllal jött létre és indult magyarországi koncessziókért több mint 10 évvel ezelőtt, hogy a legmodernebb északamerikai kutatási és fúrási technológiákat alkalmazva szénhidrogént termeljen ki a Pannon medencében. Az ügyvezető igazgató jelentős sikerként értékelte, hogy a Mol, a térség meghatározó energetikai vállalata partnerként beszállt három koncessziójukba.
A közlemény szerint a Mol a legnagyobb szénhidrogéntermelő Magyarországon. Tavaly a hazai termelésből a kőolaj több mint 40 százalékát és a földgáz több mint 90 százalékát a vállalat biztosította. A Molcsoport kőolaj és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legjelentősebb, jelenleg a teljes termelés mintegy 35 százalékát adja.
A Mol Magyarország a következő öt évben százmilliárd forint nagyságrendű összeget tervez beruházni Magyarországon a kőolaj és földgázkitermelésbe. Ennek közel 6065 százaléka földgáz, 2025 százaléka kőolaj célú, a maradék pedig az infrastruktúra biztonságos fenntartását, pótlását célozza. Az O&GD 2012es alapítását követően jelentős koncessziókat nyert el Magyarországon, jelenleg 5500 négyzetkilométeren kutat szénhidrogén után. Az O&GD 35 termelőkúttal Magyarország harmadik legnagyobb szénhidrogén-termelő bányavállalkozója. Tavaly jelentős fúrási programot végrehajtva, négy sikeres gázkutat és a turai olajkutat állította termelésbe.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)