168 Óra: Iohannis illiberális rendszert épít
2022. 07. 11. 15:37:57
Iohannis rendszerét kérdőjelezi meg egy magyarországi ellenzéki lap. A 168 Óra-ban GÁL MÁRIA elmélkedik azon, hogy milyen útra lép Románia, vajon tényleg az liberalizmust választja Klaus Iohannis és csapata?
Soknak nem mondható azon cikkek száma, amely a magyar sajtóban Romániával és annak belpolitikájával foglalkozna, kicsit olyan Mordor maradtunk nyugati szomszédaink szemében, ha épp nincs valami magyar vonatkozása a hírnek, akkor szinte nem is létezünk. Már csak ebből az okból kifolyólag is örültünk Gál Mária cikkének, aki terjedelmi korlátok miatt ugyan nem bonthatta ki a román rögvalóság minden részletét, de felhívta az olvasók figyelmét egy olyan jelenségre, amit már régóta pedzegetünk páran ezeken a mioritikus tájakon, nevezeten azt, hogy Klaus Iohannis sem épp mintademokráciát épít. (Lásd a kapcsolódó anyagokat!)
Sok mindent tudnánk hozzátenni a 168 Óra cikkéhez és sok mindent másképp látunk, de ettől függetlenül, vagy tán épp ezért, ajánljuk olvasóink figyelmébe.
Részlet a cikkből:
„E hét szerdán a képviselőház olyan módosításokkal fogadta el közérdekű bejelentők védelméről szóló uniós irányelvet átültető törvényt, hogy annak egyes rendelkezései visszalépést jelentenek a védelem jelenlegi szintjéhez képest. A román korrupcióellenes főügyészből európai főügyésszé előlépett Laura Codruta Kövesi azonnal, már csütörtökön megkongatta a vészharangot, de egyelőre sem az uniós szervek, sem a román média többsége, sem a román társadalom nem reagált. Kövesi közleményében jelezte: fontolgatja, hogy az Európai Bizottsághoz fordul az ügyben, és akár jogállamisági eljárást megindítását is javasolná az Európai Bizottságnál, és feltételekhez kötné az európai pénzek folyósítását is. Nem alaptalanul. Bár a nagyközönség számára érdektelennek tűnik az uniós irányelv sajátos átültetése, igenis lényeges kérdésről van szó. Amint az európai főügyész közleményében leszögezte: „a visszaélést bejelentő személyek alapvető információforrást jelentenek a nyomozás és az ügyészség számára”, ezért nekik az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló, 2019. október 23-i európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelő védelmet kellene élvezniük. A nem megfelelő védelem „elriaszthatja a potenciális visszaélést bejelentőket, és negatívan befolyásolhatja az uniós csalások felderítésének szintjét. Ez de facto a csalások – beleértve az adócsalás, a korrupció vagy az uniós jog végrehajtásával kapcsolatos egyéb jogsértések – kivizsgálásával és büntetőeljárásával kapcsolatos nyomozási és ügyészi szolgálatok megfelelő működését biztosító meglévő rendszer leromlásához vezetne.”
2017-ben százezrek tüntettek Romániában az igazságügyi törvények módosítása miatt és meghátrálásra kényszerítették az akkori kormányt. A jogállamiságot módszeresen, de sokkal rafináltabban nyirbáló szociáldemokrata-liberális-RMDSZ nagykoalíciónak már nem kell az utca nyomásától tartania. És egyelőre az Európai Unióétól sem.”
A teljes írás elolvasható itt.
Ajánljuk, hogy nézz szét a SZEMLE rovatunkban, ahol talán még több izgalmas tartalmat találhatsz
(Nethuszár)
Kapcsolódó:
Klaus Iohannis felfüggesztette az Emberi Jogok Európai Egyezményét