Titkos látogatást tett Netanjáhú Szaúd-Arábiában
2020. 11. 23. 16:50:24
Benjámin Netanjáhú izraeli kormányfő titokban Szaúd-Arábiába utazott, hogy Mohammed bin Salman koronaherceggel és Mike Pompeo amerikai államtitkárral találkozzon – írja The Guardian magasrangú izraeli forrásokra hivatkozva.
A vasárnap éjszakai látogatás hosszú idő óta az első, amelyet egy vezető izraeli politikus tesz Szaúd-Arábiában, lévén a két ország kapcsolata eddig nem volt valami békés, és akkor még mindig finoman fogalmaztunk – Izrael egyrészt mindig szerette volna elérni, hogy az arab országok ismerjék el a zsidó államot, másrészt az arab államoknak eszük ágában sem volt ezt megtenni. Úgy látszik, hogy a Trump-Pompeo amerikai, Netanjáhú izraeli és bin Salman szaúdi vonal által alkotott politikai háromszögből nem lesz Bermuda – ennyire közel még sosem voltunk a közel-keleti békéhez.
Trump békegalambja a Közel-Keleten: lepkefing vagy új korszak?
A zsidó állam sajtója szerint Netanjáhút elkísérte Yossi Cohen a Mosszad szaúdi osztályának feje, az arab ország sajtója azonban meg sem említi a találkozó tényét, miközben az izraeli kormányfő nem kommentálja az ezzel kapcsolatos kérdéseket. Mindez érthető: Szaúd-Arábia nem szeretné, ha a palesztin-párti lakossága körében zavargások törnének ki, emiatt aztán könnyen elképzelhető, hogy létezett egy egyezség, miszerint a találkozó tényét titokban tartják, de ennek kb. ennyi értelme volt, íme, a Nethuszáron is már olvashatod. (Jók vagyunk, mi? Legyűrjük a Mosszadot 😀 )
A narancsember nagy műve: béke Közel-Keleten?
Az amerikai-izraeli-arab egyeztetések és meglepő bejelentések nem miden előzmény nélküliek.
Szeptemberben Jared Kushner, Trump elnök veje (vagy hogy is nevezik a lányod férjét?) már találkozott Mohameddel Rijádban, ennek eredményeképp Szaúd-Arábia megnyitotta légterét az izraeli gépek előtt. Októberben pedig, miután Trump elnök bejelentette, hogy leveszik Szudánt a terroristákat támogató országok listájáról, valamint feloldják a velük szemen alkalmazott amerikai blokádot, az afrikai állam is rájött, hogy Izraellel nem is olyan nehéz kibékülni. Donald Trump már akkor jelezte, hogy a sornak nincs vége, lesz még olyan arab állam, aki beáll a sorba, és elismeri Izrael államot.
Valami hasonló történhetett az Egyesült Arab Emirátusokban is,
akik nagyon szerettek volna amerikai F35 gépeket vásárolni, de Amerika nem volt hajlandó eladni nekik, amíg nem normalizálják kapcsolatukat Izraellel. Az emírek így aztán Franciaország felé tájékozódtak az elmúlt évtizedekben, de úgy látszik a Gripenek annyira nem jöttek be nekik, hiszen – szintén októberben – az EAE bejelentette, hogy felveszik a diplomáciai kapcsolatot Izraellel. Amerika pedig elad nekik F35-ös gépeket, amelyekkel kapcsolatban Gantz, az izraeli védelmi miniszter megjegyezte, hogy ugyan nem örülnek ennek, de ez sokkal veszélyesebb Iránra nézve, mint amekkora veszélyt Izrael valaha is tudna jelenteni arra a síita államra, amely körül egyre szorosabb gyűrűt fon a szunnita/vahabita arab-izraeli-amerikai koalíció.
És ha mindez, az utóbbi 50 évben talán példátlannak is nevezhető diplomáciai siker nem lenne elegendő, akkor egészítsük ki az Izraelt elismerő arab államok sorát: Bahrain úgy gondolta, hogy ami jó az emíreknek, ami jó Szudánnak, az eisze neki se lehet rossz, és elismerte Izrael államot. A Külügyi Kapcsolatok Tanácsa (CFR) amerikai befolyásos szervezet szerint Omán és Marokkó következhetnek a sorban – az általuk írt gyorselemzést már csak amiatt is érdemes elolvasni, hogy lássuk: mi lehet az Ábrahám-egyezség mögött. Azt azonban már most érdemes leszögezni, hogy az eddigi eredmények nemcsak, hogy nem lebecsülendőek, hanem egyenesen meglepőek, az utóbbi évtizedek amerikai nyomásgyakorlása ennek még csak a közelébe sem tudott érni.
A nagy kérdés most az, hogy a jól induló, és tartós közel-keleti békét ígérő folyamatokra milyen sors vár, ha Joe Biden kerül az elnöki székbe?
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!